Gayrimenkul değerleme uzmanlığı, BDDK tarafından alınan son karar ile gündeme gelmiş meslek gruplarından bir tanesidir. Gayrimenkul değerleme sektörünü regüle eden iki kurumdan biri olan, bankacılık kanadında yer alan BDDK, 2018 yılı itibari ile bankalara değerleme hizmeti verecek olan personelin, sadece gayrimenkul değerleme lisansına sahip uzmanlardan oluşması yönünde bir tebliğ yayınladı. Buna göre, SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olunmaması halinde, değerleme uzmanı olarak görev yapan, üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarından mezun, çoğu zaman mimarlık, inşaat mühendisliği, şehir planlama, harita mühendisliği ve makine mühendisliği bölümlerine ait diplomaya sahip kadrolu veya sözleşmeli personelin değerleme uzmanı yetkileri ortadan kalkacak. Peki bundan sonra kimler gayrimenkul değerleme uzmanı olabilecek? Gayrimenkul değerleme uzmanlığı tam olarak nasıl bir meslek?

Gayrimenkul değerleme uzmanı nedir, ne demektir, kimdir?

Gayrimenkul değerlemesi, bir gayrimenkulün yani konut, arsa, bina, arazi gibi bir taşınmazın değerini tespit etme işi olarak tanımlanmaktadır. Bu mesleği icra eden kişilere de gayrimenkul değerleme uzmanı denilmektedir. Peki gayrimenkul değerleme uzmanı nasıl olunur?Gayrimenkul değerleme uzmanı nasıl olunur?

Öncelikle gayrimenkul değerleme uzmanı olabilmek için adaylarda aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

  • 4 yıllık bir üniversite mezunu olmaları
  • SPK tarafından yapılmakta olan gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavında başarılı olmaları,
  • Gayrimenkul değerleme alanında 3 yıl iş tecrübesine sahip olmaları gerekmektedir.

Burada tecrübe şartı kritik bir şart olmakla beraber, tecrübe şartını sağlamayan kişiler de sınava girebilmektedirler. Ancak lisanslarını tecrübe şartını sağladıkları durumda alabilirler. Bu şartları sağlayan kişiler gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisans belgesi almaya hak kazanmaktadırlar.

Gayrimenkul değerleme uzmanı iş bulma, çalışma olanakları nasıldır?

Akabinde lisansını almış olan kişiler de daha sonra Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği yani TDUB’a üye olmaları gerekmektedir. Ülkemizde hali hazırda 5 bini aşkın gayrimenkul değerleme uzmanı olduğu düşünülmektedir. Sektörün toplam istihdam rakamı ise 10 bini aşmaktadır. Bu diğer 5 bin ileride yapılacak olan bu sınava katılacak olan kişilerdir. Halen sektörde ihtiyaç bulunmaktadır. Uzmanlar, sektörün ileride de geleceği olduğunu düşünmektedir. Hali hazırda bu hususta yayınlanan iş ilanlarına göz gezdirildiğinde çok sayıda ihtiyaç olduğu görülmektedir.

Gayrimenkul değerleme uzmanı maaşları ne kadardır?

Özel sektörde gayrimenkul değerleme uzmanları 3 bin ile 6 bin TL arasında değişen miktarlarda ücret yani maaş almaktadırlar. Yol parası, yemek parası gibi çeşitli ek ödemeler ve primler bu rakama dahil edilmemiştir.

Bu yazımızda gayrimenkul değerleme uzmanı nedir, nasıl olunur, sertifikası nasıl alınır, iş alanları, iş tanımı, ne kadar kazanır, lisansı nasıl alınır, olmak için aranan şartlar nelerdir, ne iş yapar gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gayrimenkul değerleme uzmanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gayrimenkul değerleme uzmanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.