Genel Sağlık Sigortası ya da bilinen kısa adıyla GSS, 2012 yılından bu yana hayatımızda olan bir sistemdir. GSS ile her vatandaşımızın eşit ölçütlerde sağlık hizmetlerinden faydalanmaları amaçlanmaktadır. Çalışmayan, SGK’dan gelir veya aylık almayan çocuklar 18 yaşını, liseye gidiyorsa 20 yaşını, üniversiteye gidiyorsa da 25 yaşını tamamlayarak ailesinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler statüsünden çıkan her birey GSS primi ödemek zorundadırlar. GSS primi ödemeye başlamadan önce de gelir testi yaptırmalısınız. “Gelir testi her yerde yapılır mı, hangi kurumda yapılır?” merak edilmektedir.

Gelir testi, GSS kapsamında vatandaşların ne kadar prim ödeyeceklerini ya da ödeyip ödemeyeceklerini belirleyen bir işlemdir. Bir önceki yazımızda gelir testi nedir detaylarıyla anlatmıştık. Bu yazımızda da gelir testi başvuru nasıl yapılır, gelir testi başvurusu nereye yapılır anlatmaya çalıştık.Gelir testi başvurusu nereye yapılır?

Vatandaşlar primlerini SGK vasıtasıyla ödedikleri için gelir testini de burada yaptırılacağını düşünmektedir ve başvuruda bulunmaktadırlar. Ancak gelir testi SGK’da yapılmaz. Gelir Testini , gelir testi yaptıracakların bağlı bulundukları ilçe kaymakamlıkları yapar.  Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşlar ikametgah adresine en yakın noktada bulunan ilçe kaymakamlıklarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gelir testi başvurusu yaparak kendilerine verilen formları eksiksiz tam olarak doldururlar. Altına doğru olduğu ile ilgili beyan ve taahhütte bulunurlar. Gelir durumlarına göre bu formlar değerlendirilir ve daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bu kişilerin ne kadar prim ödeyeceklerini belirlerler. Bu kişiler primlerini kaymakamlıklara değil Sosyal Güvenlik Kurumlarına öderler.

Gelir testi başvurusu nasıl yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi gelir testi başvurusu için bağlı bulunduğunuz il veya ilçe kaymakamlıklarına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Buradan gelir testi başvurusu sırasında tarafınıza bir başvuru formu verilmektedir. Bu başvuru formunda; evin oda sayısı, ısınma yöntemi, kira tutarı ve tüketilmekte olan yiyecek ve içecekler, kirada veya kendi evinizde oturup oturmadığınız gibi çeşitli sorular yer almaktadır. Gelir testi başvuru formu doldurmanızın akabinde de gelir testinizin sonucunu beklemeye başlarsınız. Başvuru sırasında tarafınızca doldurmanızı istenilen formu incelemek için BURADAN form örneğine bakabilirsiniz.

Gelir testi başvuru yapmak istiyorum nasıl yaparım

Gelir testi başvurusu için gerekli evraklar / belgeler nelerdir?

Gelir testi için yanınızda ikametgah belgesi, TC kimliğiniz ve fotokopisi ve 2 adet vesikalık fotoğrafınızı bulundurmanız yeterlidir. Harici olarak kaymakamlıktan size verilen formu doldurarak ve belirttiğimiz belgeleri teslim ederek başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Başvuru sonucunda da size çıkartılmış olan prim miktarını ödemek durumundasınız.

Gelir testi her yıl yapılır mı?

Genel sağlık sigortası tescili yapıldığı tarihten itibaren doksan günde bir aile içindeki bireylere ait veriler otomatik olarak güncellenmektedir. Güncelleme sonucu durumunda değişiklik olduğu tespit edilen sigortalıların, tespit edilen aile içindeki kişi başına düşen gelirin aylık tutarına göre ödeyeceği prim miktarı yeniden belirlenir ve buna göre genel sağlık sigortası tescili yapılır. Ancak bu otomatik olarak yapılan bir işlemdir ve sizin yeniden gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

GSS gelir testi yaptırdım şimdi ne olacak?

Gelir testi yaptırdıktan sonra gelir testinizin sonucunu beklemeniz gerekmektedir. Testi sonucunu Gelir Testi Sonucu Nasıl Öğrenilir yazımızdan sorgulayabilirsiniz. Gelir testi sonucunuza göre ya hiç prim ödemezsiniz ya da belirli tutarlarda SGK tarafından her sene değişen miktarlarda prim ödemek zorunda kalırsınız.

Bu yazımızda gelir testi kaymakamlıktan mı yapılır, gelir testi yaptırmak, gelir testi başvurusu yap hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GELİR TESTİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gelir testi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gelir testi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.