Genel Seçim Nedir, Ne Demektir?

Cumhuriyet rejiminde demokratik şartlarda seçimler ülkemin devlet yapısına göre değişerek farklı şekillerde hükümetin seçilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Üniter devlet yapısında genel ve yerel seçimler yapılmaktadır. Genel seçim, Anayasanın 77. maddesine göre 4 yılda bir yapılan milletvekili seçimidir. Tek dereceli olup nispi temsil sistemine göre, eşit ve gizli oyla, bütün yurtta aynı günde, yargı yönetimi ve denetimi altında yapılır.  Vatandaşlar genel seçimlerde belirli süre için ülkenin yönetiminde kendisini temsil etmek üzere milletvekillerini seçmektedirler. Seçilen milletvekilleri yasama ve yürütme görevlerini üstlenirler.

Genel Seçim Kaç Yılda Bir Yapılır?

2007 yılında yapılan değişiklik ile genel seçimler yani milletvekili seçimleri 4 senede bir gerçekleştirilmektedir. Bu tarihten önce ise seçimler 5 senede bir yapılmaktaydı. Bu hesapla genel seçimler 2023 yılında gerçekleştirilmesi muhtemeldir. Şayet erken seçim kararı alınmazsa genel seçimler 2023 yılında yapılacaktır.  Yeni yapılan anayasadaki değişikliğe göre, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekili seçimi aynı gün yapılacaktır. Sandıktan %50+1 oy alan aday Cumhurbaşkanı seçilecektir ve hükümeti kuracaktır. Kendi yardımcılarını atayacaktır. Böylelikle sandıktan direkt hükümet çıkacaktır. Görev süresi ise 5 yıl olacaktır.Genel Seçimde Kimler Seçilir, Kimleri Seçeriz?

Genel seçimlerde yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere milletvekillerini seçmekteyiz. 2023 yılında yapılacak olan genel seçimde ise hem milletvekillerini hem de Cumhurbaşkanını seçeceğiz. Ülkemizde 18 yaşını doldurmuş herhangi bir yasal sorunu bulunmayan her kimse 2023 seçimlerinde oy kullanabilecektir.  Bu yazımızda genel seçimler hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Bir önceki yazımızda kimler oy kullanabilir detaylı olarak anlatmıştık. İlgili yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.


DİĞER SEÇİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, seçim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan seçim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.