Fitness antrenörü / eğitmeni nedir, ne iş yapar?

Fitness eğitmenleri, spor salonlarında gelen müşterilerin spor aletlerini nasıl kullanacağını, ne tür programlar ile nasıl bir vücut elde edeceği konusunda çeşitli bilgilendirme ve yardımlarda bulunan kişiye denmektedir. Birçok spor salonlarında kas yığını olarak gördüğünüz eğitmenler spor salonlarına gelenlere yardımcı olmakta, kilo vermek isteyenlere özel program sunmakta, kas geliştirmek isteyenlere özel program sunmaktadır. Bununla beraber spor aletlerini nasıl kullanmalı, nasıl kullanırsak daha verimli olur, sakatlık gibi unsurların olmaması için nelere dikkat edilmeli gibi çeşitli sorulara cevap vererek müşterileri bilgilendirmektedirler.

Spor salonlarının yanı sıra kişisel özel eğitimlerde veren bu antrenörler, kişiye özel program ve eğitim de sunmaktadır. Nasıl daha hızlı verim alabilir, nelere dikkat etmesi lazım gibi konularda yardımcı olurken sadece spor salonlarında değil ayrıca bazı eğitmenler dışarıda da Fitness eğitmenliği yapmaktadır. Kısacası Fitness antrenörü yani eğitmeni, adından da anlayacağınız üzere spor salonlarından ki eğitmendir.Fitness antrenörü / eğitmeni nasıl olunur?

Fitness antrenörü olabilmek için üniversite diploması şart değildir. Lise mezunları dahi olabilmektedir ancak BESYO gibi üniversite mezunları daha kolay Fitness eğitmeni olarak iş bulabilmektedir. Türkiye’de Fitness eğitmeni olabilmek için VGFBGF yani Vucut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu’na başvurulması gerekmektedir. Buraya başvurduktan sonra antrenörlük kursları verilir. Bu kurslara katılım için en az lise mezunu yeterli olacaktır. Özel eğitim veren kurumlarda da kurslar bulunsa da en ideali ve yetkili olan kurum federasyon olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Fitness kursu almak isteyenler gerekli şart ve koşulları yaptıktan sonra 2 hafta içerisinde antrenörlük sertifikasını alabilirler. Hem teorik hem de uygulamalı olarak yapılacak olan bu kursta antrenörlerin ilerlemesi gereken 4 kariyer yolu bulunmaktadır. Kademe şeklinde olan bu 4 yol antrenörlük adımı,

 • Birinci Kademe Antrenörlük
 • İkinci Kademe Antrenörlük
 • Üçüncü Kademe Antrenörlük
 • Dördüncü Kademe Antrenörlük şeklinde kademeleri mevcuttur.

Birinci Kademe Antrenörlük; en az 18 yaş olma zorunluluğu, lise ya da üniversitelerin dengi olan bölümlerden mezun olmak. Her hangi bir sağlık sorunu olmaması gerekmektedir. Adli sicil kaydı olmaması gerekiyor. Diğer detaylar bu Federasyonun linkinde http://www.tvgfbf.gov.tr/ yazmaktadır.

Kurs yerlerinde istenen belgeler;

 • 3 adet Vesikalık fotoğraf
 • Noter onaylı diploma fotokopisi
 • TC Kimlik kartının önlü ve arkalı fotokopisi
 • Adli sicil kaydı
 • Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğünden alınması gereken “cezası yoktur” şeklinde belge,
 • Sağlık raporu,
 • Kurs ücretini yatırdığına dair dekont ya da belge istenmektedir.

Kurs bittikten sonra ister kariyer planlaması yapabilir ve kademelerinizi yükseltebilirsiniz. İsterseniz de kamu ya da özel sektörlerde Fitness eğitmeni olarak spor salonlarında çalışabilirsiniz. Bu kişilerin maaşları ise  az 10 15 Bin TL civarındadır. Ayrıca Personel Trainer denilen kişiye özel eğitmenler bu maaşın yanı sıra daha fazla ek ücret alabilmektedir. Son yıllarda ülkemizde gittikçe daha da yaygınlaşan eğitmenler, birçok yerde görebilirsiniz. Eğitmenlerde istenen eğitim bilgileri olarak,

 • İlk yardım
 • Anatomi ve fizyoloji
 • Spor psikolojisi
 • Beslenme
 • İletişim ve etkileşim
 • Federasyona bağlı resmi antrenörlük lisans belgesi istenmektedir. Bu eğitim ve bilgileri olan eğitmenler daha fazla iş şansı bulabilmektedir.

Fitness antrenörü / eğitmeni maaşları ne kadardır?

Fitness eğitmenleri özel sektörde çalıştıklarından dolayı kazanmış oldukları ücretler de değişkenlik göstermektedir. Genel itibariyle orta derece bir salonda 7500 ile 10.000 arasında kazanmakta olan fitness antrenörleri, daha ileri tekniklerin uygulandığı daha kurumsal firmalarda 9 bin TL civarında maaş aldıkları görülmektedir. Özel yani bireysel eğitmenlik yapanlar ise çok daha fazla kazanarak aylık 15 bin TL gibi ücretler kazanmaktadır. Bu yazımızda fitness eğitmeni mesleği hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan pilates eğitmeni nasıl olunur öğrenebilirsiniz.


DİĞER FİTNESS EĞİTMENLİĞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, fitness eğitmenliği konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan fitness eğitmenliği duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.