Gelir Uzmanı Kimdir?

Maliye Bakanlığı’nca geçtiğimiz senelerde yeni oluşturulmuş bir kadro olan gelir uzman yardımcılığı, KPSS, kurum sınavı, mülakat aşamaları geçmelerinin ardından görevlerine başlarlar. Gelir uzmanlarının görev ve yetkilerine ilişkin olarak gelir uzmanlığı yönetmeliğinde şu ifade yer almaktadır: “Kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge ve diğer mevzuatta belirtilen iş ve işlemlerden kendilerine verilenleri yerine getirirler.” Gelir uzmanları ve gelir uzman yardımcılarının yapmış oldukları işler neredeyse aynıdır. Bu iki meslek grubunun yapmış olduğu işler çalıştıkları bölüme göre farklılık gösterir. Örneğin Vergi Dairelerinde çalışan bir gelir uzmanı muhasebe bölümünde çalışarak, vergi işlemlerinin muhasebeye tutulması gibi bir görev alırken, kovuşturma bölümünde çalışan bir gelir uzmanı ise icra ve satış gibi görevler üstlenir.

Gelir uzmanları öncelikle görevlerine gelir uzman yardımcısı olarak başlarlar. Daha sonra yeterlilik sınavına tabi tutulurlar ve başarılı olurlarsa gelir uzmanlığına terfi ederler. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere gelir uzmanları ile gelir uzman yardımcılarının yapmış oldukları işler arasında pek fark bulunmamaktadır. Sadece gelir uzmanlarının kazanmış oldukları maaş, gelir uzman yardımcılarının maaşlarına göre fazladır.Gelir Uzmanı Ne İş Yapar?

Maddeler halinde sıralamak gerekirse gelir uzmanlarının görevleri

  • Kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge ve diğer mevzuatta belirtilen iş ve işlemlerden kendilerine verilenleri yapmak;
  • Görevleriyle ile ilgili mevzuatın uygulamada aksayan yönlerini ve bu konudaki görüş ve önerilerini yazılı olarak bildirmek;
  • İnceleme (Vergi incelemesi hariç), araştırma ve ekonomik-mali analiz yapmak;
  • Genel Müdürlükçe verilen diğer görevleri yapmak

Gelir Uzmanı Maaşı Ne Kadardır?

Gelir uzmanları günümüz itibariyle 6.845 TL net maaş almaktadır. Bu 1/4 kademe ve 25 yıl ve üstü hizmet yılı içindir. İşe yeni başlayan bir gelir uzman yardımcısı ise 4.619 TL maaş almaktadır. Ayrıca gelir uzmanı nasıl olunur öğrenmek için TIKLAYIN


DİĞER GELİR UZMANI ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gelir uzmanı alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gelir uzmanı alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.