Gümrük Müşavirleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Gümrük müşavirliği ülkemizde 1909 yılından bu yana var olan bir meslek dalıdır. Gümrük Müşaviri 4458 Sayılı Gümrük Kanunu’nda öngörülen şekilde dolaylı temsilci sıfatıyla eşyanın Gümrükçe Onaylanmış Bir İşlem veya Kullanıma tabi tutulmasına ilişkin faaliyetler içerisinde bulunmaya yetkili kişidir. Gümrük Müşavirleri her türlü gümrük işlemini takip ederek sonuçlandırabilirler.

Gümrük müşaviri olabilmek için; iktisat, işletme, uluslararası ilişkiler gibi çeşitli bölümlerden mezun olmalı ve akabinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan gümrük müşavir yardımcılığı sınavından başarı ile ayrılmalısınız. Bundan sonra 2 sene görev yaptıktan sonra da yine bakanlıkça yapılan gümrük müşavirliği sınavına girmeli ve kazanmalısınız. Gümrük müşavirleri A karnesi, gümrük müşavir yardımcıları ise B karnesi sahipleridir. Tüm bu konuda detaylı bilgilere GÜMRÜK MÜŞAVİRİ NASIL OLUNUR yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizde son yıllarda bu mesleğe olan ilgi artmış durumdadır. Bu durumda gümrük müşavirlerinin iş olanaklarının fazla olmasının yanında elde etmiş oldukları gelir yani maaşları da etkilidir. Peki gümrük müşavirleri ve gümrük müşavir yardımcıları ne kadar para kazanıyorlar?Gümrük Müşavir Maaşları 2020

Gümrük müşavirliği bakanlıkça yetki belgesi almalarından dolayı bir memurluk olarak sanılmaktadır. Ancak gümrük müşavirliği ve müşavir yardımcılığı bir memurluk değildir. Gümrük müşavir yardımcıları ülkemizde 3.500 TL ile 4 Bin TL arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar. Gümrük müşavirleri ise yardımcılara göre daha yüksek rakamlarda gelir elde ederler. Gümrük müşavirleri aylık olarak 6 bin TL ile 7 Bin TL arasında maaş almaktadırlar.

Bu yazımızda gümrük müşaviri geliri ne kadardır, gümrük müşavirleri ne kadar maaş alırlar hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GÜMRÜK MÜŞAVİRİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gümrük müşaviri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gümrük müşaviri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.