GBT halk arasında yanlış bilinen uygulamalardan bir tanesidir. GBT hakkında bir çok yanlış bilgi dolanmaktadır. Bu yazımızda GBT nedir, GBT ne demek, GBT’de neler çıkar, askerlik ve GBT ilişkisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

GBT Nedir, Ne Demektir?

İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan bir sistem olan GBT açılımı “Genel Bilgi Toplama”dır. Ülkemizde hakkında bir çok yanlış bilginin halk arasında dolaştığı konuların başında olan GBT Sahil Güvenlik, Emniyet Teşkilatı, Jandarma ve Gümrük Müsteşarlığı tarafından ortak olarak kullanılmaktadır. Ülke genelinde vatandaşlarının kayıtlarının tutulduğu GBT tamamen T.C. Anayasası çerçevesinde işlemektedir ve anayasadan aldığı hakla bilgi topladığı için de tamamen yasal bir uygulama statüsünde bulunmaktadır. Herhangi bir birimde çalışan herhangi bir devlet çalışanı adli bir karar ( mahkeme kararı ) olmadan GBT sistemi üzerine bilgi ekleyip çıkartamaz.GBT ( Genel  Bilgi Toplama ) sistemine yeni veri girişi yapma yetkisi olduğu düşünülen Jandarma ve Emniyet güçlerinin, aksine böyle bir yetkisi bulunmamaktadır. Vatandaşların sistemde kayıtlı bulunan verilerinin üzerinde herhangi bir bilgi girişi yada silinmesi işleminin yapılması için bir mahkeme kararı olması gereklidir. Hakkında verilmiş adli bir karar olmadan hiçbir devlet çalışanı GBT sisteminde bulunan bilgileriniz ile ilgili işlem yapma yetkisine sahip değildir.

GBT Taraması Sonucunda Göz Altına Alınır Mıyım?

GBT taraması sonucunda adli veya askeri makamlarca hakkında yakalama kararı çıkarılmış, aranıyor bilgisi bulunması durumunda emniyet güçleri bu kişiyi göz altına almamaktadırlar. Sadece idari para cezası uyguladıktan sonra şahsı serbest bırakmaktadırlar. Ancak bu duruma askeri firar suçundan dolayı aranan kişiler dahil değildirler.  Askeri firar suçu işlemiş kişiler GBT sorgulamasına takılacağı gibi ayrıca göz altına alınma durumu da söz konusudur.

GBT Kontrolünde ( Sorgulamasında ) Hangi Bilgiler Çıkar?

GBT taraması sonucunda adli makamlarca hakkınızda verilmiş her karar görülmektedir. Bunlara askerlik ile ilgili işlenilen suçlarda dahildir. Örneğin yolda herhangi bir polis sizi durdurup GBT sorgulaması yaptığında bundan yıllar önce mahkemece verilmiş ve cezanızın onaylanmış olduğu bir karar bu sorgulama sonucunda görülmektedir. Askerlik ve GBT sorgulaması ile ilgili detaylı bilgi aşağıda bulunmaktadır.

Askerlik GBT Sorgulamasında Çıkıyor Mu?

Askerlik suçları daha önceki dönemlerde GBT sorgulamasında görülmemekteydi. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda  askerlik suçlarının ( askeri firar gibi ) GBT taramasında görülmesine olanak tanınmıştır. Günümüzde sadece adli veya askeri makamlar tarafından kişiler hakkında çıkartılan kararlar olması durumunda GBT Sistemi’nde kişiler hakkında bilgiler görülmektedir.

Okurlar tarafından en çok soruların başında gelen bir soru da askerlik durumu ve GBT ilişkisi, Şayet yoklama kaçağı iseniz bu bilgi GBT kontrolünde karşınıza çıkmamaktadır. Ancak yoklamanızı yaptırmış ve askere belirtilen sürede gitmemişseniz (bakaya) asker kaçağı durumuna düşmüşsünüzdür ve bu bilgi GBT kontrolünde karşınıza çıkmaktadır. Şayet GBT taramasında askerlik ile ilgili durumunuz gözüktüyse yani yoklamanızı yaptırıp gitmediyseniz askere yine de hemen heyecanlanacak bir durum yok. Çünkü kimse sizi iki kolunuzdan tutup yaka paça askere almamaktadır. Tutanak tutulur ve gerekli mercilere ilgili durum bildirilir, sizden de 15 gün içerisinde bilgi vermek için şubeye gitmeniz ve muayene olmanız istenir.  Tabi bu işlemlerin yanında bir de idari para cezasına çarptırılırsınız.

GBT Kaydı Nasıl Silinir?

Şahısın genel bilgi toplama (GBT) kaydının silinmesi için o şuç ile ilgili cumhuriyet savcılığının takipsizlik kararı vermiş olması veya şahsın ilgili mahkemeden beraat etmiş olması gerekmektedir.  Ayrıca davanın zaman aşımıyla ortadan kalkmasına karar verilmiş olması veya ceza verilmesine mahal yoktur şeklinde mahkeme kararlarının kesinleşmiş şerhi verilmesi durumlarında ilgili ilçe emniyet müdürlüğü veya jandarma birliklerinin gbt birimlerine şahıs mahkeme kararlarını ibraz ettiği takdirde şahsın gbt kaydı silinir.

Şahıslar GBT kaydının silinip silinmediğini kendileri GBT Sorgulama yaparak öğrenmek durumundadırlar. Bunun için GBT sorgulama konumuza bakarak siz de internet üzerinden bunun kontrolünü sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda GBT nedir, GBT kaydı nasıl silinir, GBT Kaydı ne zaman silinir, GBT ne demek, Askerlik durumu ve GBT hakkında genel bilgiler vermeye çalıştık. Konu hakkında sorularınızı yorum olarak dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan GBT nasıl sorgulanır öğrenebilirsiniz.


DİĞER GBT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gbt konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gbt duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.