Gümrük müşaviri maaşları ne kadardır?

İthalat ve ihracat işlemlerinde malların gümrüklerden geçirilmesi gerekmektedir. Bu işlem yasalar çerçevesinde belirli mevzuatlara uyularak gerçekleştirilir. Gümrük müşaviri işte bu mevzuatlar çerçevesinde gümrük belgelerini hazır eden kişilere denilmektedir. Ülkemizin kanunla kurulan ilk mesleklerinden bir tanesi gümrük müşavirliği mesleğidir. Bir eşyanın gümrük tarafından onaylanması gereken bir işlemi varsa veya kullanımı için bazı işlemlerden geçmesi gerekiyorsa gümrük müşavirleri bu konu ile ilgili belgeleri hazırlama ve eşyayı hazır etmekle görevlidirler. Gümrük müşavirliği mesleği hakkında detaylı bilgilere Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz. Peki gümrük müşavirleri ne kadar maaş alırlar?

Gümrük müşaviri maaşları 2023

Gümrük müşaviri olabilmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açılan sınava girmeli ve akabinde B ehliyeti alarak gümrük müşavir yardımcısı olmalısınız. Bundan sonra 2 sene daha görev yapacak ve akabinde yeniden bu sınava girerek A ehliyeti alacaksınız. A ehliyeti olan kişiler gümrük müşavirleridir. Tüm bu süreci yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıda detaylı olarak anlattık. Gümrük müşavirliği mesleğinde en çok merak edilen konuların başında ise gümrük müşaviri ne kadar kazanır sorusu yer alıyor.Gümrük müşavirliği mesleği ülkemizde en çok tercih edilen mesleklerden bir tanesidir. Bu durumun oluşmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi ise gümrük müşavirlerinin elde etmiş oldukları maaşlardır. Gümrük müşavirleri sektörde ortalama olarak 8000 TL ile 9000 TL arasında değişen rakamlarda maaş alırlar. Hal durum böyle olunca bu mesleğe olan ilgi de yükselmektedir.

İthalat ve ihracat gibi gümrük işlemlerinin gerektiği hususlarda gümrük müşavirlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Gümrük müşavirleri bir malın gümrükten geçmesi için gerekli olan belgeleri hazır eder ve müşterisine bu husus hakkında bilgilendirmelerde bulunur. İşini başarılı bir şekilde yapmaları durumunda da ürün gümrükten sorunsuz olarak geçirilir. Bu yüzden şirketler alanında uzman kişilerde çalışma yoluna giderler. Alanında uzman kişilerin maaşları ise tercih sebebi olmalarından dolayı daha da artabilir. Yani yazımızda verdiğimiz maaşlar sadece sektördeki ortalama maaşlardır. Bu maaşlar çok daha yukarılara çıkabilmektedir.

Bu yazımızda gümrük müşaviri kaç para kazanır, ne kadar maaş alır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GÜMRÜK MÜŞAVİRİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gümrük müşaviri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gümrük müşaviri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.