Gassal nedir, ne demektir?

Gassallar, toplumda belki de çoğu kişinin asla cesaret dahi edemeyecekleri bir mesleği yerine getiriyorlar. Her gün çok sayıda ölüyü yıkayıp, temizlemelerinin ardından kefenledikten sonra ebediyete uğurluyorlar. Hayatlarının çoğu bölümü gasilhane olarak bildiğimiz ölülerin yıkanması işleminin gerçekleştirildiği yerde, kabinde geçmektedir. Ölü yıkayıcılara, halk arasında gassal denilmektedir. Peki gassallar tam olarak ne iş yapmaktadırlar?

Gassallar ne iş yaparlar?

Gassallar hastane ve camilerin cenaze yıkama bölümlerinde çalışmaktadırlar. Çalışma ortamları oldukça soğuk olabildiği gibi kimi zamanda gürültülü de olabilmektedir. Gassallar vefat etmiş kişilerin gömülmelerinde önce gerekli temizliklerinin yapılması ile sorumlu olan kimselerdir. Gassallar, öncelikle gelen cenazeyi yıkamakta ve akabinde de gerekli temizliklerin yapılmasının ardından kefenlemektedirler. Fiziken ve psikolojik bakımdan oldukça zor bir meslek olan gassallık, son senelerde aynı zamanda oldukça merak edilen bir meslek haline de gelmiş durumdadır. Vatandaşlar gassal nasıl olunur, gassal olmak istiyorum, nasıl olurum merak etmektedirler.Gassal nasıl olunur?

Gassal olmak isteyen vatandaşlarımız öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS’ye girmek zorundadırlar. En az lise mezunu kimseler, KPSS sınavına da girmelerinin ardından açılacak olan kadrolara başvuru yapmaları gerekmektedir. Genel itibariyle her il ve ilçede gassal alımları gerçekleştirilmektedir. Başvuru sayısının çok fazla olmamasından dolayı, seçilme şansınız da artmaktadır. Gassal mesleğinin çok tercih edilmesinin bir sebebi de maaşlarıdır. Peki gassallar ne kadar maaş alıyorlar?

Gassal maaşları ne kadardır?

Gassalların kazanmış oldukları para aşağıdaki tabloda verilmiştir. Hesaplamada, lisans mezunu, bekar ve çocuksuz olan personel dikkate alınmıştır.Hesaplamaya sendika aidatı ve kalkınma öncelikli bölgelerdeki ek ödeme dahil edilmemiştir.

D/KHizmet YılıNet Maaş
9/1Yeni Başlayan2.155 TL
8/13 Yıl2.158 TL
7/16 Yıl2.535 TL
1/425 Yıl ve Üzeri2.407 TL

Bay ve bayanlar gassal olarak çalışmaktadır. Görev yaptıkları yerde genellikle benzer miktarlarda kadın ve erkek gassal hizmet yapar. Kadınların cenazelerini kadın gassallar, erkeklerinkini ise erkek gassallar yıkamaktadır.  Ölüm tıpkı doğum gibi hayatın bir gerçeğidir ve gassallar bu gerçeklikle para kazanmakta olan bir meslek grubuna mensup kimselerdir. Bu yazımızda gassal kimdir, gassal kime denir, gassalların görevleri, yetkileri ve sorumlulukları nelerdir, gassalların çalışma alanları ile gassal mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GASSAL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gassal konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gassal duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.