Genel Sağlık Sigortası, ülkemizde yaşayan tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için 2012 yılından itibaren uygulamaya konulmuş bir sağlık güvence sistemidir. Çalışan kişiler hali hazırda sigorta primleri ödendiği için sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar. Ancak çalışmayan kişiler 2012 yılından önce ücret ödeyerek bu hizmetlere erişim sağlayabiliyorlardı. Genel Sağlık Sigortası ile bu durum değiştirildi ve her ay kişinin gelirine göre değişen belirli tutarlarda ödenen genel sağlık sigortası primi ile bu hizmetlerden faydalanabilinmektedir. Genel sağlık sigortasından faydalanabilmek için gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Gelir testi sonucunda ödeyeceğiniz bir prim hesaplanır ve bu primi ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanırsınız. Peki gelir testi yaptırıp, bize çıkan miktarlarda primlerimizi ödemezsek ne olur?

GSS primleri ödenmezse ne olur?

Gelir testi yaptırıp, prim yatırması gerekenler hastaneye gittiklerinde 60 gün ve aşan bir prim borcu gözüktüğünde sistem cevap vermemekte ve sağlıktan ücretsiz yararlanma hakkını kaybetmektedirler. Yine prim ödemesi yapmamış olan kişiler ilaçlarını alabilmek için cebinden para ödemek zorunda kalmaktadır. Daha sonra borçlu olduğu dönem borcunu yatırırsa Genel Sağlık Sigortası kalmış olduğu yerden devam etmektedir.



GSS prim borcu ödenmezse haciz gelir mi?

Genel Sağlık Sigortalısı her ay hesabına çıkan parayı ödemekle yükümlüdür. Şayet bu primler yatırılmazsa Sosyal Güvenlik Kurumu şahsa haciz işlemi başlatabilir. Genel Sağlık Sigortalısı prim borçlarını ödemezse hem her ay borcu birikecek, ayrıca gecikme zammı ilave edilecek hem de borçlu olduğu için sağlık yardımlarından yararlanamayacak. Geçtiğimiz dönemde çok sayıda kişinin hesaplarına bloke konulduğunu gördük.

Sonuç olarak düşündüğümüzde hastane hizmetlerinden faydalanabilmemiz için primlerimizin ödenmesi, yine adımıza yasal icra takibinin başlamaması ve haciz işlemleri sonucunda olumsuz durumlarla karşılaşılmaması için prim borçlarının ödenmesi gerekmektedir. Ne kadar GSS prim borcunuzun olduğunu öğrenmek için TIKLAYIN


DİĞER GSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.