Geçici Mezuniyet Belgesi; üniversiteler, liseler ya da ilkokullar tarafından verilen diploma almaya hak kazanmış kişilerin diplomaları hazır olmadığı için diplomalarının yerine verilen, verildiği kurum tarafından resmi olarak onaylı belgelerdir. Bu belge, öğrencilerin mezuniyetlerini resmi olarak ilan edilmesi ve diplomanın düzenlenmesi sürecinin tamamlanmasından önce alabilmelerine olanak tanır. Resmi diplomaların hazırlanması belirli bir süre alacağından dolayı, mezunların işlemlerinin akmaması adına geçici mezuniyet belgesi düzenlenerek verilir. Diplomanın yerine geçici mezuniyet belgesi kullanabilirsiniz.

Geçici mezuniyet belgesi kaç yıl geçerlidir?

Geçici mezuniyet belgesi geçerlilik süresi verilen kurum tarafından belirlenmektedir. Geçici Mezuniyet belgelerinin üzerinden kaç yıl geçerli olduğuna dair ibare bulunmaktadır ve bu tarihe kadar belgenizi diplomanızın yerine kullanmanız mümkün olmaktadır. Üzerinde belirtilen geçerlilik tarihinden sonra aldığınız kuruma başvurarak diplomanızı isteyebilir ya da geçici mezuniyet belgenizin süresini uzatabilirsiniz. Ancak son dönemde Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi gibi bazı yükseköğretim kurumlarının geçici mezuniyet belgesi üzerine tarih yazdıkları görülmüştür. Bu sebepten dolayı almış olduğunuz mezuniyet belgesinin üzerinde böyle bir ibarenin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Şayet var ise; geçici mezuniyet belgenizin geçerlilik süresi odur.Geçici mezuniyet belgesi diploma yerine geçer mi?

Geçici mezuniyet belgesi; diplomanız hazır olmadığı için kurumlar tarafından size verilen belgelerdir Bu belgeler verilen kurum tarafından onaylandığı için diplomanızın yerine kullanabilirsiniz. Bazı kurumların verdiği geçici mezuniyet belgelerinde geçerlilik tarihi bulunmaktadır geçerlilik tarihini yitirmemiş geçici mezuniyet belgenizi diplomanızın yerine kullanabilirsiniz.

Geçici mezuniyet belgesi nasıl alınır?

Yeni yapılan düzenlemeler ile geçici mezuniyet belgenizi E-Devlet üzerinden alabilirsiniz.  Bunun için;

  • E-Devlet sitesine giriş yapmalı,
  • YÖK işlemlerinden geçici mezuniyet belgenizi sorgulamalı,
  • Karşınıza çıkan belgenin çıktısını almalısınız.

E-devlet üzerinden alınan belgeler sanala olarak onaylı oldukları için geçerliliği bulunmaktadır.

E-Devlet Geçici Mezuniyet Belgesi Almak İçin TIKLAYIN

Aynı zamanda geçici mezuniyet belgelerinizi mezun olduğunuz kuruma başvurarak öğrenci işleri ya da müdürlüklerinden talep ederek alabilirsiniz.

Üniversitelerde geçici mezuniyet belgesi almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları üniversitenizin öğrenci işleri bölümünden sorgulayıp öğrenebilirsiniz. Her üniversite için farklı belgeler ve süreçler takip edilmektedir.

Geçici mezuniyet belgesi alma şartları nelerdir?

Öğrenim gördüğünüz kurumda aldığınız bütün dersleri geçmeniz ilk şart olarak belirtilmektedir.

  • Okul ile ilişkinizi kestiğinize dair belgede sizden istenmektedir.
  • Öğretim kurumuna herhangi bir şekilde bağlı olmadığınıza dair çeşitli birimlerden alınacak ilişkisi yoktur belgeleri gereklidir.
  • Öğrenci işlerine ya da müdürlüklere başvurarak geçici mezuniyet belgenizi alabilirsiniz.

Geçici mezuniyet belgemi kaybettim ne yapmalıyım?

Geçici mezuniyet belgenizi kaybetmeniz halinde yerel ya da ulusal bir gazeteye kayıp ilanı vermeniz gerekmektedir. İlanınız ile birlikte dilekçe yazmanız gerekmekte ve bunu kaybettiğiniz belgenizi aldığınızı öğrenci işlerine ya da müdürlüğe vermeniz gerekmektedir. Dilekçe ile başvurduğunuz takdirde geçici mezuniyet belgeniz yeniden düzenlenerek size verilecektir. Ancak bu süre içerisinde diplomanız hazırlanmış ise geçici mezuniyet belgeniz tekrar verilmeyecektir bunun yerine diplomanızı alabilirsiniz.

Geçici mezuniyet belgesi olmadan diploma alınır mı?

Geçici mezuniyet belgenizi kaybettiğinize dair bir gazete ilanı vermeniz gerekmektedir. Ardından hazırladığınız dilekçe ile eğitim kurumlarının müdürlüklerine ya da öğrenci işlerine başvurarak diplomanızı teslim alabilirsiniz. Bu yazımızda geçici mezuniyet belgesi nedir, nereden alınır, nasıl alınır gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan diploma aslı gibidir belgesi alma hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


DİĞER GEÇİCİ MEZUNİYET BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, geçici mezuniyet belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan geçici mezuniyet belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.