Gayrimenkul değerleme uzmanı nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Gayrimenkul, bir yerden başka bir yere nakli mümkün olmayan mallara denilmektedir. Tarla, konut, iş yeri gibi şeyler gayrimenkuldür. Bir gayrimenkulün değeri hesaplanırken birçok detaya bakılır. Taşınmazın aylık kira getirisi, benzer konumdaki evler ve yıllık kira artış oranı gibi değişkenlere bakılarak bir gayrimenkulün değeri hesaplanabilir. Bu alanda online olarak ulaşabileceğiniz çok sayıda formül olsa da evin veya taşınmazın gerçek değerini hesaplamak uzmanların yapması gereken bir iştir. Bu sayede taşınmazı satarken veya satın alırken herhangi bir maddi zarara uğramazsınız. İşte ülkemizde bu işi gerçekleştiren kişilere gayrimenkul değerleme uzmanı denilmektedir. Gayrimenkul değerleme uzmanı; arsa, bina, arazi ve konut gibi taşınmazların satış, yatırım, ipotek veya kredi işlemleri için değer tespitini gerçekleştirmekle sorumlu olan kişilere deniliyor. Gayrimenkul değerleme uzmanlığı ülkemizde son yıllarda popülaritesini arttıran meslek dallarından bir tanesidir. Peki tam olarak ne iş yaparlar, görevleri neler?

Gayrimenkul değerleme uzmanı kimdir?Gayrimenkul değerleme uzmanı ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Gayrimenkul değerleme uzmanı kısaca bir taşınmazın değerini hesaplamakla görevlidir. Ancak tek görev ve sorumluluğu kuşkusuz bu değildir. Meslek tanımı içerisinde yer alan diğer görevleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 • Gayrimenkul piyasasında trendleri takip etmek ve analizler gerçekleştirerek güncel verileri toplamak,
 • Piyasa koşullarındaki değişimleri analiz etmek,
 • Değerleme raporu hazırlamak amacıyla taşınmazın iç ve dış fotoğraflarını çekmek,
 • Alışveriş merkezi, metre, okul, park gibi mülkün yanında bulunan hizmet veya tesisleri belirlemek ve bunların taşınmazın değeri üzerindeki etkilerini analiz etmek,
 • Elde etmiş oldukları bulguları desteklemek amacıyla arazi diyagramlarını çizmek,
 • Taşınmazın değerini hesaplamak maksadıyla çevrede satışı yapılan veya kiralanan taşınmazların değerini araştırmak,
 • Amortisman, ikame maliyeti, benzer mülklerin değeri, gelir potansiyeli gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak gayrimenkulün değerini hesaplamak,
 • Gayrimenkul değerini ve analiz ettiği faktörleri belirtir rapor hazırlamak,

gibi görevlere sahiptir. Görüldüğü üzere gayrimenkul değerleme uzmanı bir taşınmazın değerini hesaplarken birçok faktörü göz önünde bulundurmaktadır. Bu yüzden gayrimenkul alım satımlarında veya kiralanmasında zarar edilmemesi ve gerçek değerin hesaplanabilmesi adına gayrimenkul değerleme uzmanlarına ihtiyaç vardır. Peki gayrimenkul değerleme uzmanı olmak istiyorum, nasıl olurum diyen vatandaşlarımız hangi yolu izlemeliler.

Gayrimenkul değerleme uzmanı ne iş yapar?

Gayrimenkul değerleme uzmanı olma şartları nelerdir?

Kimler olabilir oldukça merak edilen konuların başında yer almaktadır. Nasıl olunur bahsetmeden önce olma koşulları hakkında bilgiler vermek gerekmektedir.

 • Gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için öncelikle 4 yıllık bir fakülteden mezun olmanız gerekmektedir. Herhangi bir 4 yıllık lisans bölümünden mezun olmak gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için başvuruda istenilen en önemli şarttır.
 • Gayrimenkul değerleme uzmanı sertifikası yani gayrimenkul değerleme uzmanı lisansı almak için 3 sene bu alanda iş tecrübesine sahip olmanız gerekmektedir. Ancak bu lisansı almak için istenilen şarttır.

Şayet 4 senelik bir lisans bölümünden mezunsanız sizler de aşağıda saydığımız adımları izleyerek gayrimenkul değerleme uzmanı olabilirsiniz.

Gayrimenkul değerleme uzmanı nasıl olunur?

Şayet bir lisans bölümünden mezunsanız gayrimenkul değerleme uzmanı sınavına katılabilirsiniz. Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu yani SPL, bu sınavı gerçekleştirmeye yetkili kurumdur. Bu sınav 4 aşamadan oluşmaktadır ve her birinden en az 50 puan almanız durumunda bu mesleği yapmak için gerekli olan en büyük adımı geçmiş olursunuz.

 • Dar Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Meslek Kuralları
 • Gayrimenkul Değerleme Esasları
 • İnşaat ve Gayrimenkul Muhasebesi
 • Gayrimenkul Mevzuatı

Belirtmiş olduğumuz sınavlar yukarıda maddeler halinde verilmiştir. Bunun akabinde 3 sene bu sektörde istihdam edilmeniz gerekmektedir. Tecrübe şartı olmadan da sınava katılabileceğinizi unutmayın. Akabinde 3 sene deneyiminizi tamamlayarak gayrimenkul değerleme uzmanı sertifikanızı alabilirsiniz.

Gayrimenkul değerleme uzmanı sınavı başvuru nasıl yapılır?

Gayrimenkul değerleme uzmanı sınavına https://basvuru.spl.com.tr/ adresinden başvuru yapılmaktadır. Vermiş olduğumuz bağlantıya giderek sisteme üye olmalı ve sizden istenilen bilgileri eksiksiz olarak doldurmalısınız. Gayrimenkul değerleme uzmanı sınavı tarihi her sene değişmekte ve yine belirtmiş olduğumuz adresten takip edilebilmektedir.

Gayrimenkul değerleme uzmanı olma şartları nelerdir?

Gayrimenkul değerleme uzmanı nerelerde çalışır?

Gayrimenkul değerleme uzmanı olan ve SPL tarafından lisans verilen kişiler, gayrimenkul değerleme şirketlerinde ve bankalarda kolay bir şekilde iş bulabilirler. Kamu yani devlette, özel sektörde ve bankacılık sektöründe gayrimenkul değerleme uzmanı mesleğine duyulan ihtiyaç bir hayli fazladır.

Gayrimenkul değerleme uzmanları ülkemizde Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği yani TDUB’a üye olurlar. Ülkemizde gayrimenkul değerleme uzmanı sayısı 5 bini aşmaktadır. Sektörde ise toplam 10 bin seviyelerinde bir istihdam bulunmaktadır. Uzmanlar bu mesleğin gelecekte daha popüler olacağını belirtmektedirler.

Gayrimenkul değerleme uzmanlığının zorlukları nelerdir?

Mesleğe yeni girmiş birisinin elbette en büyük sorunu maaştır. Diğer yazımızda Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Maaşlar genel olarak hakkedilen tutarların altında kalıyor. Bu da bu meslekte istihdam edilen nitelikli kişileri zor durumda bırakıyor.

Diğer bir zorluk ise 3 sene deneyim şartı. Sınavı kazanmanız durumunda gayrimenkul değerleme uzmanı yardımcısı olarak şirketler iş bulabiliyorsunuz. Ancak yeni yeni gelişmekte olan bir sektör olmasından dolayı henüz iş imkanları tam olarak oturmuş değil.

Bunların dışında ise gayrimenkul değerleme uzmanlarına, rapor oluşturmaları için tanınan süreler genel itibariyle kısıtlı olmaktadır. Bu da bu mesleği icra eden kişilerin daha kaliteli işler çıkarmalarının önüne geçmektedir.

Sonuç olarak gayrimenkul değerleme uzmanlığı ülkemizde henüz yeni bir meslektir ve ilerleyen süreçte bu sorunların giderileceğini devlette.com olarak düşünmekteyiz. Bu yazımızda çalışma şartları, eğitimi, görev tanımı, olmak için gerekenler, hangi meslekler gayrimenkul değerleme uzmanı olabilir, hangi bölüm mezunları gayrimenkul değerleme uzmanı olabilir, SPK lisansı nasıl alınır, olabilmek için ne yapmalıdır gibi meslek hakkında merak edilen tüm detaylara yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gayrimenkul değerleme uzmanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gayrimenkul değerleme uzmanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.