Giriş Keseneği Nedir? Giriş Keseneği Kesinti Oranı Nasıldır?

2008 yılından önce giriş keseneği uygulamasında memurluğa ilk defa başlayan, ne zaman görev aylığını tam olarak almaya başlar ise bu kişiden yüzde 25 oranında giriş keseneği ve yüzde 25 kurum karşılığı alınmaktaydı. Giriş keseneği memurun ilk aylığında hesaplandığından, kıdem aylığı kalemi bu hesaplamada dikkate alınmaz. Zira, bu memurun 1 yılı tamamlamış olması mümkün olmayacaktır. Yine, genel olarak ek göstergeye sahip olamayacaklarından ek gösterge tutarı da dikkate alınmaz (ama varsa dikkate alınır)

Giriş keseneği görevlilerin aylıklarından her ay belli oranda kesilip bir sosyal güvenlik kurumuna yatırılan paradır.”Emeklilik maaşı sade bir vefa borcu değil, ömür boyu bu maksatla toplanmış keseneklerin aylık halinde geri verilmesi.”2008 SONRASI GİRİŞLİLER

Giriş keseneği adı altındaki kesinti 2008 yılı Ekim ayından sonra ilk defa memurluğa başlamış olanlardan yapılmamaktadır.

Bu yazımızda giriş keseneği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MEMUR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, memur konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan memur duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.