Genel Sağlık Sigortası ya da bilinen kısa adıyla GSS, 2012 yılından bu yana hayatımızda olan ve sağlık güvencesi bulunmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri adına çıkartılmış olan bir sistemdir. Getirilen bu sistem ile her vatandaşımız GSS kapsamına alınmıştır. Ancak sigortası yatırılan kişilerin prim ödemleri çalışmış olduğu kurumca yapılmaktadır. Diğer kişilerin ödemelerini ise kendileri yapmaktadırlar. Aşağıda saymış olduğumuz bireyler GSS primi ödemekle yükümlüdürler.

Çalışmayan, SGK’dan gelir veya aylık almayan, çocuklarda 18 yaşını, lise gidiyorsa 20 yaşını, üniversiteye gidiyorsa da 25 yaşını tamamlayarak ailesinin bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünden çıkan herkes GSS primi ödemek durumundadır.Bu kişiler gelir testi yaptırarak, kendilerine çıkan miktarda GSS primi öderler. Ne kadar borcunuzun olduğunu ya da borcunuzun olup olmadığını GSS prim borcu öğrenme sayfasından gerçekleştirebilirsiniz. Peki bu borçlar nereye nasıl ödeniyor?

GSS prim borcu nereye, nasıl ödenir?

Prim borçlarını ödemek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Sizlere en kolay hangi yöntem geliyorsa bu yolu kullanarak ödemelerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Öncelikle ödemelerinizi anlaşmalı bankalar vasıtası ile gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde faaliyet göstermekte olan bankaların hali hazırda SGK ile anlaşmaları bulunmaktadır. Dilerseniz bu banka şubelerine müracaat ederek, İnternet bankacılığı kullanıyorsanız da İnternet bankacılığı vasıtası ile bu ödemelerinizi yapmanız mümkündür. Anlaşmalı bankaların listesi aşağıda verilmiştir.

Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatif Bank, Anadolu Bank, Burgan Bank, Citibank, Denizbank, Fibabanka, Finansbank, HSBC Bank, ICBC Turkey Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odea Bank, Şekerbank, T.C. Ziraat Bankası, Turkısh Bank, Turkland Bank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ,Türkiye Garanti Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası ,Türkiye Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası

Bunun dışında PTT şubelerinden de ödeme yapmanız mümkündür. PTT şubelerinde ve yukarıda saymış olduğumuz anlaşmalı bankalarda sadece TC kimlik numarası ile ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten GSS prim borcu nasıl ödeniyor?

İnternet üzerinden online olarak, kredi kartı ile de GSS prim borcu ödeme şansınız bulunmaktadır. Bunun için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu sayfasına giriş yapmanızın ardından kolay bir şekilde aşağıdaki resimde yer alan kredi kartı ile ödeme seçeneğine tıklarsanız sizi ödeme sayfasına atacaktır. Burada ilgili boşlukları doldurarak borcunuzu kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Prim borcunu kredi kart ile ödeme

Harici olarak da Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine müracaat ederek borçlarınızı ödemeniz mümkündür. Ancak SGK müdürlükleri genel itibariyle oldukça kalabalık olmaktadırlar ve bu yolu seçmeniz durumunda sıra beklemeniz gerekebilir. Bu sebepten dolayı www.devlette.com olarak yazımızda belirtmiş olduğumuz diğer yöntemleri kullanmanızı önermekteyiz.

GSS prim borcu Bankamatikten / ATM’den ödenir mi, nasıl ödenir?

Borçlarınızı ATM’ler üzerinden de ödeyebilirsiniz. Bunun için kurum ödemeleri sayfasına girmenizin ardından SGK kurumuna girin ve akabinde GSS borç ödeme seçeneğini seçin. Bu sayede kolaylıkla borcunuzu ödeyebilirsiniz.

GSS prim borcu ayın kaçında, ne zaman ödenir?

Her bireyin prim borçları farklı tarihlerde gelmektedir. Bu sebepten ödeme tarihleri farklıdır. Ancak genel itibariyle ay sonuna kadar herhangi bir faiz işletilmez. Bu yüzden ilgili ayın borcunu o ay içerisinde öderseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız.  Bu yazımızda GSS borç ödeme hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan GSS borcu ödenmezse ne olur öğrenmeniz mümkündür.


DİĞER GENEL SAĞLIK SİGORTASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, genel sağlık sigortası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan genel sağlık sigortası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.