Formen nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Üretim yapılan bir yerde işçilerin yöneticisi ve denetleyicisi olan deneyim sahibi kişilere formen denilmektedir. Formen çok bilinen bir isim değildir. Genel olarak ustabaşı olarak bilinmektedir. Formenler genel olarak inşaat, elektrik, parfüm gibi sektörlerde faaliyet gösterirler. Formenler işçilerin kontrolünü, düzenli ve verimli çalışmasını sağlamaktadırlar. Formenler hem kendilerine verilen görevleri yerine getirirler, hem de işçilerin düzenli ve verimli çalışmalarını sağlarlar. Peki formenler tam olarak ne iş yapar?

Formen ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Formenler genel olarak bir işte çalışmış ve o işte ustalaşmış kişilerdir. Belirli bilgi birikimine kavuşmalarının ardından ustabaşı olmaya hak kazanmış kimselerdir. Formen yapılacak olan işi oldukça iyi bildiği için bünyesinde çalışan kişilere yol gösterir, onların görevlerini eksiksiz yapmalarını sağlarlar. Formenler kalfaların üstü mühendislerin altıdır. Belirlenen işlerin tamamlanması için alanında uzman bir formen şarttır. Formenlerin görevleri maddeler halinde aşağıda belirtilmiştir.Formen olmak

  • İş hedeflerine ulaşılmasını sağlamak amacıyla çalışanları koordine etmek,
  • Şartname ve sözleşmeleri okumak,
  • İnşaat planını karşılayacak çalışma çizelgeleri oluşturmak, bakımını yapmak için teknik ekip üyelerine yardımcı olmak,
  • İş programlarının hazırlanmasına, gerekli malzeme ve ekipmanın belirlenmesine yardımcı olmak,
  • Malzeme ve ekipman maliyetine yönelik tahminler hazırlamak,
  • Çalışanların güvenlik düzenlemelerine uymalarını sağlamak,
  • Belirlenen iş teslim tarihi ve bütçe dahilinde çalışmak,
  • Proje sahalarında kalite kontrol denetimi gerçekleştirmek,
  • Yüklenici firmalara periyodik rapor sunmak,
  • Mesleki gelişimi sürdürmek.

Formen nasıl olunur, olma şartları nelerdir?

Formen olmak için herhangi bir belge veya sertifika sahibi olmanıza gerek yoktur. Bunun yanında bir bölüm veya üniversite mezunu olmanıza da gerek yoktur. Sadece alanınızda işinizi iyi bilmeniz gerekmektedir. Akabinde ustabaşı olarak şantiyelerde veya diğer çalışma alanlarında formen olarak çalışma imkanı elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda formen görev tanımı, iş tanımı nedir, ne iş yaparlar, nasıl formen olunur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.  Ayrıca diğer yazımızdan FORMEN MAAŞLARI konusunda detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER FORMEN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, formen konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan formen duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.