Fizyoterapist maaşları ne kadardır?

Yaralanma, hastalık gibi sebeplerden dolayı meydana gelen ağrı ve fonksiyon bozukluklarının giderilmesi maksadıyla doktor tarafından verilen tanıya uygun olarak tedavi programını uygulamakla görevli olan kişilere fizyoterapist denilmektedir. Fizyoterapistler, fizik tedavi programı uygulayarak kişinin hareket kabiliyetini maksimum seviyesine çıkarmaya çalışırlar. Fizyoterapistler, doktor olarak anılmaktadırlar fakat bilinenin aksine sağlık çalışanlarıdır. Fizyoterapist olmak için gerekli olan süreci fizyoterapist nasıl olunur yazımızda detaylı olarak anlattık. Peki fizyoterapistler ne kadar maaş alırlar?

Fizyoterapist maaşları 2023

Gerek ülkemizde gerek dünyada kişilerin hareketsiz bir yaşam sürmeleri ve kazaların artmasından dolayı hareket kabiliyetinde eksilmeler daha sık görülmeye başlanmıştır. Bu sebepten dolayı fizyoterapist mesleği mensuplarına olan ihtiyaç günden güne yükselmektedir. Meslek seçimi gerçekleştirecek olan gençlerin fizyoterapist mesleğine ilgi duymalarının bir sebebi çalışma ve iş bulma olanaklarının fazlalığıdır. Ancak mesleğe olan ilginin bir sebebi daha var; maaşları. Fizyoterapistlerin maaşları ülkemizde çok sayıda mesleği geride bırakmayı başarmıştır. Peki fizyoterapistler ne kadar kazanırlar?Kamuda (devlette) fizyoterapist maaşları

Kamuda fizyoterapist olarak çalışma fırsatı elde etmek için öncelikle KPSS sınavına katılmalısınız. İşe yeni başlamış bir fizyoterapist 5215 TL maaş almaktadır. Bu maaşa aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ücretler dahil değildir. Bu maaşa ek olarak bir de döner sermayeden ek ödeme almaktadırlar. Bunlarla beraber maaşları 6000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Özel sektörde fizyoterapist maaşları

Özel sektörde fizyoterapistlerin maaşları geçtiğimiz senelerde bir düşüş eğrisine girmiştir. Bunda meslekte yetişen uzman personel sayısının artması oldukça etkilidir. Bundan 10 sene önce bir fizyoterapist uzman doktorlardan dahi fazla kazanabiliyordu. Ancak günümüzde 5 bin TL ile 6 bin TL arasında değişen maaşlar alıyorlar.

Bu yazımızda fizyoterapist uzmanı maaşları, kaç para maaş alır, kaç lira kazanır, fizyoterapistlerin aldığı aylık maaş ile zamlı, yeni maaşları hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER FİZYOTERAPİST HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, fizyoterapist konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan fizyoterapist duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.