İkametinizin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız halinde vakıf tarafından gelir testi yapılır. Eğer gelirinizin düşük olduğunu düşünüyorsanız gelir testi başvurusu yapabilir ve belirlenmesini sağlayabilirsiniz. Genel Sağlık Sigortalısı olduğu belirlenmiş kişilerin başvuruyu bizzat kendileri ya da kanuni temsilcileri aracılığıyla ya da engellilik ve yaşlılık gibi durumlar sebebiyle bizzat başvuru yapamayacak olanların vekil aracılığıyla yazılı olarak başvuru yapması gerekir. Gelir testinde aile olarak kabul edilen, aynı hanede ikamet eden eş, yaşlarına bakılmaksızın evli olmayan çocuklar ve gelir testine başvuru yapan kişinin anne ve babası belirleme işleminde esas alınır. Aynı hanede yaşamadığı halde 25 yaşını doldurmayan ve evli olmayan çocuklar da gelir testi kapsamındadır. Yanlış beyanda bulunanlara idari ve cezai işlem uygulanmaktadır. Aynı adreste birden fazla aile olması durumunda her iki aile için ayrı gelir testi işlemi yapılır. Gelir testi sonucu başvuru yapılan vakıf tarafından Sosyal Güvenli Kurumu’na elektronik ortamda iletilir. SGK ise bu kayıtları gelen sonuca göre günceller.

Genel Sağlık Sigortası uzun yıllardır hayatımızda olan bir uygulamadır. GSS ile sigortası bulunmayan vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanmaları hedeflenmiştir. Buna göre gelir testi yaptırarak, gelirinize göre ya hiç prim ödemeden ya da belirli cüzi tutarlarda prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Genel Sağlık Sigortası uygulamasıyla birlikte vatandaşların aklında pek çok soru belirmiştir. Gelir testi yaptıran kişilerin aklında çok sayıda soru bulunmaktadır. Bunlar; gelir testi zorunluluk mu ya da gelir testine itiraz edilebiliyor mu gibi sorulardır. Bu yazımızda bu sorularınıza detaylı yanıtlar vereceğiz.Gelir testi sonucuna itiraz ediliyor mu?

Gelir Testi Sonucuna İtiraz Edilebiliyor Mu?

Yeşil Kart sahibi vatandaşlar da dahil olmak üzere herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların 1 Ocak 2012 tarihiyle birlikte gelir testi yapması zorunlu kılınmış ancak daha sonraki düzenlemeyle birlikte bu zorunluluk kaldırılmıştır. Ama Genel Sağlık Sigortası’ndan ücretsiz yararlanabilmek için gelirlerinin asgari ücretin 3’te birinden az olduğunu kanıtlamak zorunda olanlar hala gelir testi yaptırıyor.

Bazı vatandaşlar gelirlerinin düşük olduğu halde yüksek hesaplandığını düşünmekte ve her ay GSS primi ücretini ödeyecek gelirleri olmadığını söylemektedirler. Bu sebeple gelir testi sonucuna etki eden kalemleri ve itiraz edebilmek için neler yapabileceğinizi kısaca açıklayalım.

Gelir Testi Sonucuna Nasıl, Nereden İtiraz Edilir?

Evet, GSS kapsamındaki gelir testi sonucuna itiraz edebilirsiniz. Gelir testi yapılıp tebliğ edildikten itibaren 15 gün içerisinde gelir testini yapan vakfa itirazda bulunabilirsiniz. Gelir testi itirazınızı yine gelir testi başvuru yaptığınız yere yani Kaymakamlık binalarında bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapıyorsunuz. Süre içinde itiraz edilmediği takdirde gelir testi sonucunun kesinleşmiş olduğu kabul edilmektedir. İtiraz sonucuna göre SGK bilgilerinizi güncelleyecektir.

Gelir Testi İtiraz Süresi Nedir?

Yazımızda da belirttiğimiz üzere gelir testi sonuçları açıklandıktan ve tarafınıza bu sonuç bildirildikten sonra 15 gün içerisinde başvurunuzu yaparak itiraz etmeniz gerekmektedir.

Gelir testi itirazınızı bir dilekçe ile yapabilirsiniz. Bu dilekçeyi nasıl dolduracağınızı başvuru sırasında göstermektedirler. Yani İnternetten bir itiraz dilekçesi örneği aramanıza gerek bulunmamaktadır. Bu yazımızda gelir testi sonucuna nasıl itiraz edilir, gelir testi sonucuna itiraz etmek istiyorum hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GELİR TESTİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gelir testi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gelir testi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.