2016 yılına girmemiz asgari ücret artışı, çoğu kamu kurum ve kuruluşunun personel alımı ilanı açması gibi güzel haberlerin yanında, bir çok zam furyasını da beraberinde getirdi. Önce alkol ve sigara gibi tekel ürünlerine, sonra trafik sigortalarına derken zamlar durmak bilmedi ve sayısız kalemde zam yapıldı. Son olarak bu zamlardan Genel Sağlık Sigortası da payını aldı. GSS primleri yüzde 30 zamlandı.  Bu demek oluyor ki; geçtiğimiz sene 50 lira ödeyenler 65, 152 lira ödeyenler 197, 305 lira ödeyenler ise 395 lira ödeyecek. İşte haberin detayları.

GSS Primlerine Yüzde 30 Zam Yapıldı

2016 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret net 949 TL’den net 1.300 TL’ye çıkmasının ardından zamlanan bir çok şey gibi Genel Sağlık Sigortası primleri de zamlandı. Çalışmayan ve isteğe bağlı prim ödemeyen kişilerden sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için alınan GSS primleri %30 oranında zamlandı.GSS Prim Borcu Affı Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın

GSS Primleri Ödenmezse Ne Olur Öğrenmek İçin Tıklayın

GSS Borcunuzu Sorgulamak İçin Tıklayın

Aynı hane içerisinde ortalama gelir miktarı 549 TL ve altında olanların GSS primleri devlet tarafından karşılanıyor. Ancak 540 TL ile 1647 TL arasında gelire sahip olanlar zamlı GSS primlerine göre 65,88 TL, kişi başına düşen gelir miktarı 1647 TL ile 3 bin 294 TL arasında olan mükellefler için 152 TL olan primler 197 TL oldu. Aylık gelir miktarı 3 bin 294 TL üzeri olanların GSS primleri ise 395 TL’ye yükselmiş durumda.

%30 Genel Sağlık Sigortası zammı ardından oluşan güncel gss primleri hakkında düşüncelerinizi, soru sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER Genel Sağlık Sigortası HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, genel sağlık sigortası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan genel sağlık sigortası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.