Foramtör öğretmen nedir, ne demektir, kimdir?

Bilişim teknolojisi sınıfı bulunmakta olan her okulda veya kurumda bu sınıfların işletilmesinden sorumlu olan en az bir bilgisayar formatör öğretmen bulunması zorunludur. Formatör öğretmen görevlendirilmiş oldukları okulda bilişim teknolojisi sınıfının düzenlenmesi ve işletilmesi, okul İnternet adresinin hazırlanması ve güncellenmesi gibi görevleri vardır. Bunun dışında formatör öğretmenler kendi alanında en az 6 saat derse girmekte ve diğer öğretmenlere de bilişim konularında rehberlik etmektedirler. Formatör öğretmenlerin görevleri maddeler halinde aşağıda verilmiştir.

Formatör öğretmen ne iş yapar, görevleri nelerdir?

  • En az 6 en fazla 10 saat derse girmek
  • Okul web sitesini yapmak ve bunu güncellemek
  • Kendi okulunda bilişim ekipmanları alanında ihtiyaçları belirlemek ve bunu okul müdürüne sunmak
  • Okulun açık olduğu saatlerde bilişim teknolojileri sınıfını açık ve hazır tutmak

Ayrıca yasaca belirlenmiş olan formatör öğretmenlerin diğer bütün görevlerine ulaşmak için hemen TIKLAYINFormatör öğretmen nasıl olunur?

Okullarda formatör öğretmen açığı bulunuyorsa öncelikle bilişim teknolojileri öğretmenleri tercih edilmektedir. Şayet okulda bilişim teknolojileri açığı bulunmuyorsa da formatörlük sertifikası olan herhangi bir öğretmenin başvurusu halinde,  6 aylık dönem içi formatör olarak seçilir. Bu sertifika yılın belirli dönemlerinde Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından açılan 180 saatlik kursu başarı ile bitiren öğretmenlere verilmektedir. Kurs süresince eğitici formatörler tarafından kursiyerlere donanım ve yazılım konularında temel düzeyde eğitim verilmektedir. Formatör öğretmen olabilmek için her branştan öğretmen başvuru yapabilmektedir. Başvuru akabinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün teklifi ve Valilik Makamının oluru alınarak görevlendirilirler.

Formatör öğretmenlerin çalışma saatleri

Formatör öğretmenler tıpkı müdür ve müdür yardımcısı gibi sabah saat 08:00 ile akşam saat 17:00 saatleri arasında mesaiye tabidirler. Yıllık izinleri ise diğer idareciler gibi 20 gündür. Fakat geçtiğimiz senelerde yayınlanan genelge ile formatör öğretmenler de diğer branş öğretmenleri gibi talep etmeleri durumunda yaz tatiline gidebileceklerdir. Fakat burada ek ders alınması yasaklanmıştır.

Formatör öğretmen maaşları ne kadardır?

Formatör öğretmenler kendi branşlarında maaşları neyse o kadar maaş almaktadırlar. Yani formatör öğretmenlik yapan bir tarih öğretmeni yine önceki kazanmış olduğu parayı kazanır. Maaşlarına ek olarak sadece girmiş oldukları ek derslerden ödeme alırlar. Yani formatör öğretmen olunca maaşınızda bir değişiklik olmaz. Maaşlar hakkında bilgiye ÖĞRETMEN MAAŞLARI yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Formagör öğretmen nedir, görevleri nelerdir, başvuruları nasıl yapılır, görevlendirilmesi, atamaları, avantajları, ne kadar maaş alır, başvuru dilekçesi, yazın çalışır mı, derse girer mi, kaç saat çalışır, mesai saatleri, olma koşulları nelerdir, sertifikası nasıl nereden alınır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER FORMATÖR ÖĞRETMEN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, formatör öğretmen konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan formatör öğretmen duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.