Gurme Nedir, Ne Demektir, Kime Denir?

Gurme, yemek ve içkilerin tatlarını ayırt etme becerisine sahip, damak tadı duyarlı olup gelişmiş olan kişiye verilen isimdir. Gurmeler, iyi ve kötü yemek lezzetlerini ayırt edebilen ve yemesini bilen kişilere denir. Gurmenin bir diğer ismi ise tatbilirdir. Yemek ve içme konusunda uzman olan gurmeler, yemek konusunda çok iyi bilgi ve birikime sahip kişilerdir. Yemeklerin nasıl yapıldığından nasıl keyifle yenildiğine kadar çok iyi şekilde bilirler. Bunun yanı sıra gurmelerin yemek kültürleri de çok geniştir. Yeme ve içme adabı olan gurmeler, eskilerde ülkemizde olduğu gibi köy köy dolaşıp teyzelerin yaptığı gözlemeleri ve yemekleri gömmek ile olmamaktadır. Bu yapılan işlerin gurmelikle alakası olmadığı zaten kanıtlanınca bu tür programlar yasaklanmıştır.

Gurme dediğin mutfağa ilgi duyan, hem yemek yapmasını hem de yapılan yemeklerin lezzetini tuzundan baharatına kadar çok iyi anlayan kişilerdir. Yemeklerin nasıl yapıldığı konusunda da bilgisi vardır. Bu yüzden televizyonlarda gördüğümüz “bu yemeğin adı ne, nasıl oluyor teyze” deyip yemekleri gömmek ile gurmeliğin alakası yoktur. Gurme kelimesi ve mesleği aslında 16. Yüz yıllarda Fransız mutfağından çıkmış, ancak ülkemizde henüz meslek haline gelmemiştir. 16. Yüz yıllarda Fransa’nın 16. Kralı olan Louis, yapılan yemeklerin lezzeti ile ilgilenmesi için bir kişiyi görevlendirir. Bu kişi hem yemeklerin tatlarından sorumlu olur, hem de Krala en iyi lezzeti sunması için damak yeteneğini kullanırdı. Tabi o zamandan bu zamana kadar gurmelik ve mutfak kültürü epey değişmiştir.Gurme, şimdiki zamanlarda teknoloji ve interneti kullanarak insanlara yemekler ve yemek kültürleri hakkında bilgi vermektedir. Örneğin bazı gurmeler kişisel blog sitesi açarak gezdiği ülke ve restoranlardaki yemek, içki ve diğer lezzetleri en iyi şekilde anlatmaktadır. Bunun örnekleri sosyal medyalarda da mevcuttur. Damak tadı her lezzeti ayırt edebilen kişiler gurme olabilirken, herkesin gurme olma yeteneği yoktur. Gurme olabilmek için ayrıca çok çalışmak, lezzetleri ayırt edebilme gibi birçok önemli yetenekleri açığa çıkarıp öğrenmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra aynı yemek fakat farklı kültürlerde yapılmış halini tadarak ne farkı olduğunu rahatlıkla söyleyebilmelidir.

Gurmeler ayrıca işin yeme kısmından çok mutfakta üretim kısmına önem verirler. Ürünlerin nasıl üretilip kesildiğinden doğallıktan tazeliğe kadar bilgi sahibi olurlar. Bundan dolayı gerçek bir gurme, nasıl yenilir, pişirilir ya da nasıl içilir söylemeden ürünler hakkında da detaylı bilgi verir. Nasıl servis edilir, masa düzeni ve mekân hakkında diğer bilgileri de vermek gurmelerin işidir. Bundan dolayı gerçek gurmeler yemek hakkında bütün bilinmesi gereken bilgilerde uzman olmaktadırlar.

Nasıl Gurme Olunur?

Gurme olmak, herkesin harcı olmadığı gibi yemek yiyen herkes de gurme olamaz. Bunun yanı sıra yemek kültürlerini iyi tanımak, yemekler hakkında sadece “yemek” değil, nasıl yapılır, ürünler nerden gelir vs. gibi bütün bilgileri bilirler. Gurme olmak için mutfak ve yemek konusunda uzman olmak gerekmektedir.

Gurme olup yeni yemekleri ve restoranları insanlara tanıtıp anlatmak son zamanlarda oldukça tercihe dilen bir iş olmaktadır. Şayet damak tadınıza güveniyor ve yazmayı da seviyorsanız, gurme olarak internet üzerinden yazılar yazarak topluma yemek kültürlerini tanıtabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle yazma yeteneğinizi de iyice geliştirmeli ve okuyucu okudukça okumalı tarzında yazmayı bilmelisiniz. Bu yüzden gurmelik sadece damak tadı değil, ayrıca iletişimde de önemli yeteneğe sahip olmalıdır.

Gurme olmak için her hangi bir sertifika ya da üniversite mezuniyetine gerek yoktur. Gurme olabilmek için damak tadı yeteneğine ihtiyacınız olması birinci önceliktir. Yemek ayırt etmeden her yemeği yiyebilir, lezzetleri karıştırmadan hepsini anlayabilirseniz gurme olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Gurme olmak için damak tadınızın limitlerini test etmelisiniz. Cesur bir damak tadına sahip olmanız gurmenin birinci kuralıdır. Çünkü yemek kültürlerinde hangi yemekler var ise hepsini yiyebilmelisiniz. Yemekler hakkında tamamen uzman olmalısınız. Ürünler nereden ve nasıl geldi, nasıl yapılır vb. yanı sıra ürünlerin isimlerinden baharatları kattıkları lezzetlere kadar mutfak hakkında tamamen uzman olup hayatınızın yemek olması gerekmektedir. Lezzetleri test ettikten sonra eleştiri yazıları yazın. Etrafınızda bulunan restoranların lezzetlerini deneyerek başlayabilirsiniz. Ancak aynı yemek farklı iki yerde yapılıyorsa buradaki lezzet farkını mutlaka anlamalısınız. Bu şekilde gurme olma yolunda ilerlerken gazete ya da dergilerdeki yemek bölümlerinde de çalışarak işinizi ilerletebilirsiniz. Türkiye’de bilinen en iyi gurme Vedat Milor olurken, onun yaptıklarını ve kariyerini izleyerek nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine bakarak nasıl gurme olunur hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.


DİĞER GURME HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gurme konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gurme duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.