Gizli müşteri nedir, kimdir?

Bir yerden mal veya hizmet alan kişilere müşteri demekteyiz. Ancak hiç bilmediğimiz belki çoğumuzun duymadığı bir müşteri çeşidi daha var; gizli müşteri. Üstelik bu bir meslek çeşidi ve diğer mesleklerde olduğu gibi bu mesleği icra eden kişiler de çeşitli miktarlarda gelir elde ediyorlar. Peki nedir bu gizli müşteri?

Gizli müşteri en genel tanımı ile satış yapılan alanlara girerek buralardaki hizmeti ve satışları inceleyen, insanlara duygu ve deneyimlerini aktaran gözlemcilere verilen isimdir. Girmiş oldukları mağazalarda almış oldukları ürünlerden, hizmet kalitesine, temizlikten, insan ilişkilerine kadar çok sayıda durumu değerlendirmek ve bunları not almak gizli müşterilerin yapmış olduğu işler arasında yer almaktadır. Gizli müşteriler girmiş oldukları mağazalarda standart bir müşteri edasında davranırlar ve çalışanlar ile verilen hizmeti değerlendirirler.  Son dönemde çok sayıda şirket gizli müşteri alımları yaparak mağaza denetimi gerçekleştirmektedir. Peki gizli müşteri nasıl olunur, kimler gizli müşteri olabilir?Gizli müşteri nasıl olunur?

Gizli müşteri ya da diğer adıyla gölge müşteri olmak için herhangi bir üniversiteyi bitirmeniz veya belirli şartlara haiz olmanız genellikle aranmaz. Ancak gizli müşteri olarak görev yapmak isteyen kişilerden bazı kişisel özellikler aranmaktadır. Çünkü bu kişisel özellikler yapmış oldukları mesleğin gereksinimlerinde olduğu düşünülmektedir. Adayların iyi bir gözlemci olmaları, objektif olmaları, dikkatli ve detaylara hakim olmaları, dürüst olmaları ve hafızasının kuvvetli olması gerekmektedir. Akabinde bu şartlara haiz olan kimseler gizli müşteri alımı yapan kurumlara başvuru yapabilmektedirler.

Gizli müşteri ne kadar para kazanır? Gizli müşteri maaşları ne kadardır?

Gizli müşteriler çeşitli danışmanlık şirketlerinde veya doğrudan şirketlerin bünyesinde iş bulabilirler. Buralarda full time ve part time çalışabildikleri için de maaşları değişkenlik gösterir. Part time olarak yani yarı zamanlı olarak çalışan kimseler iş başı ücret almaktadırlar ve bu ücret genel itibariyle 200 TL ile 500 TL arasında değişmektedir. Tam zamanlı çalışanlar ise asgari ücret ve 6 bin TL arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar.

Müşterilerin görüşlerine büyük önem veren kuruluşlar son yıllarda gizli müşteri yani gözlemci tutarak mağazalarındaki durumu gözlemleme imkanı elde etmektedirler. Bu sebepten dolayı gizli müşteri mesleği oldukça popüler olan bir meslek haline gelmiş durumdadır. Bu yazımızda gizli müşteri nedir, nasıl olunur, gizli müşteri sertifikası nereden alınır, gizli müşteri olarak çalışmak hakkında yorumlarda bulunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan fahri trafik müfettişi nasıl olunur öğrenebilirsiniz.


DİĞER GİZLİ MÜŞTERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gizli müşteri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gizli müşteri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.