GSS Affı Var Mı, Gelecek Mi?

Genel Sağlık Sigortası yani GSS, Türk vatandaşlarına zorunlu ve yabancılara ise istekleri doğrultusunda uygulanmakta olan ve ülkemizde yaşamakta olan her bireyin eşit şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanmasını sağlayan sisteme denilmektedir. Genel Sağlık Sigortası 2012 yılından bu yana hayatımızdadır.

Vatandaşlar sistem gereği ne kadar prim ödeyeceklerini veya prim ödeyip ödemeyeceklerini belirlemek için gelir testi yaptırmaktadırlar. Gelir testi sonucunda hane içi gelirinize bağlı olarak sağlık hizmetlerinden ne kadar ücret ödeyerek faydalanabileceğiniz belli olmaktadır. Gelir testi yaptırmayan vatandaşlarımız ise mevcut olan en yüksek tutarlardan GSS sistemine dahil edilirler. Yani gelir testi yaptırmayarak sisteme dahil olmadığınızı düşünmeyin. GSS mecburi olarak sizleri sisteme dahil etmektedir.Çoğu vatandaş bu mevcut primlerini ödeyememekte ve mevcut durumunda devlete binlerce TL borçlu hale gelmişlerdir. Çoğu kişi kendi istekleri dışında sisteme dahil edildiklerini söyleyerek kendilerine çıkartılmış olan bu borcun adil olmadığını ve kabul etmediklerini belirtmektedirler. Devlet daha önce birkaç kere bu kişilerin mağdur olmaması adına af çıkarmıştır. Bu aflarda genel amaç henüz yeni bir sistem olmasından dolayı kişilerin borçlarından bihaber oldukları ve mağdur olmamalarını sağlamaktı. Şimdi ise çok sayıda kişinin tekrardan borçları binlerce TL’yi geçmiş durumda. Bu durumda da vatandaşların en çok merak ettikleri şey herhangi yakın bir zaman diliminde yeniden bu borçlara af çıkıp, çıkmayacağı. Peki GSS affı var mı?

GSS Affı Çıkar Mı, Çıkacak Mı?

Geçtiğimiz senelerde birkaç kere GSS affı çıkartıldı. Vatandaşlar yoğun şekilde borçların çok fazla olduklarını, bu borçları ödeyebilecek durumlarının olmadığını dile getiriyor. Öyle ki, genel sağlık sigortası çalışmayan bireylere, zaten zor geçinen bireylere ek bir yük oluşturuyor. Ancak hükumet yetkilileri her seferinde herhangi bir af çıkarmayacaklarını ve borçluların borçlarını en kısa sürede ödemeleri gerektiğini dile getirmektedirler. Genel Sağlık Sigortası prim borcu affı çıkar mı bilinmez ancak, yakın zamanda çıkmayacağını söyleyebiliriz. Dileriz en kısa sürede daha adil, şeffaf bir sağlık sistemi getirilerek, haksız olan bu GSS sistemi tarihi karışır. Şayet bir GSS affı çıkması durumunda, ilk olarak bu durumdan haberdar olabilmek için ise sosyal ağlardan www.devlette.com adresimizi takip edebilirsiniz. GSS affı çıktığında ilk olarak bu sosyal ağlar vasıtası ile gerekli duyuruları gerçekleştireceğiz. Sizler de aşağıda anketimizi doldurarak affın çıkıp, çıkmaması gerektiği hakkında görüş belirtebilirsiniz.

→ Genel Sağlık Sigortası Prim Borçlarına Af Gelmeli Mi?

Sonuçlara göz at    ★ Diğer anketleri gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...


DİĞER GENEL SAĞLIK SİGORTASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, genel sağlık sigortası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan genel sağlık sigortası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.