Grafiker Nedir? Ne İş Yapar?

Grafiker, grafikçi ya da çizer olarak dilimize çevrilmekte ve sanal ortam bulunan programları ve araçları kullanarak çeşitli görseller, resimler çıkartan kişilerdir. Teknolojinin de gelişmesi ile bu kişilere ihtiyaç birçok alanda duyulurken, kaliteli bir grafiker hayal güçlerinin hepsini resmedebilir. Bu anlamda bu meslek ayrıca hem popüler hem de en çok kazandıran ve ihtiyacı fazla olan meslekler arasındadır.

Sosyal medyanın gelişmesi ve popülerleşmesi sayesinde grafikerlerin çalışma alanı daha da fazla oldu diyebiliriz. Daha önceleri sadece baskı anlamında iş yürütürken şimdi ayrıca sosyal medya mecralarında da en çok ihtiyaç duyulan meslek haline gelmiştir. Birçok şirket sosyal medya ve baskı konusunda ürünlerini dikkat çekici yapılmasını istemektedir. Bu sayede daha fazla müşteri çekebilmektedir. Bunları gerçekleştiren yine grafikerlerdir.Bu sayede grafikerler, reklam ajanslarından dijital ajanslara, tanıtım hizmetlerinden matbaa şirketlerine, basın yayın organları ve diğer birçok sektörde rahatlıkla iş bulabilmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için güncel olan grafiker programlarını bilmek, çizimde iyi olmak ve hayal gücü de geniş olup yaratıcı olmak gerekmektedir.

Nasıl Grafiker Olunur?

Grafiker olabilmek günümüz teknoloji ve eğitimleri sayesinde eskiye göre daha kolaydır. Özellikle resim kabiliyeti olanların çok rahat bir şekilde kaliteli grafiker olabileceği gibi resim eğitimi veren kurslardan ve üniversitelerin ilgili bölümlerini okumanız öğrenmek için çok faydası olacaktır. Dijital ortamda grafiker olanlar, teknoloji çağına ayak uydurmalı, güncel grafiker programlarını bilmelidir. Öğrenmeye aç, hayal gücü geniş ve resim kabiliyeti iyi olması lazım. Tasarım işi üzerine olacağı için tasarımı çok iyi hazırladığı takdirde kaliteli bir grafiker olma yolunda adımlar atacaktır.

Üniversitelerin dijital çizim ve tasarım teknikleri konusunda ilgili bölümleri okuması ya da bu eğitim kurslarını alması, gelişmesi açısından çok büyük önem arz edecektir. Farklı bölümleri okusa da, grafiker olabilmek için birçok eğitim kursları bulunmaktadır. Bu kurslar sayesinde grafiker olabilir, teknikleri ve programları öğrenebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bunu meslek haline getirmek isteyenler üniversitelerin ilgili bölümlerini okumaları, hobi olarak yapmak isteyenler ise eğitim kurumlarından kurslara gitmeleri yeterlidir. Ancak dijital ortamlarda grafiker olabilmek için yalnızca teknik bilgi ve programları bilmek yeterli değildir. Hayal gücü geniş olup düşündüğünü resmedebilmelidir. Bunun yanı sıra grafiker olmak için en az bu şartlar gerek duyulmaktadır.

  • Grafiker olma yolunda başarılı olmak için resim yeteneğinin olması, çizim konularında başarılı olup sevmesi gerekmektedir. Yetenekli olanlar kariyer planlaması yaparken, yeteneği olmayanlar ise zamanla öğrenebilmektedir. Ancak resim yeteneği edinmek grafiker için çok önemli olup başlıca temellerdendir.
  • Hayal gücü geniş olması gerekiyor. Birçok yetenekli grafiker mesleki kariyer yapmış ancak hayal gücünde sorunlar yaşıyorsa, hayal gücü daha geniş olan çok daha kısa süre içerisinde kariyerinde zirve yapabilir.
  • Fotoğraf ve fotoğrafçılık gibi sanatlar ile uğraşmak gerekiyor.
  • Yayıncılık konusunda genel itibariyle alt yapı bilgisi olmalı ve yazılı olan iletişim şartlarını da bilmelidir.

Bu şartlara sahip olan ya da yaparım kolay diyen kişiler rahatlıkla grafiker olma yolunda ilk adımı başarılı bir şekilde atmış olacaktır. İkinci aşamalarda çok fazla pratik yapma, grafik konusundaki güncel programları bilmesi gerekmektedir.

Grafikerler nerelerde çalışabilir, çalışma olanakları?

Her hangi bir şirkette olmasa da Webmaster dünyasında büyük imzalara atmış grafikerlerden bir tanesi de siz olabilirsiniz. Bunun haricinde grafikerler şu alanlarda çalışabilmektedir.

  •  Matbaa ve Basım Şirketlerinde
  • Grafik Tasarım Firmalarında
  • Reklam Ajanslarında
  • Web Tasarım Firmalarında
  • İnternette ve Bloglarda
  • Film ya da Benzeri Firmalarda rahatlıkla tasarım konularında grafiker mesleği adı altında iş bulabilirsiniz.

Bu yazımızda grafiker nedir, ne iş yapar, görev tanımı, hangi bölümden olunur, olmak için ne yapmak gerekir, olmak için ne okumalıyım, hangi liseye üniversiteye gitmek gerekir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan grafiker maaşları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


DİĞER GRAFİKER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, grafiker konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan grafiker duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.