Fizyoterapist nedir, ne demektir, kimdir?

Fizyoterapist; yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında; kişilerin fonksiyonel limitasyonlarını, ağrıyı, özrü ve yeteneklerini özel ölçme, değerlendirme ve inceleme yöntemleri ile belirleyerek hekimin tanısına göre, fonksiyonun ve fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesine yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan, uygulayan ve tekrar değerlendirerek rapor eden, sağlıklı kişilerin sağlığını devam ettirmek amacıyla uygun egzersizler / koruyucu programlar planlayan mesleki otonomiye sahip olan bir sağlık personelidir. Fizyoterapistler, hastanın tedavisinin gidişi hakkında uzman hekime bilgi verir. Peki fizyoterapistler tam olarak ne iş yaparlar?

Fizyoterapist ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Fizyoterapist tanımından da fizyoterapistlerin ne iş yaptığı anlaşılmaktadır. Ancak fizyoterapistlerin tam olarak görev, yetki ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.  • Sırt ve boyun kireçlenmeleri olanların önce vücutlarının rahatsız bölgelerini ısı veren aletlerle ısıtır, daha sonra çeşitli aletlerle veya elle uyarır, sertlikleri yumuşatır,
  • Sürekli akım cihazları ile felçli hastaların sinirlerini gevşetir,
  • Felçli hastaları sıcak su havuzuna yatırarak ve aletlerle hastanın vücuduna su fışkırtarak özürlü bölgenin uyarılmasını sağlar,
  • Yaralanma veya hastalık sonucunda vücudun hareket yetisi azalmış kısımlarını güçlendirici egzersizler planlar ve uygulanmasını denetler,
  • İşlev yetersizliği giderilemeyen veya tümüyle yok olan organların desteklenmesi için takılan yardımcı cihazların (protez veya ortezlerin) kullanımını hastaya öğretir.

Fizyoterapist nasıl olunur?

Fizyoterapist tanımı ve görevleri hakkında detaylı bilgiler sunduk. Peki fizyoterapist olmak için ne yapılmalıdır? Hangi bölüme, hangi üniversiteye gidilmelidir?

Fizyoterapist olmak isteyen kişiler lise eğitimlerini başarı ile tamamlamalarının ardından üniversite giriş sınavlarına katılmalı ve akabinde üniversitelerde bulunan fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü kazanmalıdırlar. Bu bölüm 4 senelik olup, puanları üniversitelerde oldukça yüksektir. Bu bölümden mezun olan kimseler fizyoterapist unvanını kazanırlar. Fizyoterapist olmak için bu bölümü kazanmak ve mezun olmak yeterli. Ancak bu mesleği başarı ile icra edecek olan kişilerin sahip olması gereken bazı özelliklerin bulunması gerekmektedir. Aksi durumda meslekte başarılı olma şansı oldukça düşüktür.  Fizyoterapist olacak kişilerin;

  • Fen bilimlerine karşı ilgisi olmalı ( özellikle fizik ve biyoloji derslerine)
  • Bedensel olarak güçlü ve dayanıklı kimseler olmalı,
  • Sabırlı, güler yüzlü, sorumluluk sahibi ve dikkatli bireyler olmalı,
  • El becerisi olmalı,
  • Empati kurabilen, yardımsever kimseler olmalıdırlar.

Peki fizyoterapistler nerelerde çalışabilirler, iş bulma imkanları nasıldır, yeni mezun olmuş bir fizyoterapist ülkemizde kolaylıkla iş bulabilir mi?

Fizyoterapistlerin çalışma alanları ve iş bulma olanakları nasıldır?

Fizyoterapistler, ulusal ve uluslararası yataklı tedavi merkezlerinde (devlet, üniversite hastaneleri ya da özel hastaneler), fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde, protez-ortez üretim ve rehabilitasyon hizmeti veren kuruluşlarda, okullarda, spor kulüplerinde, huzur evlerinde, alternatif sağlık merkezlerinde (kaplıca, spa vs.), mesleki rehabilitasyon merkezlerinde, evde bakım merkezlerinde çalışabilirler.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü mezunlarının ülkemizde iş bulma imkanları oldukça fazladır. Bu  bölümden mezun olmuş kişiler oldukça güzel ücretlerle iş bulabilirler. Uzmanlar, mesleğin geleceği konusunda da oldukça iyimserler ve gelecekte de çok sayıda fizyoterapiste ihtiyaç duyulacağını düşünmektedirler. Dünyada ve ülkemizde gelişen teknoloji nedeniyle giderek hareketsizleşen toplumların bu gün ve gelecekteki gereksinimleri fizyoterapistlik mesleğinin gelişimini kaçınılmaz kılmaktadır.

Bu yazımızda fizyoterapist kaç yıl okur, çalışma koşulları nasıldır, görev tanımı, iş alanları, meslek tanımı, olmak için gerekenler gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan fizyoterapist maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER FİZYOTERAPİST HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, fizyoterapist konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan fizyoterapist duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.