Fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi nedir, ne demektir?

Fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi; öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi tarafından sınav girişlerinde adaylardan istenen belgedir. Fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi sizin sınava giren aday olduğunuzu kanıtlamanızda kullanılan belge niteliği taşımaktadır. Nüfus cüzdanı, pasaport ve ehliyet bu belgelere örnek olarak gösterilebilir. Fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi demek üzerinden kişisel bilgilerinizin ve fotoğrafınızın bulunduğu resmi kurumlardan alınmış ve üzerinde soğuk damga bulunan kimliklerdir. Resmi kurumlardan alınmasına rağmen üzerinde soğuk damga bulunmayan kimlikler fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi olarak sayılmamaktadır. Fotoğraflı ve onaylı kimlik belgenizde dikkat etmeniz gereken şeyler üzerindeki resimde son zamanlarda çekilmiş bir fotoğrafınızın olması ve soğuk damganın olması gerektiğidir. Yeni çıkan kimlik kartları ve ehliyetlerde soğuk damga bulunmamasına rağmen üzerindeki özel çipler sebebiyle bu kartlarda fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi olarak sayılmaktadırlar.

Fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi nereden, nasıl alınır?

Fotoğraflı ve kimlik belgesi olarak hangi kimlik türünü kullanacağınıza bağlı olarak bu işlemi yapabileceğiniz yerler değişmektedir.  • Fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi olarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızı kullanmak istiyorsanız bu kartları Nüfus Müdürlüklerinden çıkarttırabilirsiniz.
  • Bunun yerine geçebilecek pasaportunuzu kullanmak istiyorsanız, temin edebileceğiniz şubelere başvurarak alabilirsiniz. Pasaport için randevu ile gün alarak randevu aldığınız emniyet Merkezine giderek istenilen evrakları tamamlamanız halinde pasaportunuzu alabilirsiniz.
  • Ehliyetinizi fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi olarak kullanmak isterseniz öncelikle ehliyet sınavına başvurmanız ve sınavı kazanmanız gerekmektedir. Sınavı kazandıktan sonra Emniyet Müdürlüğüne başvurarak ehliyetinizi alabilirsiniz.

Bu üç kimlik harici kimliklerin geçerliliğini polis ya da ÖSYM merkezleri aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin onay verdiği her türlü kimlik kartı ile sınava girebilirsiniz. Bu yazımızda fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan kimlik kaybetme cezası hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER KİMLİK BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kimlik belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kimlik belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.