Gensoru önergesi nedir? Kaç milletvekili ile verilir?

Gensoru, TBMM yöneticilerinin denetim şekillerindedir. Türk Dil Kurumunda, TBMM’de, bakanlara veya başbakana her hangi bir sorun ile alakalı sorulan ve yapılan görüşmelerin sonunda o konu ile ilgili soruşturma açılması istenebilen soruya gensoru denmektedir. Gensoru önergesi, en az 20 milletvekillerinin imzasıyla ya da politik dernek adına verilebilmektedir.

Bütün milletvekili denetleme araçları içerisinde yalnızca gensoru yöneticinin ya da bir başbakanın siyasi görevine neden olabilir. Örneğin onun kurul olarak mevkiinden gönderilmesine fırsat verir. Bilakis kurul inceleme yargısında Yüce Divan’a götürerek meclisten gidebilmektedir. Ancak bu iş yalnızca “yargı” yükümlülüğü lüzum olan faaliyetlerde kullanılır.Gensoru önergesinde zaman nasıl işler? Sonucunda neler olur?

Gensoru önergesi kararı kılınmasından sonra yaklaşık 3 gün içinde meclis üyelerine özel olarak dağıtılır. Dağıtıldıktan sonra 10 gün içerisinde programa alınıp görüşüleceği ya da görüşülmeyeceği konuşulur. Şayet gündem programına alınır ve karar çıkarsa, aynı vakit gensorunun hangi zamanda görüşülüp konuşulacağı da kesinleşir. Ayrıca dikkat edilen bu konuda gündem programındaki konu gündeme alınırsa karar verildikten sonraki 2 gün bitmedikçe yapılmamaktadır. Bununla beraber 7 günde bitirilerek 7 günden sonra asla bırakılmamaktadır.

Bu görüşmelerde yalnızca önerge kişilerinden bir tanesi parti grupları ve bir parlamenter Bakanlar Kurulu için başbakan ya da bakan konuşabilmektedir. Gensoru istişareleri esnasında üyelerin ya da kesitlerin sunacakları bir gerekçe, Bakanlar Kurulu bu gerekçeye onay vermesi için tam 1 gün bittikten sonra onay gelmektedir. Bakanlar Kurulunun ya da bir bakanın indirilebilmesi üye çoğunluğuna göre oy verilerek oylar sayılarak gerçekleştirilir.

Bakanlar Kurulu ya da bir bakanın mensup çoğunluğunun düşünceleri ile oy kullanarak indirme yasası yönetim stabilizasyonunu edinmek içindir. Oylama yapılırken sadece itimatsız oylarının sayım yapılacağı yasası 1982 Anayasasında belirtilmişti. Bu sonuç itibariyle itimat oylamasında olağan çoklukta önemsiz kalan ancak kanunname gereği istifaya mecbur olmayan bir iktidarın prestij kaybı yaşaması için önletilmiştir. Bu oylamalar sonucu tam oylama yapılarak sadece itimatsız olan oylar kabul edilmektedir. Gensoru oylamasının sonucunda Bakanlar Kurulu’nun veya her hangi bir bakanın indirilmesi için üye çoğunluğu sağlanmalıdır. Ayrıca diğer sayfamızdan ibraname nedir öğrenebilirsiniz.


DİĞER GENSORU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gensoru konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gensoru duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.