Gassal nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Sitemizde çok sayıda meslek hakkında detaylı bilgiler veriyoruz. Bu yazımızda da belki çoğumuzun yapmaktan korkacağı bir meslekten bahsedeceğiz. Bu mesleğin adı gassallık. Eskiden vefat eden yani ölü kimselerin cesetlerini defin işlemi gerçekleşmeden önce imamlar temizler ve yıkarlardı. Daha sonra bu apayrı bir meslek haline geldi ve gassal mesleği ortaya çıktı. Gassallar her gün çok sayıda ölüyü temizleyip yıkamalarının akabinde kefenledikten sonra ebedi yolculuklarına uğurluyorlar. Gassal halk arasında ölü yıkayıcı olarak da bilinmektedir. Gassalhane denilen ölü yıkama yerlerinde çalışmaktadırlar. Peki gassal tam olarak ne iş yapıyor, görevleri yetkileri ve sorumlulukları neler?

Gassal ne iş yapar?

Camilerde ve hastanelerde genel olarak ölü yıkama ve temizleme bölümleri bulunmaktadır. Gasilhane dediğimiz bu yerlerde gassallar görev yaparlar. Bir kişi vefat etmesinin akabinde defnedilmeden yani gömülmeden önce temizlenmesi ve yıkanması gerekmektedir. Tüm bu işlemler gassal tarafından gerçekleştirilir. Bay veya bayanlar gassal olarak görev yapabilirler. Çoğumuz için ürkütücü bir meslek olan gassallık aynı zamanda oldukça zor bir meslektir. Peki nasıl gassal olunur? Gassal olma şartları nelerdir?Gassal olmak

Gassal nasıl olunur?

Gassal olmak istiyorum nasıl olurum diyenler öncelikle KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılmak zorundadırlar. KPSS’siz gassal olunmamaktadır. Akabinde gassal alımı yapılan kadrolara başvuru yapmalısınız. Bu kadrolar her ilimiz için genel olarak 1-2 tane açılmaktadır. Her ne kadar kadro az olsa da bu mesleği icra etmek yani bu mesleği yapmak isteyen kişilerin az olması seçilme şansınızı arttırmaktadır.

Son dönemde çeşitli kurslar da cenaze hizmetleri eğitim kursu verir hale gelmiştir. Akabinde buradaki eğitimlere katılan adaylarda gassalık belgesi verilmektedir. Bazı belediyeler KPSS şartı koşmadan bu belge ile de alım yapabilmektedir.

Bu yazımızda gassal anlamı nedir, gassal neye denir, alım şartları nelerdir, gassal diğer adı nedir, gassal hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayıca gassalların ne kadar maaş aldıklarını GASSAL MAAŞLARI yazımızdan öğrenebilirsiniz


DİĞER GASSAL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gassal konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gassal duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.