Gayrimenkul sertifikası nedir?

Gayrimenkul sertifikası; özellikle alt ve orta gelire sahip olan kesimdeki vatandaşları kapsayacak şekilde, yerli ve yabancı yatırımcıların, TOKİ tarafından yapılan projeleri bütçelerine göre katılım sağlamasına imkan veren belgedir. Gayrimenkul sertifikası şu an sadece TOKİ tarafından sunulan bir ayrıcalıktır. İsteyen herkesin bu sertifikayı edinmesi ve bu sertifikanın ayrıcalıklarından yararlanması mümkündür.

Gayrimenkul Sertifikası ile, artan gayrimenkul fiyatları sebebiyle gayrimenkul yatırımı yapamayan orta ve alt gelir grubundaki vatandaşlar da dahil olmak üzere yerli ve yabancı tüm yatırımcıların, projeye bütçeleri oranında katılımlarının sağlanması ve projeye baştan ortak olmaları amaçlanmaktadır.Gayrimenkul sertifikası almanın avantajları nelerdir?

  • Eski sistemde bir kişinin herhangi bir konut projesine yatırım yapmasının iki yolu vardı; projede bir bölümün alması ya da bu bölüm için kredi yolu ile borçlanılması gerekiyordu. Gayrimenkul sertifikası sayesinde; kişilerin borçlanmasına gerek kalmayacak ve kişiler bütçesine göre projelerde yatırımcı olabilecek.
  • Yine eski sistemde bir kişi ihtiyaçları nedeniyle yatırım yaptığı gayrimenkulü hızlı bir şekilde elden çıkarmak istediği zaman, beklemesi gerekiyordu ya da gayrimenkulün değerinden çok daha düşük paralara satışının gerçekleştirilmesi gerekiyordu; bu durum kişinin maddi olarak zarar görmesine ve kredilerini ödeyememesine dahi neden olabiliyordu. Gayrimenkul sertifikası sayesinde artık yatırımcı olan kişilerin istediği zamanda ve istediği koşulda gayrimenkul sertifikasını borsanın güncel değerine göre hızlıca nakde çevirmesi mümkün bir hal alıyor yani sistem yatırımcıyı koruyor.
  • Gayrimenkul sertifikası ile konut almak istediğiniz zaman lansman fiyatlarından bir konut edinmiş olmaya eş değerde alım yapmış olursunuz.

Gayrimenkul sertifikası fiyatı nedir?

42 TL karşılığında, TOKİ ile Makro tarafından gerçekleştirilecek olan Park Mavera 3 projesinde yer almanız mümkün.

Gayrimenkul sertifikası nereden alınır?

Gayrimenkul sertifikası almanız için birkaç yöntem mevcut.

  • Herhangi bir bankadan ya da finans kuruluşundan,
  • Katılım bankasından,
  • Cep telefonunuz ile talimat oluşturarak istediğiniz miktara göre bir gayrimenkul sertifikası edinmeniz mümkün.

Gayrimenkul sertifikası nasıl alınır?

Banka ve aracı kuruluşlardan, gerekli minimum tutarları ödemek kaydı ile istediğiniz bütçede yatırım yaparak gayrimenkul sertifikası almanız mümkündür.

Gayrimenkul sertifikası ile nasıl ev alınır?

Gayrimenkul sertifikası oldukça yeni finansal bir araç.  Şu an için geçerli olduğu sadece belirli projeler var. Örnek vererek konunun daha net bir şekilde açıklanmasını sağlayalım. Diyelim ki, elinizde 50 bin TL birikiminiz var. Ancak satın almak istediğiniz ev 350 bin TL olsun. Bu geriye kalan 300 bin TL’lik kısım için kredi kullanmak istemiyorsanız, elinizdeki para ile gayrimenkul sertifikası alımı gerçekleştirerek yatırım yapabilirsiniz. Yani gayrimenkul sertifikası ile evin bir kısmını satın almış oluyorsunuz. Bunu bir şirketin hissesini almak gibi düşünebiliriz. Gayrimenkul projelerinin, herkesin ortak alabileceği küçük paylara bölünerek oluşturulan bir yatırım aracı. Başka bir deyişle evin tamamı yerine metrekare bazlı satın alınmasını sağlayan sistem.Daha sonra elinize para geçtikte daireden sertifika almaya devam edebilirsiniz. Proje teslim edilene kadar yani 3 sene boyunca beğendiği dairenin ilan edilen paylarını toplayarak dairenin sahibi olabilirsiniz. Peki tüm hisseleri toplayamazsak ve satın alma işlemini gerçekleştiremezsek? O zaman bu hisseleri satabilir miyiz?

Gayrimenkul sertifikası nasıl satılır? Nasıl paraya dönüştürülür?

Sertifika vadesinin sonunda konut yerine sertifikasını nakde dönüştürmek isteyenlere, ihraççı tarafından vade tarihinden önceki üç aylık borsa fiyatlarının ortalaması üzerinden geri alma sistemi getirildi. Borsa fiyatının bulunmaması ya da fiyatın sıhhatli olmadığı yönünde SPK veya Borsa’nın tespitinin bulunması halinde geri ödeme fiyatının gayrimenkulün piyasa fiyatından yapılması düzenlendi.

Gayrimenkul sertifikası nasıl ve nereden alınır?

Gayrimenkul sertifikasını satmak istiyorum, Nasıl ve ne zaman satabilirim?

Sertifikayı satmak için proje sonuna kadar beklemenize de gerek bulunmamaktadır. Satış işlemi için dilerseniz aldıktan hemen sonra bile Borsa İstanbul’a satabilirsiniz. Gayrimenkul sertifikasının güvenilir bir yatırım aracı olup olmadığı sıkça sorulan sorulardan bir tanesi olmaya devam ediyor. TOKİ bu işlemlerde gayrimenkul sertifikasını ihraç eden sıfatını taşımaktadır. İnşaatın taahhüt edilen süre ve kalitede tamamlanmasını garanti eder.Konu ile ilgili Toki Başkanı Ergün Turan’ın konuşmasına videomuzdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda gayrimenkul sertifikası ne işe yarar, nasıl ve nereden alınır, gayrimenkul sertifikası almak istiyorum, nasıl alabilirim gibi detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GAYRİMENKUL SERTİFİKASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gayrimenkul sertifikası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gayrimenkul sertifikası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.