Gümrük Muhafaza Memuru Nedir?

Gümrük muhafaza memuru, hava limanları, kara veya deniz sınırlarında bulunan gümrük kapıları ve bütün gümrüklü alanlarda, bütün mal ve taşınabilir mülklerin giriş – çıkış prosedürlerini yapan, hem kontrol hem de korunmasını sağlayan kişilere denmektedir. Ayrıca mal, şahıs veya bütün araçların denetimden geçmeden gümrüklü alanlardan çıkmasına engel olan çalışanlara muhafaza memuru denmektedir.

Gümrüklü bütün bölgelerde takip ve gözetim prosedürlerini yapan gümrük muhafaza personelleri, şüpheli ya da kaçakçılık ile alakalı her hangi bir hal görürler ise ilk müdahaleyi yapan ve yasa dışı iş yapan şahısla beraber eşyalarını yakınlarda olan yetkili polis ya da diğer adli birimlere bildirip ve teslim etmekle sorumludur. Bu durumda gümrük muhafaza memuru, kısaca söylemek gerekirse gümrük polisi de diyebiliriz. Bu görevliler silahlı memur olmak üzere 24 saat değişmeli olarak görev yaparlar. Gümrük muhafaza memurları 2 farklı çeşittir. Bunlar, • Birincisi, üniformalı gümrük prosedürlerini gerçekleştiren ve gümrük müdürlüğüne bağlı personeller,
 • İkincisi ise, kaçaklık, yasa dışı mal giriş çıkışı yapan gibi kişilerin adli prosedürlerini gerçekleştiren, adli yetkililere teslim eden sorumlu çalışanlardır. Bu çalışan personellere kaçak şube personeli denilir.

Gümrük Muhafaza Memuru Ne İş Yapar?

Deniz ve kara sınırlarında eşya ve araçlar ile alakalı prosedürleri yapan ve kontrol eden memurlar, bütün taşıtların bagajlarından bulunan deposuna kadar kontrol edip tespiti gerçekleştirir. Kişilerin eşyalarına ait prosedürleri gerçekleştirmek ve üstleri tarafınca kendilerine verilen bu tarz misyonlar ile yükümlü kişilere gümrük muhafaza memur denir.

Bütün misyonlarını, kusursuz ve eksiksiz gerçekleştirmekle sorumlu olan bu memurlar, üstlerine karşı da yükümlüdür. Bakanlık tarafından özel verilen misyonları da yapma zorunluluğu olan bu çalışanlar, üniforma giymek zorunda olup adliyeye bağlıdır. Kara veya deniz gümrük kapılarında görev yapan bu çalışanlar, zorunlu misyon bölgelerinde belli bir vakit çalıştıktan sonra yer değiştirmek için tayin ve yeni atama isteyebilmektedir. Kısaca ve maddeler halinde gümrük muhafaza memurlarının görevlerine göz atalım.

 • Kara, hava ve denizde gümrük kapılarından geçen kişi, eşya, araç ve neredeyse uçan sinekten dahi sorumludur ve her şeyi kontrol etmek zorundadırlar.
 • Kaçakçılık ve yasa dışı bir kişi, eşya ya da araç gördükleri zaman adli birimlere bildirir ve gelene kadar kontrolünü yaparak göz altında tutmakla yükümlüdürler.
 • Gümrük alanlarında 7 gün 24 saat takip, gözetim ve mahfazasını sağlar.
 • Gelen taşıtların depoları dahil bütün noktalarını kontrol edip her şeyi tespit ederler.
 • Ayrıca yat ve gemiler ile alakalı prosedürlerden de sorumludurlar.
 • Üstleri ve bakanlık tarafınca verilen bütün misyonları yapmakla yükümlüdürler.

Nasıl Gümrük Muhafaza Memuru Olunur?

Gümrük muhafaza memuru olabilmek için her hangi bir yetenek gerek yoktur. Ancak KPSS B puan şartı yeterlilik puanı gerekmektedir. Daha sonra sözlü sınavı da başarılı olarak bitirmiş olması gerekiyor. Bakanlık tarafınca belirtilen gümrük muhafaza memuru olmak için şartlarını maddeler halinde yazalım.

 • Minimum 4 yıllık siyasal bilgiler, hukuk, iktisat, idari ve iktisadi bilimler ve işletme bölümlerinden YÖK denkliği olan yurtdışı ya da yurtiçi üniversitelerden mezun olunması gerekmektedir.
 • KPSS sınavına müracaat zamanında 30 yaşından küçük olmak gerekiyor.
 • Erkekler için minimum boy 1.72 cm olurken bayanlar için ise minimum 1.65 cm boyunda olunması gerekmektedir.
 • Sağlıklarında bu işi yapmalarını her hangi bir engel olmadığına dair sağlık bakanlığından onaylı rapor alınması gerekiyor.
 • İşini engelleyecek her hangi bir akıl hastalığı ya da fiziksel bir özürlülüğü bulunmamalıdır. Psikolojik hastalık, renk körlüğü, nörolojik hastalık, gece körlüğü, kişilik bozukluğu, körlük, şaşılık, işitme sorunu, topallama ve kekeme sorunu, kas ya da iskelet hastalığı gibi çeşitli engel ya da hastalık bulunmadığını belirten sağlık raporu gerekmektedir.
 •  Adli sicil kaydı temiz olunması gerekmektedir.

Rapor başta olmak üzere bazı şartlar KPSS sınavı sonrası ancak sözlü mülakat öncesi istenmektedir. Eğer her hangi bir sorun ya da engel görülürse KPSS puanına bakılmadan kişi bu meslekte görev alamayacaktır. Bundan dolayı KPSS öncesi muayene olmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Bunun yanı sıra boy önemine de dikkat veren kurum, kişi ne kadar KPSS ve sözlü mülakatta başarılı olsa da boy yüzünden ataması gerçekleşmeyecektir. Katı ve ciddi kuralları olan bakanlık bu konuda çok titiz çalışmaktadır. Ayrıca diğer yazımızdan gümrük muhafaza memuru maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz.


DİĞER GÜMRÜK MUHAFAZA MEMURU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gümrük muhafaza memuru konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gümrük muhafaza memuru duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.