Gürcistan, Karadeniz’in doğusunda Güney Kafkasya’da yer almakta olan sınır komşularımızdan bir tanesidir. Sovyetlerin dağılmasının ardından 1991 yılında bağımsızlığını kazanmış bir ülkedir. Bağımsızlığını geç kazanmış olmasından dolayı da ekonomik olarak henüz istedikleri noktaya ulaşamamışlardır. Avrupa Birliği ülkeleri ile vize serbestliği anlaşması bulunur ve bu yüzden gençlerin birçoğu çalışmak için ve daha iyi yaşam şartları için göç etmektedir. Nüfusu yaklaşık olarak 4 milyon civarlarındadır. Gürcistan, Türk vatandaşların çalışmak için en çok tercih ettiği ülkelerin başında yer almaktadır. Bundaki en büyük sebep ülke ekonomik zorluklarla mücadele etse de halen Türkiye’ye göre oldukça ucuz ve rahat yaşam koşullarına sahip olmasıdır. Bu yüzden ülkemizden çok sayıda kişi Gürcistan’da çalışmak istiyorum demekte ve iş imkanları ile iş olanakları hakkında bilgi almak istemektedirler.

Gürcistan İş İlanları 2023

Gürcistan gerek yaşamak gerekse çalışmak için her sene binlerce vatandaşımızın ziyaret ettiği bir ülkedir. Gürcistan 90 güne kadar Türk vatandaşlarından vize talep etmediği ve bu ülkede birçok ürünün ülkemize nazaran daha ucuz olmasından dolayı Türk vatandaşları sık sık bu ülkeyi ziyaret etmektedir. Ayrıca her ne kadar iş imkanları daha az olsa da çalışmak için de giden ve iş imkanları arayan vatandaşlarımızın sayısı bir hayli fazladır. Bundaki en büyük sebep Türk şirketlerinin burada oldukça aktif olarak iş almasından kaynaklanmaktadır. Alanında iyi yetişmiş Türk vatandaşlarına Gürcistan’ın kapıları ise açıktır. Gürcistan’da iş arıyorum ve nasıl iş bulabilirim bahsetmeden önce hangi mesleklerde daha çok çalışan açığı var bahsetmek gerekmektedir.Gürcistan’da iş olanakları her daim mevcuttur. Gürcistan’da ne iş yapabilirim diyorsanız özellikle makine mühendis, garson, inşaat mühendisi, mekanik tesisat elemanı, kaynakçı, şoför, diş hekimi, berber, elektrik teknikeri, öğretmen, kasap, doktor, iş makineleri operatörü, vasıfsız işçi gibi mesleklerde çok sayıda personel açığı bulunuyor. Yatılı ve daimi olarak inşaat, elektrik, tünel yapımı, gıda, eğitim gibi çok sayıda sektörde personel aranmaktadır. Gürcistan’da çalışmak için ne yapmalıyım diyorsanız sizler de aşağıda anlattığımız adımları uygulayabilirsiniz.

Gürcistan İş Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılır?

Gürcistan'da çalışmak istiyorum

Gürcistan’da yaşam koşulları ve çalışma şartları ülkemize göre daha iyi durumda diyebiliriz. Hem bundan dolayı hem de bu ülkenin oldukça ucuz olmasından dolayı çok sayıda kişi Gürcistan’da nasıl iş bulabilirim demektedir. Bu kişiler için Gürcistan iş ilanları yayınlayan yerleri detaylı olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Gürcistan iş fırsatları yayınlayan yerlerin başında İŞKUR gelmektedir. İŞKUR bilinenin aksine sadece ülkemiz sınırları içinde iş ilanları yayınlamaz. Bunun dışında ülkemizden personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapmak isteyen yurt dışında bulunan şirketlerin ilanlarını da yayınlar. Bu şirket İŞKUR’a müracaat ederler. Sizler de bu ilanları takip edebilir ve il ilçe müdürlüklerine müracaat ederek başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu şekilde yayınlanan ilan sayısı azdır. Bu sebepten diğer anlattığımız yöntemleri kullanmanızı devlette.com olarak öneriyoruz.

Gürcistan’da nasıl iş bulunur diyorsanız en çok tercih edilen yöntem Gürcistan iş ilanları sayfası bulunan iş bulma siteleri aracılığı ile başvuru yapmaktır. https://www.indeed.com/l-Georgia-jobs.html ve https://ga.taleo.net/careersection/ga_external/jobsearch.ftl iş arama siteleri bu alanda en çok kullanılan sitelerin başında yer almaktadır. Sizler de bu sitelere giriş yaparak bir profil oluşturabilir, mevcut açık iş pozisyonlarını ve bunlara ait başvuru şartlarını görebilir ve anında iş başvurusu yapabilirsiniz.

Gürcistan’da çalışmak için en sık kullanılan yöntem ise Gürcistan’da iş yapan Türk firmaları vasıtası ile başvuru yapmaktadır. Gürcistan’da çok sayıda Türk firması inşaat, tekstil gibi alanlarda dev projeler üstlenmiş ve bunlara her gün yenileri eklenmektedir. Sizler de bu ilanlara başvuru yapabilirsiniz.

Gürcistan’da İş Yapan – Çalışan Türk Firmaları Hangileridir?

Gürcistan'da iş imkanları

Gürcistan’da iş yapan firmalar sık sık ülkemizden personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapmaktadır. Türk vatandaşlarının bu ülkede çalışmaları için ise çalışma vizesi ve oturma izni konularında kolaylık sağlanmaktadır. Bu firmaların insan kaynakları departmanları üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda devlette.com sitemiz üzerinde yurt dışı iş imkanları yayınlamış olan firmaların isimlerini görebilirsiniz.

Saymış olduğumuz bu firmalar Gürcistan’da faaliyet göstermekte olan şirketlerdir. Bu şirketlerin iş ilanları sayfalarına girerek nereden iş başvurusu yapabileceğinizi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Gürcistan’da İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

Gürcistan'da iş olanakları

Gürcistan para birimi Gürcistan Larisi’dir. Gürcistan Larisi, Türk parasından daha değerlidir. Günümüzde 1 Gürcistan Larisi 2 TL civarında seyretmektedir. Gürcistan’da asgari ücret 700 GEL yani 1500 TL civarında bir ücrete denk gelmektedir. Ancak burada yaşam şartları ülkemize nazaran çok daha ucuzdur. Petrol, ısınma, gıda alışverişlerinizi çok daha uyguna yapabilirsiniz. Cebinizden çıkacak en yüksek meblağ kiralar olacaktır. Özelikle Tiflis ve Batum gibi en kalabalık illerde kiralar diğer şehirlere göre daha yüksektir. Her ne kadar asgari ücret uygulaması olsa da ortalama maaşlar bu saymış olduğumuz tutarlardan çok daha yüksektir. Örneğin mühendisler çok daha 6-7 bin TL maaş alabilirler. Yine öğretmen maaşları da 2500 GEN yani 5000 TL seviyelerinde olabilir.

Gürcistan’da Gürcüce ana dil olarak konuşulmaktadır. Uzun yıllar Rusya’ya bağlı olduğu için de ülkede Rusça’da oldukça yoğun konuşulan diller arasında yer almaktadır. Son yıllarda Gürcistan’da iş bulmak için seyahat eden vatandaşlarımızın sayısı bir hayli artmaktadır. Bu yazımızda Batum, Tiflis, Kutaisi, Gori, Rustavi, Mtsheta, Telavi, Borjomi, Telavi, Poti, Kobuleti, Ahıska gibi şehirler için Gürcistan’da iş ilanları, iş imkanları, iş olanakları, iş başvuru formu ile Gürcistan’da çalışmak istiyorum ne yapmalıyım konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GÜRCİSTAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gürcistan konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gürcistan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.