Gençlik lideri nedir, ne demektir, kimdir?

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanmış olan iş ilanında gençlik lideri pozisyonu bulunuyordu. İlana başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız ise gençlik lideri nedir, ne demektir, kime denir merak ediyorlardı. Bu yazımızda gençlik lideri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Gençlik lideri ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Gençlik lideri, yönetim ile gençler arasında koordinasyonu sağlayan birimleri ifade etmektedir. Gençlik liderleri, gençlik merkezlerinin faaliyetlerini düzenleyen, gelen gençlere yol gösteren, zararlı alışkanlıklara karşı koruyan, sosyal ve kültürel sanatsal alanda gelişmeleri sağlayabilecek çalışanları ifade etmektedir. Gençlik liderleri, il ve ilçelerde bulunan gençlik merkezlerinde çalışmaktadır. Peki nasıl gençlik lideri olunur, kimler olabilir, olma şartları nelerdir?Gençlik lideri nasıl olunur?

Gençlik lideri olmak için gençlik liderliği yetiştirme eğitimi alınmalıdır. Bu eğitim süresi başarı ile tamamlandıktan sonra adaylara gençlik lideri belgesi ya da diğer bir adı ile gençlik lideri sertifikası verilmektedir. Gençlik liderliği eğitimi Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde verilmektedir. Ancak bu eğitime katılmak için bazı başvuru şartları bulunmaktadır. Peki nedir bunlar?

  • Üniversitelerin en az 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olmak.
  • Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık problemi bulunmamak.
  • Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından cezaları bulunmamak.
  • Başvuru tarihi itibarıyla askerlikle ilişkisi bulunmamak.
  • Son başvuru tarihi itibariyle 30 Yaşından gün almamış olmak.

Bu şartları sağlayan kişiler gençlik lideri olmak için başvuru yapabilirler. Gençlik lideri başvurusu, Gençlik ve Spor Bakanlığı resmi web adresi üzerinden yapılmaktadır. Başvurulara https://basvuru.gsb.gov.tr/ sayfasından ulaşabilirsiniz. Ancak başvurular ihtiyaç duyulduğu takdirde açılmaktadır. Bu ilanlar açıldığında www.devlette.com adresimiz üzerinden duyuruları paylaşacağız. Bu duyuruları kaçırmamak adına sosyal mecralardan bizleri takip edebilirsiniz.

Gençlik lideri yetiştirme eğitimi, ilk düzey eğitim, uzaktan eğitim ve uygulamalı eğitim başlıklarından oluşmaktadır. Öncelikle uzaktan eğitim adaylara verilmektedir. Bu aşamayı başarı ile geçen bireyler daha sonra ilk düzey eğitim almak üzere bakanlık mükalatına alınırlar ve eğitim alırlar. Uzaktan eğitim ve ilk düzey eğitim bölümleri tamamlandıktan sonra adaylar gençlik merkezlerinde uygulamalı eğitimlere tabi tutulurlar. Tüm bu aşamalardan sonra ise gençlik lideri belgesi verilir.

Gençlik lideri maaşları ne kadardır? GSB lider maaşı

Gençlik liderleri ne kadar maaş alıyorlar, ne kadar para kazanıyorlar merak edilmektedir. Gençlik liderleri bakanlık bünyesinde daimi statüde işçi olarak işe alınmışlardır. Bu kişilerin maaşları yapılan zamlarla beraber 3 bin TL ile 3500 TL arasındadır.

Gençlik lideri alımları, iş ilanları

Gençlik liderleri GSB yani Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesine yapılmaktadır. Tüm bu iş ilanlarını takip etmek için GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI İŞ İLANLARI sayfamızı ziyaret edebilir ve güncel ilanları görebilirsiniz.

Bu yazımızda gençlik lideri kimdir, nedir, ne iş yaparlar, nasıl olunur, maaşları ne kadardır, gençlik lideri olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GENÇLİK LİDERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gençlik lideri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gençlik lideri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.