Gümrük muhafaza memuru nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Gümrük muhafaza memuru, gümrük polisi olarak bilinen gümrüklerde görev yapan kişilere denilmektedir. Gümrük muhafaza memurları; hava limanları, kara ve deniz sınırlarında bulunan gümrük kapılarında taşınabilir malların giriş ve çıkış prosedürlerini yapan, kontrol eden ve korunmasını sağlamakla görevli kişilerdir. Gümrüklerden bir malın, kişinin ve aracın geçebilmesi için belirli bir denetimden geçmesi gerekmektedir. Bu denetimi gümrük muhafaza memurları gerçekleştirmektedir.

Gümrük muhafaza memurları, gümrüklerde şüpheli ya da kaçakçılık ile ilgili herhangi bir durumda ilk müdahaleyi gerçekleştiren ve bu eşya ya da kişileri adli birimlere teslim eden sorumlulardır. Gümrüklerdeki denetim işini yapan bu memurlar 24 saat süresince vardiyalı olarak görev alırlar. Gümrük muhafaza memurları 2 çeşittir. Bunlar; • Birincisi, üniformalı gümrük prosedürlerini gerçekleştiren ve gümrük müdürlüğüne bağlı personeller,
 • İkincisi ise, kaçaklık, yasa dışı mal giriş çıkışı yapan gibi kişilerin adli prosedürlerini gerçekleştiren, adli yetkililere teslim eden sorumlu çalışanlardır. Bu çalışan personellere kaçak şube personeli denilir.

Peki gümrük muhafaza memurları tam olarak ne iş yapıyorlar? Görevleri, yetkileri ve sorumlulukları nelerdir?

Gümrük muhafaza memuru ne iş yapar?

Gümrük muhafaza memuru ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Deniz ve kara sınırlarında eşyaların ve araçların kontrol edilmesi gerekmektedir. Tüm araçlarda bu kontrolleri gerçekleştiren, yasak eşyaları bulan ve gerekli yerlere bildiren kişiler gümrük muhafaza memurlarıdır. Gümrüklerdeki en önemli kişilerden bir tanesidir. Gümrüklerde her sene milyarlarca TL kaçak mal yakalanmaktadır. Şayet gümrük muhafaza memurları işlerini iyi yapmazlarsa bu mallar ülkemize kaçak yollarla sokulacak ve iç piyasada satışa sunulacaktır. Aşağıda bu memurların diğer görevleri maddeler halinde verilmiştir.

 • Kara, hava ve denizde gümrük kapılarından geçen kişi veya eşyalardan sorumludurlar. Tüm eşyalar ve kişiler gümrük muhafaza memurları denetiminden sonra geçer,
 • Kaçakçılık gibi yasadışı bir eylem fark ettiklerinde bunu gerekli adli mercilere bildirirler ve adli birimler gelene kadar gözetim altında tutarlar,
 • Gümrüklerde 7 gün 24 saat esasına uygun olarak vardiyalı bir biçimde görev yaparlar,
 • Prosedüre uygun olmayan eşyaları tespit edip, gerekli tutanakları tutarlar,

gibi görev yetki ve sorumluluklara sahiptirler. Bu görevler sayesinde kendilerine gümrük polisi lakabı da takılmıştır. Peki nasıl gümrük muhafaza memuru olunur?

Gümrük muhafaza memuru nasıl olunur?

Gümrük muhafaza memuru olmak için öncelikle; 4 yıllık siyasal bilgiler, hukuk, iktisat, idari ve iktisadi bilimler ve işletme bölümlerinden YÖK denkliği olan yurt dışı ya da yurt içi üniversitelerden mezun olunması gerekmektedir. Akabinde KPSS sınavına girerek yeterli puanı almanız gerekmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yayınlamış olduğu ilanlarda genel olarak 70 puan şartı koymaktadır. Daha sonra da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan ilanlar takip edilmeli ve bunlara başvuruda bulunulmalıdır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde binlerce gümrük muhafaza memuru görev almaktadır ve her sene bu kişilere ek olarak yeni alımlar gerçekleştirmektedirler. Özetle saydığımız bölümlerden mezun olur ve KPSS’de yeterli puanı alırsanız sizler de gümrük muhafaza memuru olarak çalışma imkanı elde edebilirsiniz. Bunların dışında gümrük muhafaza memuru olma şartları yani kimler gümrük muhafaza memuru olabilir aşağıda verilmiştir.

Gümrük muhafaza memuru olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

 • KPSS sınavına müracaat zamanında 30 yaşından küçük olmak gerekiyor.
 • Erkekler için minimum boy 1.72 cm olurken bayanlar için ise minimum 1.65 cm boyunda olunması gerekmektedir.
 • Sağlıklarında bu işi yapmalarını her hangi bir engel olmadığına dair sağlık bakanlığından onaylı rapor alınması gerekiyor.
 • İşini engelleyecek her hangi bir akıl hastalığı ya da fiziksel bir özürlülüğü bulunmamalıdır. Psikolojik hastalık, renk körlüğü, nörolojik hastalık, gece körlüğü, kişilik bozukluğu, körlük, şaşılık, işitme sorunu, topallama ve kekeme sorunu, kas ya da iskelet hastalığı gibi çeşitli engel ya da hastalık bulunmadığını belirten sağlık raporu gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı temiz olunması gerekmektedir.

Gümrük muhafaza memuru yeni kıyafetleri

Gümrük muhafaza memuru çalışma saatleri nasıldır?

Gümrük muhafaza memurları vardiya usulü çalışmaktadırlar. Vardiyaları ise 24-24 şeklindedir. Yani 24 saat aralıksız çalışırlar ve akabinde de 24 saat istirahat ederler. Normal memurlar ayda 160-180 saat çalışırken, gümrük muhafaza memurlarının aylık çalışma saatleri 240 – 260 saati bulabilmektedir.

Gümrük muhafaza memurluğu nasıl bir meslektir?

Gümrük muhafaza memurları 24 saat aralıksız çalışırlar. Ayrıca işleri de oldukça zordur. Gümrüklerden geçen her aracı, kişiyi veya malı kontrol etmek sanılanın aksine kolay bir işlem değildir. Ayrıca meslekte servis uygulaması da bulunmamaktadır. Memurlar işlerine kendi araçları ile veya otostopla gitmektedirler. Haliyle meslek oldukça zor diyebiliriz.

Gümrük muhafaza memuru nerede çalışır, görev yapar?

Gümrük muhafaza memurları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan tüm hava, kara ve deniz gümrük kapılarında görev yapmaktadırlar. Özel sektörde çalışma imkanları bulunmamaktadır.

Bu yazımızda gümrük muhafaza memuru olmak için hangi bölüm okunmalıdır, sağlık şartları, olmak istiyorum nasıl olurum, yaş sınırı, iş tanımı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca bu mesleği icra eden kişilerin ne kadar gelir elde ettiklerine Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları yazımızdan ulaşabilirsiniz.


DİĞER GÜMRÜK MUHAFAZA MEMURU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gümrük muhafaza memuru konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gümrük muhafaza memuru duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.