Finlandiya ya da resmi adı ile Finlandiya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da yer almakta olan bir ülkedir. 6 milyona yakın nüfusa sahiptir. Muhteşem bir doğaya sahip olan Finlandiya, ormanları ve bunları tamamlayan gölleri ile büyüleyici bir ülkedir. Resmi dili Fince ve İsveççedir. Ülkenin nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu şehir, başkent Helsinki’dir. Finlandiya kişi başı milli geliri 50 bin doların üzerindendir. Bu rakam dünyadaki en yüksek ülkelerden bir tanesidir. Yüksek refah seviyesi, eğitim kalitesi ve yaşam kalitesi gibi sebeplerden dolayı çok sayıda kişi Finlandiya’da yaşamak ve çalışmak istemekte ve bunun yollarını araştırmaktadır. Finlandiya’da iş arıyorum ya da Finlandiya’da çalışmak istiyorum diyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazımızda Finlandiya’da çalışma olanakları ve nasıl iş başvurusu gerçekleştirebileceğiniz hakkında detaylı bilgiler sunduk.

Finlandiya İş İlanları 2023

Finlandiya, nüfus yoğunluğu az bir ülkedir. Ancak yaşam standartları olarak kıyasladığımızda dünyada en iyi ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle eğitim sistemi ve sağlık sistemi konularında adından sıklıkla söz ettirmektedir. İşsizliğin en az olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. İşsiz vatandaşlarına ise aylık 600 Euro’ya yakın maaş vermektedir ki bunu Avrupa’da gerçekleştirebilmiş ilk ülkedir. Yüksek refah seviyesine sahip, suç oranlarının ve terör gibi sorunların en az olduğu bir ülkede yaşamak isteyen kişiler Finlandiya’da çalışmak istemektedirler. Bu yüzden de Finlandiya’da iş bulmak için araştırmalar gerçekleştirmektedirler. Finlandiya’da nasıl iş bulunur ve Finlandiya’da nasıl ça lışabilirim detaylı olarak anlatmadan önce Finlandiya’da ne iş yapılır, hangi mesleklerde personel açığı fazladır bahsetmek istiyoruz.Finlandiya’da iş imkanları oldukça fazladır. Doktor, fizyoterapist, hemşire, öğretmen, psikolog, polis, makine mühendisi, elektrik elektronik mühendisi, vasıfsız işçi, güvenlik görevlisi, şoför, yazılımcı, sağlık elemanı, aşçı, diş hekimi, kuaför gibi sayısız meslekle açık bulunmaktadır. Finlandiya’da ne iş yapabilirim diyorsanız iş fırsatları sadece bu mesleklerle sınırlı değildir. Daha birçok meslek grubunda çok sayıda personel açığı bulunmaktadır. Finlandiya’da çalışmak istiyorum ve nasıl iş bulabilirim diyorsanız yazımız devamında anlattığımız iş bulma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Finlandiya’da Nasıl İş Bulunur, İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Finlandiya iş başvurusu

Finlandiya’da özellikle sağlık, bilişim ve eğitim sektörlerinde büyük bir personel açığı bulunmaktadır. Ülkede herkes her alanda eşit olarak kabul edilir ve göçmen olduğunuz için bir ayrımcılığa maruz kalmazsınız. Finlandiya yükselen ekonomisi ile son yılların gözde ülkelerinden birisi haline gelmiştir ve çok sayıda kişi burada çalışmak için iş başvurusu gerçekleştirmektedir. Sizler de anlattığımız yöntemler ile açık iş pozisyonlarını görebilir ve bu iş ilanları için iş başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Finlandiya’da iş aramak için kullanabileceğiniz yöntemlerin başında İŞKUR gelmektedir. Yanlış duymadığınız ülkemizdeki resmi iş ve işçi bulma kurumu olan İŞKUR’a çeşitli dönemlerde yabancı işçi açığını kapatmak için Finlandiyalı şirketlerce iş ilanları yayınlanmaktadır. Bu şirketler personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı duyurularını ülkemizde İŞKUR vasıtası ile yayına almaktadır. Ancak bu iş ilanlarının sayısı bir hayli azdır.

Finlandiya’da iş bulmak için en çok kullanılan yöntem ise Finlandiya iş arama siteleri yani iş bulma siteleri ile iş başvurusu yapmaktadır. Bu sitelerin başında http://www.jobsinhelsinki.com/ ve https://www.glassdoor.com/Job/finland-jobs-SRCH_IL.0,7_IN79.htm gelmektedir. İngilizce olarak ilanları takip edebilir ve iş başvurusu yapabilirsiniz.

Finlandiya’da nasıl çalışabilirim diyorsanız en sık başvurulan yöntemlerin başında yine burada uzun yıllardır faaliyet gösteren Türk şirketlerin insan kaynakları departmanlarına doğrudan müracaat etmektir. Son yıllarda iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesinden dolayı burada faaliyet gösteren Türk firma sayısında da ciddi bir artış gözlemlenmiştir.

Finlandiya’da Çalışan, İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Finlandiya'da çalışmak iş bulmak istiyorum

Finlandiya’da; Helsinki, Espoo, Kauniainen, Vantaa, Turku, Tampere, Kotka, Oulu, Lahti gibi şehirlerde çok sayıda personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapan Türk firmalar bulunmaktadır. Bu Türk firmalar ile diğer Finlandiya şirketlerini aşağıda görebilirsiniz.

  • Flormar
  • Nokia
  • Stora Enso
  • Angry Birds
  • Rovio Mobile
  • Artek

Sitemiz devlette.com üzerinde yeni Finlandiya iş ilanları eklendikçe yukarıdaki listeyi güncelleyeceğiz. Peki bu ülkede yaşam nasıldır? Burada çalışanlar ne kadar maaş alıyorlar?

Finlandiya’da İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

Finlandiya'da nasıl iş bulunur?

Bir ülkeyi yaşanabilir kılan çok sayıda etmen vardır. Kuşkusuz bu etmenler kimisi için iş olanakları, kimisi için rahat ve geniş evler, kimisi için erişilebilirlik ve kimisi için de ucuz gıda ve ulaşım gibi kalemler olabilir. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözüm Ağı bu konuyu araştırmış ve Dünya Mutluluk Raporu adında bir çalışmayı ele almış. BURADAN ulaşabileceğiniz raporda listenin en başında Finlandiya yer alıyor. Üstelik Finlandiya bu raporda ilk kez birinci olmuş bir rapor değil. Gördüğünüz üzere yaşam kalitesi denince Finlandiya dünyadaki en iyi ülkeler arasında tartışmasız ilk sıralarda yer alıyor.

Finlandiya hakkında en çok merak edilen konuların başında ise maaş gelmektedir. Finlandiya para birimi Euro’dur ve maaşlar saatlik ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Yükseköğrenim almış kişilerin ortalama maaşları 3 bin Euro’dan başlamaktadır ve bu maaşlar deneyiminize göre çok daha yüksek seviyelere çıkabilmektedir. Ancak maaşlar yüksek olsa da ev kirası ve gıda gibi çeşitli kalemler oldukça pahalıdır. Maaşınızın büyük bir kısmı kira gibi giderlere gitmektedir. Ülkede asgari ücret diye genel bir ücret bulunmamaktadır. Öğretmenler için farklı, mühendisler için farklı limitler belirlenmiştir.

Bu yazımızda Finlandiya’da iş ilanları ve iş başvurusu ile iş başvuru formu hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER FİNLANDİYA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, finlandiya konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan finlandiya duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.