İşsizlik sorunuyla mücadele eden Türkiye’de ne yazık ki herkesin düzenli gelir sağlayabildiği bir işi bulunmamaktadır. Bu sebeple yardıma muhtaç vatandaşların veya burslardan yararlanmak isteyen öğrencilerin çeşitli kurum ve kuruluşlardan yardım talepleri bulunur. Para yardımı ve burslar için gerekli koşulları sağlayanlar ancak bu yardımlardan yararlanabilmektedir. Çalışmadığına dair gelirsizlik belgesi bu noktada devreye girmektedir. Bu belge hakkında merak edilen soruları cevapladığımız bu yazımızda gelirsizlik belgesi nedir, gelirsizlik belgesi alma, gelirsizlik belgesi nereden alınır gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Gelirsizlik belgesi nedir, ne demektir?

Gelirsizlik belgesi ya da kişinin çalışmadığına dair belge, kişinin hiçbir şekilde bir yerden gelir almadığı ve sigortasının olmadığını kanıtlayan belgedir. Burs, kredi, para yardımı gibi konularda yararlanabilmek için kişinin çalışmadığını kanıtlayan bu belgeye ihtiyacı vardır. Burs almak isteyen öğrenciler bu belgeye ihtiyaç duyanların başında gelirler. Burs sağlayıcılarının ise adaylarda aradığı şartlardan biri ise çalışmadığına dair belgedir. Bu belgeyle öğrencinin bursu suistimal etmesinin önüne geçilmiş olur. Aynı şekilde ihtiyaç sahibi vatandaşlar da çeşitli kuruluşlardan yardım alabilmek için bu belgeyi ibraz etmek zorundadırlar. Çalışmadıkları ve sigortalı olmadıkları belgelenmiş olacağından para yardımlarını suistimal etmeleri ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin önüne geçmeleri engellenmiş olur.Gelirsizlik belgesi alma işlemi de oldukça kolay bir işlemdir ve çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir.

Gelirsizlik belgesi nasıl, nereden alınır?

Gelirsizlik belgesi almak için iki farklı yol bulunmaktadır. Öncelikle belki de en kolay olanı E-Devlet Kapısı vasıtası ile bu belgeyi temin etmektir. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu?barkodlu=BelgeOlustur adresine gidin ve sorgu ekranından kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayın. Belgeyi alabilmek için T.C. Kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapın. Belge barkodlu bir belge olduğu için resmi belge olarak kabul edilir.

Gelirsizlik belgesi almak için ikinci bir yol daha bulunmaktadır. Şayet bir E-Devlet şifreniz yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine müracaat ederek de bu belgeyi kolay bir şekilde temin edebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken kimliğiniz ile beraber başvuruda bulunmanızdır. Ancak SGK müdürlükleri genel olarak yoğundur. Bu yüzden uzunca bir süre beklemeniz gerekebilir. Bu yüzden en kolay yöntem olan E-Devlet sistemini kullanmanızı önermekteyiz.

Bu yazımızda gelirsizlik belgesi almak istiyorum nasıl alırım hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GELİRSİZLİK BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gelirsizlik belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gelirsizlik belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.