Garanti belgesi, imalatçı-üretici veya ithalatçıların, sattıkları, ücretsiz olarak yenisi ile değiştirilmesinin, tamirinin, bedel iadesinin veya bedel indiriminin taahhüt edildiğini ve satıcı ile yükümlülüklerini gösteren belgedir. Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlamaktadır ve en az 2 yıl süreyi kapsamaktadır. Şayet mal arıza yaparsa tamir edilen süre garanti süresine eklenir. Bir malın garantide tamir süresi en fazla 30 gündür. Bu süre zarfında tamir işlemleri bitmezse tedarikçi yada üretici benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketiciye vermek zorundadır.

GARANTİ BELGESİ SORGULAMA

İnternetin hayatımıza her geçen gün daha fazla girmesiyle bilgi edinme hakkı kapsamında bir çok şeye uzun kuyruklar beklemeye gerek duymadan bilgisayar başından dakikalar içerisinde ulaşabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de garanti süresi öğrenme ve ürün hakkında detaylı bilgiler edinmemize yarayan garanti belgesi sorgulama işlemi. Garanti belgesi sorgulama işlemini E-Devlet Kapısı ve T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sitesinden gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için tek yapmanız gereken şey aşağıdaki bağlantılara tıklamak.E-Devlet Garanti Belgesi Sorgulama için TIKLAYINIZ

E-Devlet üzerinden ürünün garanti durumu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız ve ardından yukarıda bulunan bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır. Şayet bir şifre sahibi değilseniz herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığından kimliğinizle temin edebileceğiniz gibi, şifresiz olarak aşağıda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sitesini de kullanabilirsiniz.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Garanti Belgesi Sorgulama için TIKLAYINIZ

Garanti belgesi numarasını sisteme girdikten sonra sorgulama butonuna basmanız, kalan garanti süresi gibi bilgileri öğrenmeniz için yeterli olacaktır. Garanti belgesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi yorum olarak aşağıdaki bölümden dile getirebilirsiniz.