Teröristleri nereye nasıl ihbar edebiliriz?

Terör ya da terörizm, siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmi, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımıdır. Ülkemiz son olarak 15 Temmuz’da bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalmış ve devlet otoritesi ele geçirilmeye çalışılmıştır. Bundan önce de PKK, PYD, El Nusra, DAEŞ, DHKP-C gibi sayısız terör örgütünün saldırılarına maruz kalmıştı. Güvenlik güçlerimiz bu terör örgütlerine ve teröristlere göz açtırmamak adına tüm gücüyle çalışıyor. Ancak bazı durumlarda yapmış oldukları çalışmalar yetersiz kalabiliyor. İşte bu gibi durumlarda vatandaşlarımıza büyük sorumluluk düşmektedir. Terör örgütü sempatizanlarının veya teröristleri ihbar ederek güvenlik güçlerine yardımcı olabiliriz. Belki de bu sayede yapacak olduğumuz bir ihbar ile eylem hazırlığında olan çok sayıda terör mensubu kişiyi etkisiz hale getirebileceğiz. Bu yazımızda teröristleri nereye nasıl ihbar edebiliriz? Fetöcüleri nasıl ihbar ederiz detaylı olarak anlatacağız.

Fetöcü’ler nasıl ihbar edilir?

Ülkemiz şimdiye kadar çok büyük terör saldırılarının hedefi oldu. Bu saldırılarda çok sayıda vatandaşımızı kaybettik ve bir o kadar vatandaşımız da yaralandı. Terörle mücadele kapsamında Emniyet yeni güvenlik önlemleri geliştirmeye ise devam ediyor. Bu önlemlerden bir tanesi de terör destekçilerinin ve teröristleri rahatlıkla ihbar / şikayet edebileceğiniz bir ihbar hattı kurulması oldu. Terör ihbar hattı sayesinde kolaylıkla çevrenizde gördüğünüz veya bizzat tanıdığınız teröristleri ihbar edebilirsiniz. Bunun için Alo 140 Terör İhbar Hattı’nı aramanız yeterlidir.Bunun dışında da Emniyet Müdürlüklerine bizzat giderek de şikayetlerinizi dile getirebilir ve güvenlik güçlerimizin konu hakkında araştırma yapmasını isteyebilirsiniz. Unutmayın ki yapacak olduğunuz tüm şikayetler detaylı bir inceleme sürecinden geçirilecek ve hepsi de önemle incelenecektir. Ayrıca çok sayıda terör mensubunun yakalanması için de ödül konulmuş durumdadır. Bu teröristleri ihbar ederek 200 Bin TL’ye varan para ödülü kazanabilirsiniz. Bunun dışında 155 Polis İmdat Hattı’nı da şikayetleriniz için kullanabilirsiniz.

Sosyal medyada teröre destek verenler nasıl ihbar edilir?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya ile vatandaşlarımızın çeşitli sosyal medya siteleri üzerinden terör faaliyetlerini destekleyen ve suç unsurları içeren profil ve sayfaları kendilerine ihbar etmelerini istedi. Bu terör destekçileri, çeşitli kaos ortamları oluşturarak, yanlış haberler ve asılsız sözlerle vatandaşlarımızı kışkırtmaya çalışmaktadırlar. Emniyet Genel Müdürlüğü bu gibi paylaşımlara ve hesaplara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtmektedir. Vatandaşlardan sosyal medya üzerinden terör faaliyetlerini destekleyen ve suç unsurları içeren profil ve sayfaları siber.onleme.arastirma@egm.gov.tr, siber@egm.gov.tr, siber.ankara@egm.gov.tr, siber.istanbul@egm.gov.tr mail adreslerine bağlantı adresi ve ekran görüntüsüyle bildirebilirsiniz.

Ayrıca aşağıda vermiş olduğumuz EGM sitesinde yer alan ihbar formunu da yapacak olduğunuz ihbarlar için kullanabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü İhbar Hattı İçin TIKLAYIN

Bu hususta yukarıda vermiş olduğumuz yolları kullanarak çok sayıda terör destekçisi yakalandı. Ancak bu ihbarların hepsi gerçek çıkmayabiliyor. Şimdiye kadar Fetö veya diğer terör mensubu diye yapılan ihbarların çoğu asılsız çıktı. Şayet bariz bir iftira söz konusu ise bu iftiracılar için de asılsız ihbar yapma suçundan haklarında işlem yapıldığını unutmayalım. Emniyet güçlerini boş yere uğraştırmamak adına yapacak olduğunuz ihbarlara dikkat etmemiz gerekmektedir. Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçların önlenmesine ve aydınlatılmasına yardımcı olanlarla, suç faillerinin yakalanmasını sağlayacakların kimlikleri, devlet sırrı kapsamında kesinlikle gizli tutulacaktır.

Bu yazımızda terörist nasıl ihbar edilir, terörle mücadele ihbar hattı, fetö ihbar hattı numarası, paralel yapı ihbar hattı, Fetö’cüler teröristler nasıl ihbar edilir, fetö ihbar hattı kaç gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan asker kaçakları nereye ihbar edilir öğrenebilirsiniz.


DİĞER EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, emniyet genel müdürlüğü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan emniyet genel müdürlüğü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.