Gaz sızdırmazlık raporu nedir?

Gaz sızdırmazlık raporu, Makine mühendisleri tarafından, LPG ya da CNG kullanan araçların kontrol edilmesi sonucunda araçta herhangi bir gaz kaçağı olmadığını gösteren rapora verilen isimdir. Önceden aracın ruhsatına LPG işli araç ya da bir firma tarafından montajlanmış araçlar yine aynı şekilde bu odaya aracını kontrol ettirdiği takdirde montaj uygun ise ve aracın sızdırmaması sağlanmış ise bu raporu alabilirler. Gidecek oldukları birimden öncelikle randevu alarak çok daha kısa bir sürede istediklerine ulaşabilirler.

Gaz sızdırmazlık raporu nereden nasıl alınır?

Daha önceden LPG ruhsatına sahip olan araç sahipleri Makine Mühendisleri Odası’nın herhangi bir birimine başvurarak bu raporu alabilirler. Henüz montajı tamamlanmış araçlar ise Makine Mühendisliği Odasınca verilecek olan “SMM” belgesi ve montajı gerçekleştiren firma hangi birimden almış ise araçlarda sızdırmazlık raporu ile birlikte verilen montaj tespit raporunu da aynı birimden sağlayabilir.Sızdırmazlık raporunun geçerli olduğu süre yalnızca 1 güne mahsustur. Bu yüzden LPG’li araçların araç muayene istasyonuna gitmeyi düşündükleri günde bu raporu almaları daha uygun olacaktır. Şahsa ait otomobillerin sahiplerinin 2 yılda bir, ticari araçların sahiplerinin ise her yıl muayene edilmeden önce bu raporu alması gerekmektedir.

Sızdırmazlık raporu araçta gaz kaçağı olmadığını doğrulamak için gereken bir rapordur. Sürekli muayene edilerek raporlanan araçların trafikte tehlike oluşturmaması için yapılması gereken bir işlemdir.

Gaz sızdırmazlık raporu kalktı mı?

  • Lpgli aracınızın zaten lpg dönüşümü ruhsata işli ise lpg sızdırmazlık raporu almanız zorunlu değil. (Ancak lpg tank durumu önemli üzerindeki tarihin 6 haneli olması gerekiyor yani 2008/05 veya 04/2006 gibi) Araç Muayene Kusur listesinde yapılmış olan değişiklik ile gaz sızdırmazlık konusu artık Hafif Kusur olmaktadır.
  • Lpg tankının üzerindeki tarih dört haneli ise (yani 11/05 veya 05/07 gibi) gaz sızdırmazlık raporu alınıp muayeneye gidiliyor veya aracınıza lpg dönüşümü yeni yapılıyor ise her zamanki gibi gaz sızdırmazlık raporu alıyor.

Gaz sızdırmazlık raporu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GAZ SIZDIRMAZLIK RAPORU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gaz sızdırmazlık raporu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gaz sızdırmazlık raporu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.