Futbolcu Menajeri Nedir?

Futbolcu menajerleri futbolcuyu temsil eden, transfer görüşmelerini ayarlayan ve gerekli takımlar ile görüşüp transferini ayarlayan kişidir. Futbolcu temsilcileri futbolcuların meslek hayatı boyunca yardımcı olmakla beraber sorumludurlar. Futbolcuyu temsil eden bu kişi futbolcuların geleceği açısından önemli bireyler arasındadır. Futbolcu menajerinin bir diğer adı ise Futbolcu temsilcisidir. Profesyonel futbolcuyu temsil eden bu temsilciler, transfer görüşmeleri için kulüp ile görüşerek gerekli sözleşme ve anlaşmaları oyuncu yerine yapar ve temsil eder. Bu işi Profesyonel anlamda yapabilmek için futbolcu temsilcilerinin lisansı yani Futbol Federasyonundan sertifika almış olmaları gerekmektedir. Daha sonra futbolcu adına kulüpler ile yaptığı anlaşma ve fiyatlar konusunda kendisine belli oranda para alarak kazanabilmektedir.

Lisanslı Futbolcu Menajeri Nasıl Olunur?

Futbolcu menajeri olabilmek için gerekli lisansı, diploma ya da sertifikayı alabilmek için her hangi bir lisans mezunu, beceri ya da benzeri eğitim aranmamaktadır. Bu yüzden Futbol Federasyonu tarafından belirlenen menajerlik sınavlarını geçen herkes futbolcu temsilcisi olabilmektedir.FIFA tarafından belirlenen ve yapılan bu sınav her yıl 2 kere yapılmaktadır. Futbolcu menajerlik sınavına girecek kişi hangi ülkede yaşıyorsa gerekli Futbol Federasyon binasına giderek bilgileri ve kayıt işlemlerini yapabilir.

Menajerlik sınavında toplamda 20 soru bulunmaktadır. Bu soruların 15’i FIFA tarafından belirlenip hazırlanırken 3 farklı şıklardan oluşmaktadır. Geri kalan 5 soruyu ise ülkelerde bulunan (Türkiye’de TFF) Futbol Federasyonları tarafından belirlenmektedir. Ülkemizde 5 soru 5 şıktan oluşan tek doğrulu sorulardan oluşmaktadır. Belirlenen 20 sorudan en az 14 soruyu doğru cevap veren kişi, futbolcu menajeri olmaya hak kazanmaktadır.

Hukuki konulardan oluşan menajerlik sınavında 14 soruyu doğru cevap vererek futbolcu temsilcisi olurken eğer ailenizden ya da akrabalarınızdan bir kişi futbolcu menajeriyse sizin sınava girmenize gerek yoktur. FIFA tarafından konulan bu kuralda eğer ailesinde ya da yakın bağı akrabalarında futbolcu temsilcisi birisi var ise o ailedekiler sınavsız ve kolay bir şekilde futbolcu menajerlik sertifikasını alabilmektedir.

Futbolcu Menajerleri Ne Kadar Kazanıyorlar?

Futbolcu menajerlerinin aylık belirli bir getirisi yoktur. Temsil ettiği sorumlu olduğu futbolcuları ne kadar yüksek fiyata kulüplere satar ya da kiralar ise futbolcu temsilcileri %5 ila %10 arasında bütçeyi kendilerine alabilmektedir. Örneğin 1 Milyon TL’ye futbolcuyu Profesyonel kulüplerinden birisine sattığı zaman futbolcu temsilcilerinin burada kazandığı para yaklaşık en fazla 100 bin TL değerindedir. Bu oran oyuncunun değeri ve kalitesine göre artarken menajerlerinde gelirleri ona göre artmaktadır.


DİĞER MESLEK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, meslek konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan meslek duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.