Genel Sağlık Sigortası yani GSS, 2012 yılından bu yana hayatımızda olan bir sistemdir. GSS ile her vatandaşımızın sağlık hizmetlerinden eşit olarak yararlanması amaçlanmaktadır. Bu sayede de herhangi bir sigortası bulunmayan kişilere GSS sayesinde sağlık hizmetlerinden faydalanma olanağı tanınmaktadır. Ne kadar GSS primi ödeyeceğiniz veya ödeyip ödemeyeceğiniz ise gelir testi dediğimiz bir uygulama ile belirlenmektedir. Peki gelir testi sonucunda ne kadar GSS primi ödersiniz? Bunu nasıl öğrenebilirsiniz, nasıl hesaplarsınız?

Gelir testi sonucunda ne kadar GSS primi ödeyeceğim?

Sağlık Sigortası sistemi 2017 yılında yeni bir sisteme geçiş yaptı. Buna göre artık sağlık sigortası fiyatları brüt asgari ücret üzerinden belirlenmektedir. Sağlık sigortası primi de ne kadar geliriniz olduğu ile orantılı olarak belirlenmektedir.  Gelir testi sonucunda tarafınıza bazı rakamlar tanınmaktadır. Bunlar; g0, g1, g2 ve g3’tür. Bu rakamlar gelir testi sonucunda ne kadar prim ödeyeceğinizi tespit etmektedir. Gelir testi sonucunda ne kadar prim ödeyeceğiniz aşağıdaki tabloda verilmiştir.GSS StatüsüGelir DurumuÖdeyeceği Prim
60/1(c-1)Asgari ücretin üçte birinden az olanlarHazinece karşılanır
60/1(g-1)Asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar(Asgari Ücret/3) x %12
60/1(g-2)Asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olanlar(Asgari Ücret)x%12
60/1(g-3)Asgari ücretin iki katından fazla olanlar(Asgari Ücret)x2x%12
  • Şayet aile içi hane geliriniz asgari ücretin brüt asgari ücretin 3/1 miktarından az ise 60/1 (c-1) üzerinden prim miktarınız belli olur. 60/1 (c-1) maddi gücünüzün prim ödemeye müsait olmadığını ve gelir testi sonunda herhangi bir prim ödemeyeceğinizi yani ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabileceğiniz anlamını taşımaktadır.
  • Şayet aile içi yani hane geliriniz asgari ücretin 3/1’inden fazla ise asgari ücret /3 x %12 üzerinden prim ödersiniz. Sadece sağlık hizmetlerinden faydalanabileceğiniz ve emekliliğinize katkı sağlamayacak olan en ucuz GSS sağlık prim miktarı da budur. Bu da 60/1 (g-1) olarak belirtilmektedir.
  • Şayet aile içi hane geliriniz asgari ücret ile asgari ücretin iki katına kadar ise 60/1(g-2) olarak GSS statünüz belirlenmiştir ve bu durumda asgari ücret x %12 hesabı sonucunda çıkan miktar kadar ödeme yaparsınız.
  • Şayet aile içi geliriniz asgari ücretin iki katından daha fazla ise de bu kez 60/1 (g-3) olarak GSS statünüz belirlenmektedir ve bu durumda da asgari ücret x 2 x %12 hesabı sonunda çıkan miktar kadar GSS primi ödersiniz.

2023 yılı itibariyle brüt asgari ücret 4.253,00 TL olarak belirlenmiştir. Hesaplama yaparken brüt asgari ücret üzerinden hesaplamalarımızı gerçekleştireceğiniz.

Bu hesaplamalara göre en düşük prim ödemesi 81 TL’dir. Gelir testi yaptırmanızın akabinde hane geliriniz ne kadar olduğunu bildiğiniz için ne kadar prim ödemesi yapacağınızı da gelir testi sonucunu beklemeden hesaplamanız mümkündür. Bu yazımızda gelir testi sonucunda ne kadar prim ödeyeceğim konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GELİR TESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gelir tesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gelir tesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.