Geçici Kimlik Belgesi Nedir?

Geçici kimlik belgesi, herhangi bir nedenden dolayı kimlik kartı çıkarmak isteyen birisine sadece 15 gün süre ile geçici olarak verilen bir belgedir. Bir kişinin kimliğinin kaybolması, tahrip olması, çalınması veya benzeri sebeplerden dolayı, bu süreçlerin zarfında kimliksiz kalmaması adına geçici kimlik belgesi verilir.

Geçici Kimlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Eskiden nüfus cüzdanı başvuruda bulunulduktan sonra dakikalar içerisinde alınabilinmekteydi. Ancak yeni uygulamada nüfus cüzdanını yenilemek isteyenler veya yeniden çıkarmak isteyen vatandaşların yaklaşık olarak 10-15 gün süre boyunca beklemeleri gerekiyor. Yeni kimlik belgeleri başvuruda bulunan kişilerin adreslerine iletiliyor. Bu süreç içerisinde kimlik belgesi bulunmayacak kişiler için geçici kimlik belgesi verilmesine karar kılındı. Geçici kimlik belgesi 15 gün süre boyunca kullanılabilir. Geçici kimlik belgesi de nüfus cüzdanı yerine geçecek ve tüm işlemler yine bu belge ile gerçekleştirilecek.  Peki geçici kimlik belgesi nasıl ve nereden alınır?Geçici Kimlik Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Geçici kimlik belgesi TC Kimlik Kartı almak için başvuru yapmış olduğunuz ilçe nüfus müdürlüğü tarafından verilmektedir. Ancak her nüfus müdürlüğü geçici kimlik belgesi vermez. Sadece yeni kimlik almak için başvuru yaptığınız nüfus müdürlüğü bu belgeyi düzenlemek ve vermekle yükümlüdür.

Geçici Kimlik Belgesi İle Sınava Girilir Mi?

ÖSYM tarafından yapılan YGS, LYS, KPSS, DGS ve benzeri sınavlara geçici kimlik belgesi ile girilmesine izin verildi. Böylelikle çeşitli sebeplerden dolayı yeni kimlik belgesi almak için başvuru yapan ve bu süreçte kimliksiz kalacak olan kişilerce alınan geçici kimlik belgesi ile öğrenciler mağdur olmadan sınavlara girebilecekler. Bu yazımızda geçici kimlik belgesi hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, geçici kimlik belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan geçici kimlik belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.