Gümrük müşaviri nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Gümrük müşaviri, gümrük belgelerini hazır etmek, malların ithalat ve ihracat işlemlerini kolaylaştırmak maksadıyla geçerli olan tüm yasalara uygunluğunu denetlemekle sorumlu olan gümrük personellerine verilen isimdir. Bir eşyanın gümrükten geçmesi için belirli bir prosedür bulunmaktadır. Gümrük müşavirleri bu prosedüre uygun olarak eşyanın gümrükten geçebilmesi adına ihtiyaç olan evrakları düzenlerler. Gümrük müşavirliği hakkında yeterli bilgi bulunmasa da meslek yeni değildir. Öyle ki gümrük müşavirliği ülkemizde kanunla kurulmuş ilk mesleklerden bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır. Peki gümrük müşavirleri tam olarak ne iş yapıyorlar?

Gümrük müşaviri ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Ülkemizde faaliyet göstermekte olan 50 bini aşkın ithalat ve 30 bini aşkın da ihracat şirketi bulunmaktadır. Tüm bu şirketlerin gümrük işlemleri ise gümrük müşavirleri tarafından dolaylı temsil yolu ile takip edilmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Dış ticaret alanında faaliyet gösteren meslek dallarından bir tanesi olan gümrük müşavirliği ülkemizin en eski ve en önemli mesleklerinden bir tanesi olarak gösterilmektedir. Gümrük müşaviri ve gümrük müşaviri yardımcısı görevleri ise aşağıda maddeler halinde verilmiştir. • Gümrük işlemlerinde müşterinin ödeyecek olduğu vergi ve harçları belli etmek,
 • Gümrük faturaları, menşe sertifikaları ve kargo kontrol belgeleri gibi gerekli olan ithalat belgelerini düzenlemek ve vekaletname kullanarak müşteri adına belgeleri imzalamak
 • İhracat ve ithalat için gerekli olan belgeleri yasalara ve prosedürlere uygun bir şekilde hazır etmek,
 • İhracat ve ithalat işlemleri, kotalar ve gümrük ile ilgili diğer konularda müşterilerini bilgilendirmek, tavsiyeler vermek,
 • Yükün tahliyesini hızlandırmak adına limanlarda bulunan gümrük komisyoncusu ile irtibata geçmek,

Gibi görev yetki ve sorumluluklara sahiptir. Gümrük müşavirinin görev tanımı, 7681 numaralı Gümrük Kanunu’nda belirlenmiş durumdadır. Peki nasıl gümrük müşaviri olunur?

Gümrük müşaviri olmak istiyorum

Gümrük müşaviri olma şartları nelerdir?

Gümrük müşaviri nasıl olunur bahsetmeden önce mesleğe adım atmak isteyenlerin taşıması gereken şartlardan bahsedelim.

Gümrük müşaviri olmak için öncelikle gümrük müşavir yardımcısı unvanını elde etmeniz gerekmektedir. Bunun için de taşımanız gereken gümrük müşavir yardımcısı olma şartları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip bulunmak,
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • Ceza veya disiplin soruşturması sonucunda memuriyetten çıkarılmış olmamak,
 • Staj amacıyla bir gümrük müşavirinin yanında bir yıl çalışmış olmak,
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa uğramış olsalar dahi, ağır hapis veya beş yıldan fazla hapis ya da kaçakçılık, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas, yalan yere şahadet, suç tasnii, iftira gibi yüz kızartıcı suçlar ile resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs suçlarından dolayı hüküm giymiş bulunmamak,

gibi başvuru şartları yer almaktadır. Gümrük müşavirinin görev tanımı, 7681 numaralı Gümrük Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Peki gümrük müşaviri hangi bölümden olunur?

Gümrük müşaviri nasıl olunur?

Öncelikle gümrük müşaviri olabilmek için; hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi, siyasal bilgiler ve endüstri mühendisliği dallarında eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya denkliği Yüksek Öğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yüksek öğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak gerekmektedir.

Saymış olduğumuz bölümlerden mezun olan kişiler mezuniyetlerinin ardından bir gümrük müşaviri ya da gümrükleme şirketinde 1 sene zorunlu staj yapmalıdırlar. Stajyer gümrük müşaviri olarak 1 sene staj süresini doldurmalarının akabinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılmakta olan gümrük müşavirliği sınavına katılmalıdırlar. Sınavın duyurusu MEB tarafından gerçekleştirilmektedir ve sınav başvuru tarihlerine yine MEB’in duyurular kısmından ulaşılabilir. Gümrük müşavirliği sınavı sonucunda en az 60 puan almış kişiler B karnesi almaya hak kazanırlar. B karnesi alan kişilere ise gümrük müşavir yardımcısı demekteyiz. Gümrük müşavir yardımcısı olarak 2 sene çalıştıktan sonra yine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açılan bu sınava katılmalı ve en az 70 puan almaya hak kazanmalısınız. 70 puan alan adaylar A karnesi alırlar yani gümrük müşaviri unvanını elde ederler.

Gümrük müşavir ve gümrük müşavir yardımcısı sınavı bakanlık tarafından her sene yapılmamaktadır. Bu sebepten dolayı stajını tamamlayan ve sınavı bekleyen adaylar mağdur olmaktadırlar. Bu yüzden devlette.com olarak bu sınavın her sene yapılmasını ümit ediyoruz. Peki gümrük müşavirleri nerelerde çalışırlar?

Gümrük müşaviri ne iş yapar?

Gümrük müşavirleri nerelerde çalışırlar?

Gümrük müşavirleri özel sektörde gümrük şirketlerinde veya kamuda çalışma imkanına sahiptirler. Gümrük firmalarında çalışma fırsatı bulan gümrük müşavirleri isterlerse özel üniversitelerde dış ticaret, ihracat ve ithalat konularında ders verme imkanına da sahiptirler. Bunun haricinde çalışma olanakları kısıtlıdır.

Gümrük müşaviri kamu görevlisi midir, memur mudur?

Gümrük müşaviri bir kamu görevlisidir yani memur statüsündedir. Hakları da bu doğrultuda belirlenmiştir.

Bu yazımızda gümrük müşaviri olabilmek için gerekli şartlar, kimler olabilir, olmak zor mudur, meslek tanımı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan gümrük müşaviri maaşları konusunda bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER GÜMRÜK MÜŞAVİRİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gümrük müşaviri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gümrük müşaviri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.