Fizyoterapist nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Herhangi bir yaralanma durumunda, hastalık ve yaşlılık durumunda hareket kaybı veya bozukluğu durumunu yaşayabiliriz. Bu gibi durumlarda uzman hekim ilgili rahatsızlık için teşhis koymasının ardından fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan ve uygulayan kişilere fizyoterapist denilmektedir. Fizyoterapist kişilerin maksimum hareket kabiliyetine ulaşmaları için çalışmaktadırlar.  Fizyoterapist bir doktorluk dalı değildir. Hareket sistemini ilgilendiren rahatsızlıklarla öncelikle doktora başvurulur, doktor gerekli tanıyı koyar ve bunun akabinde iyileşme süreci için fizyoterapist çalışmaya başlar. Peki fizyoterapistler tam olarak ne iş yapıyorlar?

Fizyoterapist ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Eklem hareketleri, kasların kuvvetliliği, vücudun esnekliği, tepki veriş süresi, denge ve koordinasyon sorunlarında doktorların verdiği tanı neticesinde, kişilerin sosyal yaşantısı ve duygu durumları göz önünde bulundurularak tedavi programları uygulanmaktadır. Bu tedavi süresince fizyoterapistler hastanın iyileşme sürecinin takibini gerçekleştirirler. Bunun dışında fizyoterapist iş tanımı ise aşağıda yer almaktadır.Fizyoterapist ne iş yapar?

  • Sırt ve boyun kireçlenmesi durumlarında öncelikle vücudun rahatsız bölgelerine ısı verir ve akabinde elle uyararak sertlikleri yumuşatır.
  • Felçli hastaların sinirlerini sürekli akım cihazları ile gevşetir.
  • Felçli hastaların vücuduna su fışkırtarak ve su havuzuna yatırarak özürlü bölgenin uyarılmasını sağlar.
  • Yaralanma veya hastalık gibi durumlar sonucunda hareket kabiliyeti azalmış olan kişilerin hareket kabiliyeti azalmış olan bölgelerine güçlendirici egzersizler planlar ve uygulatır.
  • İşlev yetersizliği geçirilemeyen hastalara destek vermesi için takılan yardımcı cihazların ( protez gibi. ) kullanımlarını hastalara öğretir.
  • Güç, esneklik, denge ve koordinasyon faktörleri ile müşterilerin sağlıklı yaşam tarzını geliştirmesini teşvik ederler.

Fizyoterapistler bu ve bunun gibi çok sayıda elzem görev üstlenmişlerdir. Hastaların tekrardan sağlıklarına kavuşabilmeleri adına çalışmaktadırlar. Peki fizyoterapist olmak için nasıl bir yol izlenir?

Fizyoterapist nasıl olunur?

Fizyoterapist olmak istiyorum, nasıl olurum diyen kişiler lise eğitimini tamamlandıktan sonra üniversite giriş sınavlarına katılmalı ve akabinde fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü kazanmalıdırlar. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü 4 senelik bir lisans bölümü olup, sayısal puanla alım yapmaktadır. Bu bölümün taban puanları genel olarak yüksektir. Bu bölümden mezun olan kişiler ise fizyoterapist unvanını almaya hak kazanmaktadırlar. Fizyoterapist olmak için bu bölümü kazanmak ve başarı ile mezun olmak yeterli. Fakat bu mesleği yapacak olan kişilerin sağlamaları gereken bazı özellikler bulunmalıdır. Bunlar;

  • Fen bilimlerine karşı ilgisi olmalı,
  • Bedenen dayanıklı ve güçlü kimseler olmalı,
  • Sabırlı ve güler yüzlü kişiler olmalı,
  • El becerileri kuvvetli olmalı,

bu kişisel özelliklere sahip olanlar mesleği daha rahat bir şekilde yapabilirler.

Fizyoterapist nedir?

Fizyoterapist nerelerde çalışabilir, çalışma alanları nasıldır?

Fizyoterapistlerin iş bulma olanakları bir hayli fazladır. Gün geçtikçe kişiler daha stabil yaşamakta ve sosyal hayatlarında hareketsizleşmektedirler. Bu durum da ilerleyen yaşlarda hareket kaybına yol açabilmektedir. Fizyoterapistlere bu konuda büyük iş düşmektedir. Fizyoterapistler; özel ve kamu devlet hastanelerinde, sağlık merkezlerinde, üniversite hastanelerinde, huzur evlerinde, spor kulüplerinde, okullarda, rehabilitasyon merkezlerinde, kaplıca merkezlerinde çalışabilirler.

Bu yazımızda fizyoterapist doktor mudur, uzman fizyoterapist nasıl olunur, görev tanımı, neye bakar, olmak için hangi bölüme hangi üniversiteye gidilir, iş imkanları nasıldır, fizyoterapist sertifikası nasıl nereden alınır gibi fizyoterapist mesleği hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan fizyoterapist maaşları konusunda detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.


DİĞER FİZYOTERAPİST HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, fizyoterapist konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan fizyoterapist duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.