İnfaz Koruma Memuru ( Gardiyan ) Kimdir, Nedir?

Toplum içerisinde herhangi bir sebepten dolayı uyum sağlayamamış veya insanlara zarar veren kişilerin işlemiş oldukları suça karşılık olarak adalet sistemimizin vermiş olduğu özgürlüğü kısıtlama cezasının, infazının gerçekleştiği ceza evlerinde görev yapmakta olan memurlara infaz koruma memuru ya da halk arasında bilinen adıyla gardiyan denmektedir.

İnfaz koruma memurları Genel İdari Hizmetler sınıfında yer almaktadırlar. Ancak işleyiş anlamında baktığımız zaman gardiyanların emniyet sınıfında yer alan bir memur gibi haklara ve zorunluluklara sahip olduklarını görürüz. Çünkü üniforma ile görev yapan başka GİH memuruna rastlamak oldukça zordur. Bunun yanında infaz koruma memurlarına zor kullanma yetkisi de verilmiştir. Bu bağlamda diğer GİH memurlarından daha farklıdırlar. Peki infaz koruma memurları yani gardiyanlar ne iş yaparlar?İnfaz Koruma Memurları ( Gardiyanlar ) Ne İş Yaparlar?

İnfaz koruma memurları cezaevi ve ıslah evlerinde barındırılan suçluların ihtiyaçlarını karşılayan ve bunların ıslahını sağlayarak topluma yeniden kazandırılmasına yardım eden meslek elemanlarıdır. Peki ama infaz koruma memurlarının görevleri nelerdir?

 • Cezaevine giren tutuklu ve hükümlülerin üzerini arar ve taşıdıkları kıymetli eşyayı emniyet altında bulundurur,
 • Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlüler hakkında bir takım kayıtları tutar,
 • Tutuklu ve hükümlüleri koğuşlarına götürerek koğuş kapılarını kilitler,
 • Koğuşları belirli periyotlarla kontrol eder, çalışan tutuklulara nezaret eder,
 • Kapı, pencere ve bahçe kapılarının iyi bir şekilde kapatılıp kapatılmadığını ve kaçma girişimiyle ilgili herhangi bir çalışma olup olmadığını muayene ve tespit eder,
 • Tutuklu ve hükümlüleri yemek, banyo ihtiyaçlarını , revire çıkarma, görüşlere götürülüp getirme, mahkemeye hazırlama, tıraş, kantin ihtiyaçlarının temini, yöneticilerle görüştürülmesi işlemini yapar,
 • Günde en az 3 defa hükümlülerin ve tutukluların sayımını yapar,
 • Cezaevlerinde çıkabilecek olaylara anında müdahale ederek olayın büyümesini engeller ve sükunetin devamını sağlar,
 • Cezaevinde kısmi ve genel aramaları yaparak bulundurulması ve girmesi yasak olan maddelerin girişine engel olur,
 • Ağır ceza merkezi olmayan (kaza ceza evi) yerlerde katip, idari memurunun bulunmadığı ceza evlerinde sevk ve idareden bütün olarak sorumludur,
 • Cezaevinin temizliğinden sorumludur.

İnfaz koruma memurluğu yani gardiyanlık mesleği hakkında okurlarımızdan gelen soruların cevapları da aşağıdaki gibidir. Sizlerin de aklına takılan sorular var ise aşağıda bulunan yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

İnfaz Koruma Memurluğunda Zorunlu Tayin Var Mıdır?

İnfaz koruma memurluğunda ( İKM ) zorunlu tayin bulunmamaktadır.

İnfaz Koruma Memurları Nasıl Tayin İster?

İnfaz koruma memurları tayin isterken aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir.

 • Görev yaptıkları adalet komisyonları yetki alanı içerisinde en az iki yıl hizmet etmiş olmaları,
 • Atanmak istedikleri veya atanacakları yerlerde durumlarına uygun bir kadro ve ihtiyaç bulunması, gerekir.
 • Askerlikte, açıkta ve aylıksız izinde geçirilen süreler ile hastalık raporlarının üç aydan fazlası birinci fıkrada belirtilen iki yıllık sürenin hesabında dikkate alınmaz.
 • (Değişik:RG-9/10/2010-27724) Son iki yıllık sicil raporlarının iyi olması veya son beş yıla kadar olan sicil raporları ortalamasının, olumsuz notu bulunmamak ve en fazla bir orta notu bulunmak şartıyla en az 80 puan olması ve varsa son beş yıl içerisinde denetim elemanlarınca düzenlenen raporların zayıf olmaması,
 • Son görev yerindeki eylemi ile ilgili olarak son iki yıl içerisinde uyarma ve kınama dışında herhangi bir disiplin cezası almamış bulunması, şartları da aranır.

Gardiyanlar Askerlik Yapar Mı? : Evet infaz koruma memurları da askerlik görevlerini yerine getirmek durumdadırlar.

İnfaz koruma memurlarına lojman tahsis edilir mi? : Lojman sayısı hali hazırda yeterli seviyede değildir. Ancak ilerleyen zamanlarda lojmanların arttırılması ile ilgili çalışmalar yapılması gündemdedir.

İnfaz Koruma Memurlarının Çalışma Saatleri : Gardiyanlar gündüz 08:00 ila 17:00 arası çalışmaktadırlar. Vardiya personeli ise 4 vardiya şeklinde sabah 08:00 ile 20:00 arası çalıştıktan sonra ertesi akşam 20:00’a kadar istirahat, akşam 20:00’dan sabah 08:00’a kadar çalıştıktan sonra çıkış günü ve ertesi günde dahil olmak üzere 2 gün istirahat yapmaktadır.

Bir önceki yazımızda infaz koruma memuru nasıl olunur detaylı olarak anlattık. O yazımızı da okumanızı öneririz.


DİĞER İNFAZ KORUMA MEMURU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, infaz koruma memuru konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan infaz koruma memuru duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.