Gazi Koşusu Nedir, Ne Demektir?

Gazi koşusu; ilk kez 1927 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile düzenlenmiştir. İlk Gazi Koşusu Mustafa Kemal Atatürk ile İsmet İnönü birlikte izlemişlerdir. 1927 yılındaki ilk Gazi Koşusunu Ali Muhiddin Hacıbekir’in sahibi olduğu tay kazanmıştır. Gazi Koşusunun en büyük özelliği sadece üç yaşlı saf kan İngiliz taylarının katılabilmesidir. Gazi Koşusuna katılan taylar yarış hayatları boyunca sadece bir defa gazi koşusuna katılabilirler. Gazi koşusu diğer yarışlara göre özel bir anlam taşımaktadır. 1927 yılından beri her yıl yapılır. Bu koşuya tay olarak girebilmek bile bir ayrıcalıktır. Gazi koşusunu kazanan saf kan tay yılın en başarılı atı olarak adlandırılır.

Gazi Koşusu Biletleri Nerede Satılır?

Gazi Koşusu biletleri yarışın yapılacağı hipodromun kapısından temin edilebilir. Yarış için belirli bir bilet sayısı bulunmamaktadır. Yarış severlerin ve gazi koşusunu izlemek isteyen herkes hipodroma girebilir. Bilet fiyatları ise makul düzeyde bir düzeydedir. Yarış için belirli bir bilet sayısı bulunmadığı için hipodroma erken saatlerde gidip pisti iyi gören yerlere oturmakta fayda vardır. Gazi koşusuna ilgi büyük olacağı için hipodrom oldukça kalabalık olacaktır. Sayılı bilet olmamasına rağmen hipodromda yer olmadığı için içeri giremeyen yarış severler de olmaktadır.Gazi Koşusu Ne Zaman Yapılır?

Gazi Koşusu Türkiye Jokey Kulübü’nün belirlediği tarihlerde yapılır. Türkiye Jokey Kulübü tarafından belirlenen tarih kendi İnternet sitesi üzerinden ilan edilir. Sadece üç yaşında İngiliz saf kan taylarının yarışabildiği yarışa kayıt yaptıran atlarda Türkiye Jokey Kulübünün İnternet sitesinden açıklanırlar. Belirlenen tarihte kayıt koşullarını yerine getiren atlar Gazi Koşusunda yarışmaya hak kazanırlar. Bu yazımızda Gazi Koşusu hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan jokey nasıl olunur öğrenebilirsiniz.


DİĞER GAZİ KOŞUSU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gazi koşusu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gazi koşusu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.