Gaiplik Kararı Nedir?

Gaiplik kararı, Medeni yasanın 32, 33, 34 ve 35. Maddelerinde anlaşılır bir şekilde ne olduğunu, nasıl alındığını açıklamıştır. Ölüm tehlikeleri içerisinde olup kaybolan ya da kişiden uzun bir zaman içerisinde haber alınmadığı zaman bir kişinin ölümü konusunda olasılığı da var ise, hakları bu ölüme ve olaylara bağlı olur. Daha sonra mahkemeye başvurularak gaiplik kararı verilir. Bu açıklamaya gaiplik kararı bu şekilde tanımlanıp bu şekilde alınabilmektedir.

Mahkemede gaiplik kararı verilirken bu kişinin Türkiye’de bulunduğu son ikamet adresine bakılır. Eğer Türkiye’de yaşamıyor ise nüfusu nereye kayıtlı ise oraya bakılır. Fakat bu şekilde de kayıtlar yok ise annesi ya da babasının kayıtlı olduğu yere bakılarak mahkeme başlar. Bunun yanı sıra 33. Maddede bu konu ile ilgili olarak; gaiplik kararının alınabilmesi için, ölüm tehlikeleri ya da yaşanan kayıplar üstünden minimum 12 ay ya da son haber zamanı üstünden minimum 5 sene geçmesi gerekmektedir. Aksi halde gaiplik kararı alınamamaktadır. Bu anlamda kesinlik olması gerekmektedir.



Gaiplik kararı verilecek kişi hakkında bilgi sahibi olan kişiler, mahkeme kararı ile kurallara göre mahkemeye çağırılır ve bilgi alınır. Bu çağrı, ilandan sonraki minimum 6 aylık süredir. Bu konu hakkında ise 34. Maddede şu şekilde açıklanmaktadır. Gaiplik kararı verilecek olan şahsın, ilan zamanı bitmeden ortaya çıkar ya da bir şekilde yaşadığı öğrenilir ve kanıtlanırsa gaiplik kararı düşer.

Gaiplik kararlarını en iyi şekilde 32, 33, 34 ve 35. Maddelerde tekrar okuyarak görebilirsiniz. Bunun yanı sıra TMK yani Türk Medeni Kanununda da 584, 585, 586, 587 ve 588. Maddelerde de gaiplik kararı ve miras hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Gaiplik Kararı Şartları Nelerdir?

Gaiplik kararı alınması için mahkeme bazı şartlar aramaktadır. Bu istenen şartlar yerine getirilirse o zaman mahkeme gaiplik kararını gerçekleştirir. Gaiplik kararı şartları Medeni yasasına uygun olarak şu şekildedir;

  • Ölüm tehlikesi içerisinde olmak
  • Kaybolmak
  • Uzun süredir haber alamamak

Bunlar, gaiplik kararı verilecek kişi için istenen şartlardır. Eğer bu durumlar yok ise zaten gaiplik kararı verilemez. Bunun dışında diğer şartlar ise şu şekildedir;

  • Ölüm tehlikesi üstünden minimum 12 ay, haber zamanının üstünden ise minimum 5 yıl geçmesi gerekmektedir.
  • Mahkeme, gaiplik kararı verilecek şahıs hakkında bilgi sahiplerini belli zaman aralıkları içerisinde ilanlar ile çağırır. Bu zaman, ilan yapıldıktan sonraki günden başlar ve minimum 6 aydır.
  • Gaiplik kararı için ayrıca mahkeme bu şahsın Türkiye’deki son ikamet yerini ister. Eğer Türkiye’de değil ise nüfusa kayıtlı olan yeri ister. Eğer bu da yok ise, annesi ya da babasının kayıtlı olduğu ikamet yerini ister.

Bu şartlar sağlandıktan sonra gaiplik kararı çıkar ve belirtilen zamanlarda kişi ortaya çıkmaz ise karar kılınır.  Bu yazımızda gaiplik kararı nedir, nasıl çıkartılır? Gaiplik kararı için kaç yıl geçmelidir, hangi hallerde verilir, kaç yıl sonra ne zaman verilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GAİPLİK KARARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gaiplik kararı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gaiplik kararı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.