2012 yılından bu yana hayatımızda Genel Sağlık Sigortası yani bilinen kısa adıyla GSS dediğimiz bir sistem var. Genel Sağlık Sigortası kısaca tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden eşit şartlarda faydalanabilmeleri için oluşturulmuş olan bir sistemdir. Önceleri kişi hangi sosyal güvenceye sahip ise o sosyal güvence üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyordu, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler de sadece ücretli olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmekteydi. Ancak GSS ile cüzi miktarlarda sağlık primi ödeyerek, eşit şartlarda sağlık hizmetlerinden yararlanmanız mümkündür. Bundan faydalanmak için ise gelir testi yaptırmak durumundasınız. Gelir testi sonucunda da ne kadar GSS primi ödeyeceğiniz belirlenmektedir. Peki 2023 yıl için kim ne kadar GSS primi ödemektedir?

GSS Prim Miktarları 2023

Geçtiğimiz yıllarda GSS prim miktarlarının hesaplanmasında değişikliğe gidildi. Artık belirli bir gelir üzerinden değil, brüt asgari ücret üzerinden ne kadar prim ödemesi yapacağınız hesaplanmaktadır. Peki bu hesaplama nasıl yapılmaktadır? Kim ne kadar GSS primi ödeyecek?Genel Sağlık Sigortası prim oranları belirttiğimiz üzere asgari ücretin brüt tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz tabloda kim ne kadar GSS primi ödeyecek görebilirsiniz.

GSS StatüsüGelir DurumuÖdeyeceği Prim
60/1(c-1)Asgari ücretin üçte birinden az olanlarHazinece karşılanır
60/1(g-1)Asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar(Asgari Ücret/3) x %12
60/1(g-2)Asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olanlar(Asgari Ücret)x%12
60/1(g-3)Asgari ücretin iki katından fazla olanlar(Asgari Ücret)x2x%12

Brüt asgari ücret 2023 yılı için  2943,00 TL olarak belirlenmiştir. Yani hesaplamaları bu doğrultuda yapacağız. Buna göre hesaplamalar sonucunda aşağıdaki tabloda yer alan miktarlar kadar ödemeye yapacaksınız.

GSS StatüsüGelir DurumuÖdeyeceği Prim
60/1(c-1)Asgari ücretin üçte birinden az olanlarPrim Ödemez
60/1(g-1)Asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar107,3 TL
60/1(g-2)Asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olanlar243 TL
60/1(g-3)Asgari ücretin iki katından fazla olanlar486 TL

Gelir testi yaptırdıktan sonra tarafınıza bir GSS statüsü verilmektedir. Bu GSS statüsü ne kadar prim ödeyeceğinizi ve aylık gelirinizin ne kadar olduğunu belirlemektedir. Yeni geçilmiş olan sistemde GSS statüleri ise yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 60/1 (c-1), 60/1 (g-1), 60/1 (g-2) ve 60/1 (g-3)’tür. Buradaki 60/1 (c-1) gelirinizin prim ödemeye uygun olmadığını ve sağlık sigortanızın hazine tarafından ödeneceğini belirtmektedir.

Akabinde tarafınıza çıkartılmış olan prim ödemelerinizi anlaşmalı bankalar, PTT veya SGK il ilçe müdürlüklerinden gerçekleştirerek sağlık hizmetlerinden diğer sigortalılar gibi yararlanma imkanına sahip olursunuz. Bu miktarını ödememeniz halinde ne olacağını da GSS primi ödenmezse ne olur yazımızdan öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda GSS prim miktarları, tutarları, fiyatları, oranları, seviyeleri, ücretleri aylık ne kadardır? GSS primleri ne kadar oldu, nasıl hesaplanır, hesaplaması, miktarı öğrenme hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. GSS prim miktarları, tutarları, fiyatları, oranları, seviyeleri, ücretleri aylık ne kadardır? GSS primleri ne kadar oldu, nasıl hesaplanır, hesaplaması, miktarı öğrenme


DİĞER GENEL SAĞLIK SİGORTASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, genel sağlık sigortası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan genel sağlık sigortası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.