Gürültü Yapmanın Cezası Nedir?

Gürültü yapmanın cezası, apartmanda, evde, sokakta ya da gece yarılarında yapılan gürültülere verilen cezaya denir. Evlerinde tadilat yapanların çıkardığı özellikle matkap sesleri, evcil hayvanların rahatsız edici sesleri, asker uğurlamalarının gürültüsü, sokak aralarında yapılan düğünler ve daha birçok gürültüler eğer civarda yaşayanları rahatsız ediyorsa idari para cezası uygulanmaktadır.

Birçok kişi özellikle sokak aralarında yapılan mahalle düğünlerinden askerlik kutlamalarına, evlerde yapılan tadilatlardan yüksek müzikli gürültülere kadar birçok gürültüden şikayetçi olmuştur. Bu durumdan şikayetçi olanlar için Çevre ve Şehircilik Bakanı, gürültü çıkarıp rahatsız eden vatandaşlara idari para cezası uygulanacağı konusunda genelge yayınlamıştır. Buna göre Kabahatler Yasasına uygun olarak ceza yazma yetkisi ise zabıtalarda, polis ve jandarmalarda yetki olmaktadır. Buna göre verilen ceza fiyatları 2023 yılına göre şu şekildedir.  • Apartmanda vatandaşları gürültü ile rahatsız edenler 2.171 TL idari para cezası ödemek zorundadır.
  • Atölye ve firmaların yaptığı gürültü 21.903 TL arasında,
  • Şantiye ve fabrika gürültüleri için 65.750 TL

Şeklinde ceza fiyatları belirlenirken şikayetlerden sonra tekrar aynı hatayı yapar ve gürültüye devam ederse cezaları daha da artmaktadır. Bunun yanı sıra gürültü yapmanın saatleri ise şu şekildedir.

  • Sabah 07:00’den Akşam 19:00’a kadar vakit verilmektedir. Ancak akşam saati 19:00’dan sonra yapılan gürültüler için şikayet edilebilir ve gürül yapan kişiler ise idari para cezasına mahkum olabilir.
  • Öğle saatlerinde ise 13:00 ile 15:00 arasında gürültü yapılması yasaktır.
  • Park ve sokakta yapılan gürültüler ise en geç akşam 21:00’a kadar izin bulunmaktadır. Her ne kadar gece yarısına 00:00 kadar izin var denilse de bu gerçek değildir. Saat 21:00’dan sonra yapılan gürültüler için şikayette bulunabilirsiniz.

Gürültü Yapanlar Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

Sokak ve özellikle apartmanda gürültü yapanlar son zamanlarda çoğalmaktadır. Komşular ve çevre sakinleri ise uyarmak için gittiğinde karşı taraf daha da çirkef hareketlerde bulunabilmekte ve hatta bazen zarar bile verebilmektedir. Bu tür durumlarda hiçbir şekilde komşuyu uyarmaya ve riske girmeye gerek kalmadan gürültü yapanlar belirtilen saatler dışında gürültü yapıyorlar ise şikayette bulunmanız halinde yetkililer gelerek gerekli işlemleri yapacak ve idari para cezasına çarptıracaktır. Gürültü yapanları nereye şikayet edeceğinizi bilmiyorsanız maddeler halinde yazalım.

  • Alo 181, Çevre ve Şehircilik hattı olduğu için her türlü gürültü şikayetleri yapılabilir. Ayrıca çevre kirliliği yapanları da bu hattan şikayet edebilirsiniz.
  • En yakın polis şubesine başvurabilir ya da arayabilirsiniz.
  • Bulunduğunuz bölgede polis yok ve Jandarma var ise, yine aynı şekilde arayabilir ya da şubeye giderek şikayette bulunabilirsiniz.
  • Son olarak, bulunduğunuz bölgedeki Zabıtalara da haber vererek gürültü yapanları bu şekilde şikayet edebilirsiniz.

Özellikle apartmanlarda çok maruz olduğumuz konu olan bu gürültü şikayetleri, eğer gürültüyü yapan kiracı ise ilk seferde uyarılır ve idari para cezası kesilir. İkincisinde ise evden atılma durumu da olabilmektedir. Bu sayede bu saatler dışında sizi gürültüsü ile rahatsız eden komşularınız var ise hemen şikayette bulunabilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan pitbull beslemenin cezası hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER GÜRÜLTÜ YAPMANIN CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gürültü yapmanın cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gürültü yapmanın cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.