Büyük bölümü gençlerden oluşan GSS borcu bulunan kişilerin borçlarının silineceği müjdesini Binali Yıldırım verdi.  Toplamda 4 milyonu aşkın kişinin faydalanabileceği GSS prim borcu affı yasası ile 8 milyar lira prim borcunun silinmesi öngörülüyor.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Borcu Affı 2017

Genel Sağlık Sigortası yani bilinen kısa adıyla GSS, tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için çıkarılmış bir sistemdir. GSS sisteminde devlet muhtaç kimselere bebeklikten yaşlılığa kadar sağlık desteği sağlamaktadır. GSS uygulaması hayata geçirildiğinden bu yana milyonlarca vatandaş devlete borçlu duruma geldi. GSS primlerini ödemeyen vatandaşların devlete olan borcu milyonları geçti. Hali hazırda edindiğimiz rakamlara göre Genel Sağlık Sigortası borcu olan 4.2 milyon kişi bulunuyor. Hükümet, bu durumun farkında olup çeşitli çözüm yolları geliştirmek adına çalışmalarına son hızıyla devam ediyor. Öncelikle hali hazırda taslak halinde olan, hazırlanan torba yasa tasarısı ile GSS borcu olan kişilerin mevcut borçları silinecek. Torba yasa ile gelecek olan düzenleme sadece bununla da son bulmuyor. Ayrıca mevcut olarak en düşük GSS prim ödemesi 71.10 TL’dir. Yapılacak düzenleme ile bu tutar 53 Liraya düşürülecek.Ülkemizde 2012 yılında Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması hayata geçirildi. Bunun akabinde çalışmayan ve bir gelire mensup olmayanların gelir testi yaptırması zorunlu hale getirildi. Test sonucuna göre de ev içerisindeki gelir asgari ücretin üçte birinden düşük olanların GSS prim ödemelerini devlet üstlendi. Ancak kişi gelir testi yaptırmaz ise her ay adına prim borcu birikiyor ve bu kişiler en yüksek tutardan prim borcu ödüyor. En son geçtiğimiz sene çıkarılan GSS affı ile bu kişilerin borçlarını faizsiz olarak ödeme şansı doğmuştu. Fakat edinilen rakamlara göre bu GSS affı yasasından yararlanan kişi sayısı istenilen seviyelerde değildi. Hali hazırda 4 milyonu aşkın vatandaşın, 8 milyon lirayı aşkın prim borcu bulunuyor. Meclis’e getirilen GSS affı torba yasa kapsamında bu kişilere yeni bir af gelecek.

Torba yasada yer alan GSS affı tasarısına göre daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanlar aftan faydalanmak için 12 ay içinde gelir testi yaptıracaklar. Bu kişilerin geçmiş borçları, gecikme zamları ve cezaları ile beraber silinecek. Ayrıca tasarıda primin her birey için sabitlenmesi gibi bir hüküm de yer alıyor. Bu tutar da asgari ücretin brüt tutarının yüzde 3’ü olarak belirlenecek. Kanun tasarısı kapsamında cebinden prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanan kişilerin primleri 53 TL’ye düşecek.

 

Genel Sağlık Sigortası ( GSS ) Prim Borcu Affı Ne Zaman?

GSS prim affı henüz tasarı halinde. GSS borç affı yasası Meclis’e geldiğinde ve Meclisten geçtiğinde tüm gelişmeleri www.devlette.com okurlarına aktaracağız. GSS affı son durum için bizleri sosyal ağlardan takip etmeniz yeterlidir. Peki detaylar ne? Kimler GSS borç affından yararlanabilecek?

GSS Borç Affı Şartları Neler?

  • Lise mezunlarına 20 yaş sınırı getirildi.
  • Üniversite mezunu için 25 yaş sınırı getirildi.
  • Sistemden faydalanmak için sigortalı olarak çalışmama şartı var.
  • Sistem mezuniyetin ertesi günü itibariyle 2 sene prim ödüyor.
  • Bu uygulamadan GSS borcu olanlar faydalanabiliyor.

GSS prim borcu sildirme, GSS prim borcu affı ve GSS hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.