Çalışmayan ve sigorta primleri ödenmeyen vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası sistemine tabi olmak durumundalar.  Gelir testi yaptırmak için kaymakamlıklara bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunulması gerekmektedir. Halk arasında gelir testinin SGK müdürlüklerinde yapılacağı bilgisi yanlıştır.  GSS gelir testi formu ile yapılan test sonucu gelir düzeyi düşük çıkan vatandaşların prim ödemeleri devlet tarafından yapılır. Gelir testine tabi tutulduktan sonra ya belirli miktarlarda aylık olarak prim ödersiniz yada test sonucuna ve gelir testine göre hiç prim yatırmazsınız. Sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için gelir testi sonucunda çıkan ödemenizi yatırmanız gerekmektedir.

Gelir Testi Formu Nereden Alınıyor?Gelir testi formu ile yapılan gelir testi sonucunda maddi durumu prim ödemeye müsait olduğu belirlenen vatandaşlar en az 50 Tl, en fazla 305 TL prim ödemekle yükümlendirilirler.  Gelir testi formu kaymakamlıklarda bulunan yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunduğunuzda verilecektir. GSS Gelir testi formu üzerinde yer alan tüm soruları eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gerekmektedir.

GSS gelir testi formu içerisinde 19 soru yer almaktadır. Bu sorulardan bazıları ikamet ettiğiniz evin oda sayısı, ısınma yöntemi, kira tutarı ve tüketilmekte olan yiyecek ve içecekler gibi pek çok özel soru da barındırmaktadır.  SGK gelir testi formu için aşağıda bulunan bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

GSS Gelir Testi Formu Örneği indirmek için TIKLAYIN

Doldurmuş olduğunuz form ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmanız gerekmektedir.  Gelir testi yaptırdıktan sonra ne kadar prim ödemeniz gerektiği belli olacaktır. Şayet yaptırmazsanız en yüksek prim miktarı işlenir. Eğer çıkan miktara itirazınız bulunmaktaysa en fazla 15 gün içerisinde itiraz etmelisiniz.  Ne kadar prim borcu ödemeniz gerektiğiniz GSS prim borcu sorgulama sayfası sayesine öğrenebilirsiniz.


DİĞER Sosyal Güvenlik Kurumu HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sosyal güvenlik kurumu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sosyal güvenlik kurumu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.