Habur Sınır Kapısı 1973 yılında Gümrük İdare Memurluğu olarak faaliyete geçmiş, 1976 yılında da Gümrük Müdürlüğü ve 1981 yılında Habur Gümrükler Başmüdürlüğü olarak faaliyetini sürdürmüştür. Türkiye’nin Irak ile olan tek gümrük kapısı olma özelliğini taşımaktadır. Habur Gümrük Kapısı Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunmaktadır. Geçtiğimiz senelerde yap-işlet-devret modeli ile yepyeni bir görünüme kazandırılmış olup, kapasitesi bir hayli arttırılmıştır.

320.000 m² alanda hizmet veren Habur Sınır Kapısı, 3.500 m² ticari binaya sahiptir,6.000 m² idari binadan oluşmaktadır, 12 adet giriş – 12 adet çıkış olmak üzere toplam 24 adet peron inşa edilmiştir, 2 x-ray araç tarama cihazı, 1 bagaj tarama x-ray’i yer almaktadır, Kapalı devre görüntüleme sistemleri, kartlı geçiş ve otomasyon sistemleri sahada yer almaktadır. Ayrıca Silopi’de yapımı tamamlanan Habur Gümrük Lojmanları ile gümrük personeline daha yüksek standartta bir yaşam ortamı sağlanmıştır. Lojmanların yapımında yerel kaynakların etkin kullanımı bölge iç ticaretini de canlandırmıştır.
Ticari alanda; Setur Duty Free Shop, Garanti Bankası, Umat Sigortacılık, Bilintur Cafe, Market, Kuaför hizmet vermektedir.HABUR SINIR KAPISI CANLI İZLE

Habur Sınır Kapısı modernizasyon işlemleri sırasında hacmi bir hayli arttırılmıştır. Bu işlemler sırasında aynı zamanda canlı yayın yapan mobese kameraları da sınır kapısına eklenmiştir. Ancak güvenlik zaafiyetlerinden dolayı bu kameralar canlı izleme olanağı sunmamaktadır. Yani internetten Habur Sınır Kapısı canlı izleme olanağı bulunmamaktadır. Ancak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden edindiğimiz bilgiler nezdinde yakın zamanda 7 gün 24 saat canlı yayın yapan mobese kameraları aktif halde vatandaşların kullanımına açılacak. O vakte kadar Habur Gümrük Kapısı’nı daha yakından tanıyabilmek adına aşağıda yeni çekilmiş görüntüleri sizlerle paylaşalım.

Habur Sınır Kapısı Türkiye ve Irak’ı birbirine bağlayan tek sınır kapısı olmasından dolayı oldukça yoğun olarak kullanılmaktadır ve her gün binlerce araç giriş çıkış yapmaktadır. Bu sebeplerden dolayı sık sık son dakika haberlerinde tır kuyruğu, tır yoğunluğu şeklinde haberlere denk gelebiliriz. Bazen kilometreleri bulan bu tır kuyrukları sebebiyle vatandaşlar günlerce kapıda bekleyebilmektedirler. Şayet böyle bir durum söz konusu ile ya da trafik kazası veya hava muhalefeti sebebiyle bir kapıda bir yoğunluk yaşanmaktaysa konunun altına yorum bırakarak kişilerin daha bilinçli hareket etmelerine ve gelişmelerden haberdar olmalarına olanak tanıyabilirsiniz.

HABUR SINIR KAPISI İLETİŞİM BİLGİLERİ

Herhangi bir sorun olduğunda yada bilgi edinmek amacıyla ulaşabileceğiniz Habur Sınır Kapısı iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir.

Telefon : +90 486.528 7265
Fax: +90 486.528 7268
E-Posta: habur@gtias.com.tr