01.01.2012 tarihinden bu yana hayatımızda olan ve sosyal güvencesi bulunmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmelerini amaç edinmiş Genel Sağlık Sigortası (GSS) yasası çıktığı tarihten bu yana bir çok mağduriyete sebep olmuş ve ardı ardına yapılan düzenlemeler ile bu mağduriyetler giderilmeye çalışılmıştır. 2023 yılı itibariyle GSS borcu bulunanların sayısı 5 milyonu geçmiş durumda. Bu kişilerin toplam GSS borcu ise 7 milyar TL’den daha fazla. Şimdi milyonlarca vatandaş bu borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili ya da silinmesi ile ilgili çalışma olacak mı merak içerisinde bekliyorlar. Çünkü GSS borcu olan vatandaşlar ne yazık ki ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlar.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borçları Silinecek Mi?

Son yapılan genel seçimlerde, seçim vaadi olarak GSS borcu olanlar için yeniden düzenlemeler yapılacağını ve gençlere ücretsiz sağlık hizmeti verileceğini dile getirmişti. Yapılan açıklamalarda GSS prim borçlarının silineceğini dile getirmişti. Nihayet GSS borçlarının silinmesi ile ilgili ciddi bir çalışmaya gidildi ve Torba Kanun’da Genel Sağlık Sigortası sisteminde değişiklikler yapıldı. Peki yapılan değişiklikle Genel Sağlık Sigortası borçları silinecek mi?Torba Kanun ile yasada yapılan değişiklik ile liseden mezun olan ve anne veya babasının üzerinden sağlık hizmeti alamayan kişilere 20 yaşını tamamladıkları süreye kadar ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Aynı şekilde de üniversiteden mezun olmuş ve anne yada babası üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanamayan kişilere de 25 yaşına kadar ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Bu kişilerden Gelir Testi yaptırma zorunluluğu aranmayacak. Onun için herhangi bir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testi yaptırmak gerekmeyecek.

Bu durumdaki kişilere 5510 Sayılı Kanunun 60/C-1 bendi kapsamında bilinen adıyla Yeşil Kart kapsamında Genel Sağlık Sigortası tescili açılacak. Böylece Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler.

Ücretsiz sağlık hizmeti, mezuniyet tarihinden itibaren 2 sene süre zarfından verilecek. Bu sebepten lise mezunları 20 yaşı ve üniversite mezunları da 25 yaşını tamamladıkları tarihten sonra sağlık hizmeti alamayacaklar. Bu yaştan sonra gelir testi yaptırmak zorunda olacaklar ve gelir testi sonucunda çıkan rakamı ödemek zorunda kalacaklar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken gelir testi yaptırmalarının ardından hiçbir borçlar karşılaşmayabilecekleridir.

Anne veya Babasının Prim Borcu Olanların Durumu

Yine anne ve babasının prim borcu bulunmasından dolayı sağlık hizmetlerinden faydalanamayanlara da müjdeli haber geldi.  Geçlerden liseden mezun olanlar için 20 yaşını aşmamak şartı ile 2 sene süre ile ve üniversiteden mezun olanlara da 25 yaşı aşmamak şartı ile yine 2 sene süre ile anne ve babasının üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler. Bu durumda olanlara yeşil kart açılmayacak.  Anne ve babalarının sağlık güvencesi ne ise o kapsamda sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler.


DİĞER GENEL SAĞLIK SİGORTASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, genel sağlık sigortası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan genel sağlık sigortası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.