Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadardır?

Gümrük muhafaza memurları, hava, kara ve deniz gümrük kapılarında çalışan, her türlü araç, mal, eşya ve kişilerin giriş ve çıkışlarından sorumlu olup kontrol etmekle yükümlüdürler. Yasa dışı ya da kaçakçılık olduğu zaman adli birimlere teslim ve bildirim etmekle sorumludurlar. Bu çalışan memurlar Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı olup 20.000’den fazla kişi bu mesleği yapmaktadır. Ülkemiz için en önemli mesleklerden bir tanesidir. Meslek hakkında detaylı bilgilere gümrük muhafaza memuru nasıl olunur yazımızda detaylı olarak anlattık.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından birçok farklı memur meslekleri bulunuyor. Aynı şekilde gümrük muhafaza memurlarının da kendi içerisinde çeşitli meslek grupları ve rütbeleri bulunmaktadır. Bir nevi gümrük polisi olan bu kişiler, rütbelerine göre maaşları da farklıdır. Özellikle işe alınırken sıkı şartlardan geçerek alınan bu memurlar, KPSS şartından çok boy, sağlık ve sözlü mülakat değerlendirilmektedir. Her yıl duruma göre bu meslek gruplarında çeşitli alımlar gerçekleşmektedir. Maddeler halinde bu mesleğin maaşlarına göz atalım.Gümrük Muhafaza Memurları Ne Kadar Maaş Alır?

  • Gümrük Muayene Memuru 3.800 TL civarında maaş almaktadır. 2.000 TL’ye kadar ise ekstra yolluk almaktadır. Bazı farklı alanlarda çalışan bu meslek grubu 2.500 TL’de alabilmektedir.
  • Gümrük Muhafaza Memuru 3.500 TL civarında maaş almaktadır. Bu meslek grubu ise yolluk olarak 1.500 TL’ye varan ek gelir almaktadır.
  • Gümrük Merkez Memuru 2.400 TL civarında maaş alırken diğer memurlar gibi ek gelir almamaktadır.
  • Gümrük Taşra Memuru 3.600 TL civarında maaş alırlar. Ek gelir olarak 1.600 TL’ye varan yolluk alırlar.
  • Gümrük Raportör 2.600 TL civarında maaş alır. Ek gelir ya da yolluk almazlar.
  • Gümrük İl Ticaret Memuru 2.300 TL civarında maaş alır. Bunun da ek geliri yoktur.
  • Gümrük Ambar ve Döner Sermaye Memuru 2.400 TL civarında maaş alır. Ek geliri yoktur.
  • Gümrük Denetmen Yardımcısı 3.300 TL civarında maaş alırlar.
  • Gümrük Uzman Yardımcısı 4.150 TL civarında maaş alırlar.
  • Gümrük Müfettiş Yardımcısı da aynı şekilde 4.150 TL civarında maaş alırlar.

Bunun yanı sıra bu memurların eğer eşleri çalışmıyor ve çocukları da varsa buna göre aile yardımı da alırlar. Yabancı dil bilen gümrük memurları ise bildiği yabancı dil seviyesi kadar tazminat ve ek gelir alırlar.


DİĞER GÜMRÜK MUHAFAZA MEMURU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gümrük muhafaza memuru konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gümrük muhafaza memuru duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.