Genel Sağlık Sigortası ya da bilinen kısa adıyla GSS, her vatandaşımızın eşit ölçüde sağlık hizmetlerinden faydalanması için çıkartılmış olan bir sistemdir. Genel Sağlık Sigortası kapsamında ne kadar prim ödemeyeceğinizi veya ödeyip ödemeyeceğinizi ise gelir testi yaptırarak öğrenmekteyiz. Akabinde aylık geliriniz belirli bir tutarın altında is tamamen ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanırsınız, belirli bir tutarın üzerinde ise de her sene değişen miktarlarda prim ödemek durumunda kalırsınız. Sorgulama sonucunda G0, G1, G2, G3 gibi sonuçlar ortaya çıkar. Bu çıkan rakamlara göre ödeyeceğiniz gelir testi sonucu primi belli olmaktadır. Bu rakamlara göre ne kadar prim ödeyeceğinize yazımız devamından ulaşabilirsiniz.

Daha önceki yazılarımızda gelir testi nedir ve gelir testi başvurusu nereye yapılır detaylı olarak değinmiştik.  Bu yazımızda da gelir testi sonucu nasıl öğrenilir, gelir testi sonucu sorgulama, gelir testi sonucu ne zaman çıkar hakkında bilgiler vereceğiz.Gelir testi sonucu ne zaman çıkar, belli olur?

Gelir testi için en yakın ilçe kaymakamlık binasına başvuruda bulunup sizlere verdikleri belgeleri muhtarlıklara onaylattıktan sonra teslim ediyoruz. Kimlik fotokopisi , 2 adet vesikalık ve onaylı belgeyi teslim ettikten sonra gelir testi sonucu öğrenme süreciniz başlamış oluyor. Bu tarihten itibaren genellikle bir hafta süre sonra gelir testi sonucunuzu öğrenebilmektesiniz.

Gelir testi sonucu nasıl, nereden öğrenilir?

Gelir testine tabi tutulan kişinin başvuru formunda yer alan aylık kazanç ve diğer bilgiler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değerlendirilerek kişi başına düşen aylık kazancınız tesbit edilir ve Genel Sağlık Sigortası’na tabi olarak her ay ödemeniz gereken tutar belirlenir. Bu sonucu isterseniz size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat ederek isterseniz de aşağıda vermiş olduğumuz TC. kimlik numarası ile gelir testi sonucu sorgulama bağlantısına tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Gelir testi sonucu sorgulama

Gelir testi sonucunuzu SGK il veya ilçe müdürlüklerinden öğrenmeniz mümkündür. Ancak gelir testi sonucunuzu almak ve ne kadar prim ödeyeceğinizi öğrenmek için çok daha kolay bir yöntem bulunmaktadır. Gelir testi sonucu sorgulama işlemini yamanın bir başka yolu ise E-Devlet Kapısı. E-Devlet sistemine giriş yaparak BURADAN gelir testi sonucu sorgulama yapabilirsiniz.Bu sayede devlet kurumlarında sıra beklemeden sadece T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile kolay bir şekilde gelir testinizin sonucunu öğrenmeniz mümkündür.

Bu yazımızda gelir testi sonucu öğrenmek hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Öğrenmiş olduğunuz gelir testi sonucuna göre ne kadar prim ödeyeceğinize ise GSS prim miktarları konusundan ulaşabilirsiniz.


DİĞER GELİR TESTİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gelir testi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gelir testi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.