Vücudumuzda demir depolayan ana proteine ferritin demekteyiz. Kanda bulunan ferritin miktarı vücudumuzda bulunan demir miktarlarını göstermektedir.  Ferritin testi ise kanda bulunan demir miktarı hakkında doktora önemli bilgiler vermektedir. Ferritin testi basit bir kan testi olarak yapılır ve yeterlidir.

Ferritin Testi Neden Yapılır?

Şayet halsizlik yada yorgunluk gibi şikayetleriniz varsa doktorunuz kansızlık şüphesiyle hareket edebilir.  Böyle bir durumda hastadan kan sayımı testi yani hemogram talep eder. Hemogram sonucuna göre hemoglobin seviyesinde düşüklük varsa, kansızlığın sebebini öğrenmek için  ve tedavi süreci için yeni testler de talep edebilir. Bu isteyebileceği testlerden bir tanesi de, vücutta demir eksikliği olup olmadığını anlamaya yarayan Ferritin testidir.Ferritin Normal Değerleri Nedir?

Erkeklerde 24-336 nanogram/mL (ng/mL),

Kadınlarda: 11-307 ng/mL,

Yenidoğan bebeklerde: 25-200 ng/mL,

1 aylık bebeklerde: 200-600 ng/mL,

2-5 aylık bebeklerde: 50-200 ng/mL,

6 ay-15 yaş arası: 7-140 ng/mL arasındadır.

Ferritin Testi Nasıl Yapılır?

Kandaki ferritin miktarı kişinin vücudunda bulunan demir hakkında bilgiler vermekle beraber, gerçekte kan bulunan ferritin miktarı vücutta bulunan toplam ferritin miktarının çok azıdır. Geriye kalan ferritin dalak, iskelet kasları, karaciğer ve kemik iliğinde bulunmaktadır. Ferritin testi de demir eksikliği anemisini tespit etmek için yapılmaktadır. Yani vücuttaki demir miktarını saptamaya yarar.

Ferritin testi öncesinde doktorunuz özel bir durum olduğunu belirtmedikçe herhangi bir hazırlık yapılmaz. İğneyle bir miktar kan alınır ve daha sonra kan örneği ferritin değerlerinin belirlenmesi için laboratuvara gönderilir.

Ferritin Düşüklüğü

Vücuttaki ferritin düşüklüğü direkt olarak demir eksikliğiyle bağlantılıdır. Vücudumuzda yeteri miktarlarda demir olmadığı zamanlar kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin üretimi düşmektedir.  Hemoglobinin görevi tüm doku ve organlara oksijen taşımaktır. Bu durumda ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını alamayan organların işleyişinde problem görülmeye başlar. Şayet ferritin eksikliği hafif yada orta düzeyde ise herhangi bir belirti de görülmeyebilir.  Fakat vücudumuzdaki ferritin miktarları normal değerlerin çok altında ise nefes darlığı, halsizlik, baş dönmesi, cildin solması ve çarpıntı gibi belirtiler ortaya koyabilmektedir.

Ferritin Düşüklüğü Nedenleri?

Vücutta ferritin eksikliğinin başlıca nedeni olan kan kaybı görülmektedir.  Kan kaybı kanamalı yaralanmalar haricinde başka yollarla da gerçekleşebilmektedir. Örnek olarak menopoz öncesi dönemdeki kadınlarda ağır kanamalı geçen regl dönemleri sonucunda ferritin seviyesi azalabilir ve bu durum yukarıda saymış olduğumuz sonuçları doğurabilir.

Bunun haricinde kadın ve erkeklerde yemek borusu ülseri, mide ve kolon ülserleri, kronik enfeksiyonlar, gastrointestinal kanamalar, enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi kontrol edilemeyen kanamalar dolayısıyla ferritin düşüklüğü yaşanabilir.

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO )tarafından açıklanan veriler neticesinde dünya nüfusunun yüzde 80’inde demir eksikliği görülmektedir.

Herhangi bir sağlık sorunu bulunmamasına rağmen ferritin düşüklüğü yaşıyorsanız bu yüksek ihtimalle demir bakamından yeterli besinleri tüketmemenizden kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda kırmızı et, balık, tavuk eti, yeşil yapraklı sebzeler ve zenginleştirilmiş tahıl başta olmak üzere demir bakımından zengin gıdaları sık sık tüketmenizde fayda vardır.

Bu yazımızda Ferritin nedir, ferritin testi nasıl yapılır, ferritin normal değerleri nedir, ferritin düşüklüğü ve ferritin düşüklüğü sebepleri ile ferritin tedavisi hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SAĞLIK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sağlık konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sağlık duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.